BRAŃSZCZYK: Perełka dla człowieka (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Perełka dla człowieka (foto)

26.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Ogród sensoryczny w Zespole Szkół Specjalnych, zlokalizowany na terenie starego sadu przy plebanii, został otwarty 21 czerwca. Przebywanie w nim ma wspierać terapię dzieci z zaburzeniami, ale także dostarczać radości i spokoju. Ma też edukować.
 
Obecnych serdecznie powitali dyr. Elżbieta Piórkowska i ks. proboszcz Paweł Stachecki.
Ks. proboszcz nawiązał do słów Jana Kochanowskiego, „Wsi spokojna, wsi wesoła...”:  - Ta prawda o wsi spokojnej i wesołej, tutaj, w tym miejscu, do człowieka dociera. Życzył, by to miejsce napełniało spokojem i radością. Podziękował za zrobienie tej „perełki dla człowieka”.
Pomysł ogrodu sensorycznego narodził się już w 2013 r. Jego realizacji podjęły się wiosną tego roku nauczycielki Anna Przybysz i Aneta Kania wraz z ks. proboszczem Pawłem Stacheckim. Wyjaśniły, dlaczego ogród jest potrzebny. Terapia wielu uczniów nie jest prosta, „choć zaburzenia mają podobną diagnozę, wymagają różnych stymulacji”. - Trzeba próbować robić coś – podkreśliły – bo nasi uczniowie liczą na nas. 
Skorzystały z podpowiedzi dr Anny Prokopiak, by wykorzystywać walory przyrodnicze krajobrazu i dzieciom dać odrobinę wolności, którą przecież cieszyli się obecni dorośli w dzieciństwie, gdy biegali boso po trawie czy bawili się na podwórku z kolegami. Uznały, że ogród zrobią same, bo najlepiej wiedzą, jak swoim uczniom pomagać. – Ogród stworzyliśmy z myślą o autentycznych potrzebach rozwojowych uczniów niepełnosprawnych. Pozwala naszym uczniom odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, znaki, kształty i ruch – podkreśliły. Dodały, że ogród jest tak zaprojektowany, by można go było rozbudowywać, wzbogacać o przyrządy, „służące do zabawy, edukacji i terapii”. 
Zastosowano w nim podziały tematyczne – „każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i pobudzać ma inne zmysły”. Na drzewach owocowych zawieszone są dzwonki i dzwoneczki, łapacze snów. Centralnym punktem jest ścieżka sensoryczna, podzielona na12 klatek, wypełnionych różnymi materiałami, np. piaskiem, szyszkami, drewnem, kamykami, po których biega się boso. Środek ścieżki stanowi łąka, porośnięta różnymi trawami i kwiatami. Jest też drewniana tablica muzyczna, na której dźwięki wydają stare garnki, tary, balie, przetaki. Skakać można w „chłopka” (został wykonany z kamienia). Jest też piaskownica sensoryczna, a kwiaty w donicach mogą wąchać osoby na wózkach. Ustawiono dużo siedzisk, stołów, w dni upalne ochłodę daje delikatna bryza wodna. 
Wszyscy, którzy wsparli budowę ogrodu, uczniowie, rodzice, sponsorzy, otrzymali podziękowania. 
Wejście do ogrodu, przy pomocy piły do drewna, otworzyli ks. proboszcz, naczelnik wydziału edukacji starostwa Krzysztof Arbaszewski i nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość