BRAŃSZCZYK: Pisarze odwiedzili szkoły (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pisarze odwiedzili szkoły (foto)

02.06.2019
autor: Marta Gołębiewska
Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji przygotowała kilka ciekawych propozycji. W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprosiła uczniów szkół podstawowych, podobnie jak w roku poprzednim, na spotkania autorskie. W ciągu dwóch tygodni nasze szkoły odwiedziło czterech autorów i ilustratorka książek. 
 
Pierwszymi gośćmi były Barbara Szelągowska – autorka książek dla dzieci oraz Monika Jędrychowska – ich ilustratorka. Panie spotkały się z przedszkolakami z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Przywiozły ze sobą bohaterkę jednej z historii – stonogę Jadzię, która skradła serca maluchów. Na spotkaniu w Szkole Podstawowej w Porębie uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje książka od momentu narodzin fabuły aż do wydania. 
Wojciech Widłak przybył do nas w towarzystwie Pana Kuleczki, a gościł w szkołach w Knurowcu i Trzciance. Spotkania miały charakter interaktywny. Dzieci wcieliły się w rolę bohaterów „Pana Kuleczki”, czyli kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk, mając do dyspozycji ich pacynki, pisarz zaś  czytał fragmenty swoich książek. 
Do szkół w Nowych Budach i Brańszczyku przybył kolejny gość – Jakub Skworz, autor m.in. książki „Mania Skłodowska”, w której w interesujący i wciągający sposób przedstawił życie naszej znanej rodaczki, laureatki Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie. Po spotkaniach, wzbogaconych przeprowadzeniem wspólnie z uczniami kilku ciekawych eksperymentów, ustawiła się kolejka po książki naszego gościa. 
Na zakończenie cyklu spotkań, do szkół w Białymbłocie i Turzynie, przybył Andrzej Marek Grabowski – autor książek dla dzieci i twórca programów telewizyjnych: „Tik-Tak”, „Ciuchcia”, „Budzik”. Opowiedział prawdziwą historię pieska, którą opisał w książce „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”.  Oczywiście, nie zdradził zakończenia, zachęcając dzieci do jej przeczytania. Chętni mieli też okazję, pod okiem profesjonalisty, stworzyć własne przedstawienie.
Po spotkaniach można było nabyć książki autorów i zdobyć autograf.
Bardzo dziękujemy szkołom za serdeczne przyjęcie. Kolejny Tydzień Bibliotek już za rok!
Spotkania zostały zrealizowane dzięki wsparciu Wójta Gminy Brańszczyk.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Można jeszcze zmienić OZE

RZĄŚNIK: Można jeszcze zmienić OZE

Gmina od 19 kwietnia do 17 maja przeprowadzała dialog techniczny, poprzedzający wybór wykonawcy przedsięwzięcia polegającego na zaprojektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach indywidualnych.  Do 14 czerwca mieszkańcy mogą zmienić zgłoszone w ankiecie OZE na inne, np. pompę ciepła.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Przedszkolaki powitały wakacje (foto)

BRAŃSZCZYK: Przedszkolaki powitały wakacje (foto)

Dzieci z Samorządowego Przedszkola „Krasnoludek” w Brańszczyku wraz z rodzicami 28 czerwca uczestniczyły w rodzinnym pikniku na terenie miejscowej szkoły. Zanim pożegnały się na wakacje ze swoim przedszkolem, pokazały, jak dużo się nauczyły przez ten rok.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wycieczka do Warszawy (foto)

ZABRODZIE: Wycieczka do Warszawy (foto)

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu, ze swoimi wychowawcami Małgorzatą Antczak, Maciejem Mędrzyckim, Mirosławą Janaszek-Czajką i Mariolą Bogdanowicz 14 listopada byli na wycieczce w Warszawie. Zwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkachh. Obejrzeli też spektakl „Balladyna” w Och-Teatrze.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: NIE dla nocnej sprzedaży alkoholu (foto)

RZĄŚNIK: NIE dla nocnej sprzedaży alkoholu (foto)

Trzy uchwały mające związek ze znowelizowaną przez sejm w styczniu br. ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi podjęli na sesji w dniu 20 sierpnia radni. Zakazali m.in. sprzedaży (do spożycia poza miejscem sprzedaży) na terenie gminy Rząśnik napojów alkoholowych w godzinach 22 – 6.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku