Advertisement 
BRAŃSZCZYK: Pisarze odwiedzili szkoły (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pisarze odwiedzili szkoły (foto)

02.06.2019
autor: Marta Gołębiewska
Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji przygotowała kilka ciekawych propozycji. W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zaprosiła uczniów szkół podstawowych, podobnie jak w roku poprzednim, na spotkania autorskie. W ciągu dwóch tygodni nasze szkoły odwiedziło czterech autorów i ilustratorka książek. 
 
Pierwszymi gośćmi były Barbara Szelągowska – autorka książek dla dzieci oraz Monika Jędrychowska – ich ilustratorka. Panie spotkały się z przedszkolakami z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Przywiozły ze sobą bohaterkę jednej z historii – stonogę Jadzię, która skradła serca maluchów. Na spotkaniu w Szkole Podstawowej w Porębie uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje książka od momentu narodzin fabuły aż do wydania. 
Wojciech Widłak przybył do nas w towarzystwie Pana Kuleczki, a gościł w szkołach w Knurowcu i Trzciance. Spotkania miały charakter interaktywny. Dzieci wcieliły się w rolę bohaterów „Pana Kuleczki”, czyli kaczki Katastrofy, psa Pypcia, muchy Bzyk-Bzyk, mając do dyspozycji ich pacynki, pisarz zaś  czytał fragmenty swoich książek. 
Do szkół w Nowych Budach i Brańszczyku przybył kolejny gość – Jakub Skworz, autor m.in. książki „Mania Skłodowska”, w której w interesujący i wciągający sposób przedstawił życie naszej znanej rodaczki, laureatki Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie. Po spotkaniach, wzbogaconych przeprowadzeniem wspólnie z uczniami kilku ciekawych eksperymentów, ustawiła się kolejka po książki naszego gościa. 
Na zakończenie cyklu spotkań, do szkół w Białymbłocie i Turzynie, przybył Andrzej Marek Grabowski – autor książek dla dzieci i twórca programów telewizyjnych: „Tik-Tak”, „Ciuchcia”, „Budzik”. Opowiedział prawdziwą historię pieska, którą opisał w książce „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”.  Oczywiście, nie zdradził zakończenia, zachęcając dzieci do jej przeczytania. Chętni mieli też okazję, pod okiem profesjonalisty, stworzyć własne przedstawienie.
Po spotkaniach można było nabyć książki autorów i zdobyć autograf.
Bardzo dziękujemy szkołom za serdeczne przyjęcie. Kolejny Tydzień Bibliotek już za rok!
Spotkania zostały zrealizowane dzięki wsparciu Wójta Gminy Brańszczyk.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom