BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

28.07.2016
autor: Ewa Elward
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota informuje o nietypowej akcji monitoringu pszczelich populacji.
Korzystając z tego, że trwają wakacje, odbywają się liczne wycieczki, warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny i rozejrzeć się za pszczołami. „Społeczny monitoring pszczół” – to projekt badania populacji pszczół, prowadzony przez Fundację Greenpeace Polska i Stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda”. Zakłada inwentaryzację pszczołowatych, głównie pszczoły miodnej i trzmieli, we wszystkich środowiskach w 2016 r. Ma to pomóc opracować plany ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących. Każdy może dołączyć do badaczy, wystarczy zrobić zdjęcie pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na www.monitoringpszczol.pl. Badania mają na celu określenie zagęszczenia owadów w różnych siedliskach przyrodniczych i zbadanie współwystępowania pszczoły miodnej i trzmieli. Na podstawie wyników opracowany zostanie raport, który wraz z wynikami pozostałych badań będzie podstawą do opracowania planów ochrony pszczół i owadów zapylających w naszym kraju.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Szkoła wielu sukcesów (foto)

BRAŃSZCZYK: Szkoła wielu sukcesów (foto)

W Zespole Placówek Oświatowych w Brańszczyku 2 czerwca świętowano 10-lecie nadania imienia szkole podstawowej i gimnazjum. Zaprezentowany program artystyczny przybliżał postacie patronów kard. Stefana Wyszyńskiego i Henryka Sienkiewicza. Bawiono się na pikniku zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Połączeni uczuciem i ufnością (foto)

BRAŃSZCZYK: Połączeni uczuciem i ufnością (foto)

Pary małżeńskie z najdłuższym stażem świętowały swoje jubileusze w sobotę 15 października w zajeździe Borowik w Knurowcu. Złote gody obchodziło 13 par, diamentowe – 5 par. Sześć małżeństw przeżyło ze sobą 65 lat i więcej.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jaka to samorządność, skoro podjęto decyzję za nas

SOMIANKA: Jaka to samorządność, skoro podjęto decyzję za nas

Na sesji 22 listopada radni przyjęli uchwały stwierdzające przekształcenia 6-klasowych szkół podstawowych oraz zespołów szkół, w skład których wchodzą 6-letnie szkoły podstawowe, w 8-letnie szkoły podstawowe. Chociaż była to właściwie formalność, bo szkoły te od 1 września 2017 r. funkcjonują na mocy ustawy sejmowej, wywołała dyskusje na komisjach rady gminy. Podczas głosowania niektórzy radni, m.in. przewodniczący rady, wstrzymali się od głosu lub w ogóle nie uczestniczyli w głosowaniu.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

Z ciekawą propozycją do szkoły podstawowej w Zabrodziu 20 kwietnia przyjechał z Wyszkowa, działający w WOK Hutnik, Zespół Pieśni i Tańca Oberek. – Chcemy wam przybliżyć folklor Puszczy Białej, śpiew, taniec i strój ludowy  – zwróciła się do uczniów Danuta Deptuła, choreograf i kierownik artystyczny zespołu. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
14.50% (629 głosów)
3.32% (144 głosów)
28.93% (1255 głosów)
8.51% (369 głosów)
1.59% (69 głosów)
1.66% (72 głosów)
12.45% (540 głosów)
20.86% (905 głosów)
3.96% (172 głosów)
1.22% (53 głosów)
1.48% (64 głosów)
1.52% (66 głosów)
manhattan
manhattan