BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pszczoły pod lupą

28.07.2016
autor: Ewa Elward
Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota informuje o nietypowej akcji monitoringu pszczelich populacji.
Korzystając z tego, że trwają wakacje, odbywają się liczne wycieczki, warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny i rozejrzeć się za pszczołami. „Społeczny monitoring pszczół” – to projekt badania populacji pszczół, prowadzony przez Fundację Greenpeace Polska i Stowarzyszenie „Człowiek i Przyroda”. Zakłada inwentaryzację pszczołowatych, głównie pszczoły miodnej i trzmieli, we wszystkich środowiskach w 2016 r. Ma to pomóc opracować plany ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących. Każdy może dołączyć do badaczy, wystarczy zrobić zdjęcie pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na www.monitoringpszczol.pl. Badania mają na celu określenie zagęszczenia owadów w różnych siedliskach przyrodniczych i zbadanie współwystępowania pszczoły miodnej i trzmieli. Na podstawie wyników opracowany zostanie raport, który wraz z wynikami pozostałych badań będzie podstawą do opracowania planów ochrony pszczół i owadów zapylających w naszym kraju.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK zaprasza na festyn

BRAŃSZCZYK zaprasza na festyn

Na doroczny Festyn Sportowo – Rekreacyjny gmina Brańszczyk zaprasza już w najbliższą niedzielę 7 sierpnia.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

Na sesji 30 września zastępca wójta Paweł Abramczyk przedstawił sytuację w gminnej oświacie na rozpoczęcie roku szkolnego. W sumie w gminnych szkołach uczy się 821 uczniów (wraz z zerówkami).  Średnio w klasie jest prawie 14 uczniów (13,6), najliczniejsze oddziały są w Zespole Szkół w Rząśniku – śr. 21,2, najmniej liczne w Bielinie – śr. 9,3. Nauczyciele pracują w sumie prawie na 88 etatach. Wśród nich dominują pedagodzy z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli dyplomowani – prawie 59 etatów (67%).
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: W 72. rocznicę Akcji „Burza”

DŁUGOSIODŁO: W 72. rocznicę Akcji „Burza”

Władze gminy Długosiodło, proboszcz parafii pw. św. Rocha oraz Gimnazjum zapraszają 6 września na obchody 72. rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką oraz zbrodni ludobójstwa w Lipniaku Majoracie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Ma powstać targowisko

SOMIANKA: Ma powstać targowisko

Gmina kończy prace nad projektem Programu Rewitalizacji dla Gminy Somianka na lata 2016-2023, który jeszcze do 27 września będzie konsultowany z mieszkańcami. Jednym z zdań rewitalizacyjnych w tym projekcie jest budowa targowiska gminnego w Somiance-Parcelach na terenie za urzędem gminy (obok placu zabaw). Radni na sesji 14 września postanowili 15 tys. zł przeznaczyć na wykonanie projektu tego targowiska. 
zobacz więcej
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
Mrówka październik 2017
fotobudka star
fotobudka star