BRAŃSZCZYK: Pierwsi honorowi obywatele gminy Brańszczyk (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Pierwsi honorowi obywatele gminy Brańszczyk (foto)

17.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Piękna i ważna uroczystość odbyła się w Brańszczyku 10 października. Rada gminy po raz pierwszy skorzystała z możliwości uhonorowania ludzi, którzy w sposób szczególny związani są z gminą Brańszczyk. Tytułem honorowego obywatela gminy Brańszczyk zostali wyróżnieni pułkownik pilot w stanie spoczynku Kazimierz Pogorzelski oraz profesor Stanisław Białousz.
 
Wśród znamienitych gości, rodziny i przyjaciół honorowych obywateli, znaleźli się, co ważne, uczniowie szkół w Brańszczyku i Nowych Budach, których absolwentami są Kazimierz Pogorzelski i Stanisław Białousz.
Rada Gminy Brańszczyk 30 sierpnia jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa obydwu panom. Ceremonia nadania honorowego obywatelstwa odbyła się podczas uroczystej sesji rady gminy 10 października. 
 
Chłopak z Brańszczyka

Laudację Kazimierzowi Pogorzelskiemu wygłosił Mieczysław Pękul: – Życiorys pana Kazimierza Pogorzelskiego to gotowy materiał na scenariusz filmowy. Byłaby to opowieść o życiowej drodze, jaką przebył „chłopak z Brańszczyka” na szczyty wojskowej kariery, zostając wybitną postacią polskiego lotnictwa okresu powojennego – mówił wójt. –  Pomimo tych osiągnięć i zaszczytów, zawsze pozostał emocjonalnie związany z Brańszczykiem i jego okolicami z racji urodzenia (urodził się 17 listopada 1931 r. w Brańszczyku – red.), spędzonego dzieciństwa, a także pochodzenia rodziców.
Kazimierz Pogorzelski wywodzi się z rodziny o żywych tradycjach patriotycznych. Jest synem żołnierza AK, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Sam był harcerzem Szarych Szeregów. Jego kariera wojskowa w pewnym momencie została przerwana, bo nie chciał zrezygnować z wyznawanych wartości. 
Po przejściu na emeryturę kontynuuje działalność społeczną jako członek Krajowej Rady Lotnictwa, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Klubu Pilotów Doświadczalnych oraz prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.
- Jego działalność pozostawiła trwały ślad w sferze utrwalania tradycji i patriotycznego wychowania młodzieży – podkreślił laudator. – Kazimierz Pogorzelski, mimo wieloletniego oddalenia w związku ze studiami i pracą zarówno w kraju, jak i za granicą, zachował  silne związki emocjonalne z rodzinną miejscowością i z regionem, którego symbolem jest rzeka Bug i Puszcza Biała. 
- Na zawsze pozostałem tym chłopakiem z Brańszczyka, który tu powrócił, chociaż stąd wyruszył w świat, szukając swojego miejsca na ziemi i na niebie – zapewnił honorowy obywtael gminy, dziękując za życzliwość i okazywaną sympatię.
 
Człowiek renesansu w XXI wieku

- Obywatel honorowy to zaszczytny tytuł przyznawany osobom wybitnym, związanym, zakorzenionym w małej Ojczyźnie. Posiadają dorobek, z którego korzysta cała nasza wspólnota. Taką osobą jest Pan Prof. Stanisław Białousz – człowiek renesansu w XXI wieku – podkreślił w laudacji dla prof. Stanisława Białousza Krzysztof Wawrzyńczak, dyrektor szkoły w Nowych Budach, której najwybitniejszym absolwentem jest profesor. – Na uznanie zasługują kariera i dorobek naukowy Pana Profesora, współpraca z Samorządem Gminy Brańszczyk, życiowa postawa i nieustanna obecność Pana Profesora w życiu lokalnej społeczności. 
Profesor urodził się w 1938 r. w Starych Budach. Ukończył Politechnikę Warszawską, której od 1961 r. był pracownikiem naukowym. W roku 1978 uzyskał stopień doktora habilitowanego za pracę z zakresu teledetekcji. Odbył kilka staży naukowych i dydaktycznych we Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, USA i Szwecji. W roku 1993 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych. - Działalność Pana Profesora dotyczy chyba wszystkich kontynentów. Choć pracuje dla całej ludzkości, to nigdy nie zapomina o miejscu, z którego w połowie XX w. wyruszył w świat – podkreślił laudator. - Był m. in. honorowym przewodniczącym komitetów budowy pomników Jana Pawła II w Nowych Budach i Brańszczyku. Był inicjatorem odbudowy w Budach krzyża poświęconego żołnierzom wojny bolszewickiej 1920 roku. Współorganizuje coroczne uroczystości w tym miejscu. Współtworzył bibliotekę w świetlicy w Budach Starych. Brał udział w organizowaniu obchodów 80-lecia śmierci malarza Wacława Ruszkowskiego. 
A to tylko niektóre z jego działań na rzecz małej ojczyzny. 
- Pan prof. Stanisław Białousz ze wszech miar zasługuje na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brańszczyk – podkreślił Krzysztof Wawrzyńczak. –  Swoim życiem udowadnia, jak pięknie jest pracować, uczciwie służyć nauce i Ojczyźnie, (...) dawać przykład do naśladowania, być mecenasem i ambasadorem swojej małej Ojczyzny, promować jej piękną historię – z nadzieją, że stanie się inspiracją do rozwoju zgodnego z kanonem wartości chrześcijańskich.
Pierwsi w historii honorowi obywatele gminy Brańszczyk byli ogromnie wzruszeni, czego wcale nie kryli, odbierając życzenia i gratulacje. 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość