BRAŃSZCZYK: LWG przywrócone medialnemu światu

Powiat

BRAŃSZCZYK: LWG przywrócone medialnemu światu

30.03.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Miesięcznik LWG jest dobrem wspólnym mieszkańców Gminy Brańszczyk – napisała w petycji o przywrócenie „Lokalnych Wieści Gminnych” na stronę ww.branszczyk.pl
Maryla Puścian, była dyrektor Gminnego Domu Kultury po tym, jak archiwum miesięcznika znikło ze strony internetowej gminy. „Historii Gminy Brańszczyk nie można usunąć jednym kliknięciem” – napisali w piśmie do obecnego dyrektora GDK członkowie Klubu Zjednoczenie Aktywnych Radnych. Interwencja okazała się skuteczna – jeszcze tego samego dnia, 25 marca, Archiwum LWG było znowu dostępne na stronie internetowej gminy.
 
Maryla Puścian, założycielką LWG i przez 23 lata redaktor naczelna miesięcznika, którego wydawcą był GDK, 18 marca złożyła petycję do rady gminy o przywrócenie na stronę internetową gminy www.branszczyk.pl Archiwum „Lokalnych Wieści Gminnych”, które wydawane były w wersji papierowej w latach 1995 – 2018, a w wersji elektronicznej od 2006 do 2018 r. Fakt usunięcia ze strony www.branszczyk.pl LWG odbiera mieszkańcom gminy możliwość elektronicznego dostępu do danych zawartych w poszczególnych egzemplarzach. Gazeta stanowi dorobek wielu zaangażowanych w jej tworzenie osób i jest doskonałym źródłem wiedzy o ludziach i wydarzeniach ostatniego dwudziestolecia, jest ważnym kronikarskim fragmentem dziejów naszej Małej Ojczyzny – argumentowała prośbę o przywrócenie medialnemu światu „Lokalnych Wieści Gminnych”, w obecnej chwili skazanych na zapomnienie.
Petycję przesłała do wszystkich radnych mejlem, zareagował tylko Klub Zjednoczenie Aktywnych Radnych. Radni Tomasz Bralewski, Piotr Deptuła i Andrzej Skłucki w piśmie do dyrektora GDK Krzysztofa Beredy, 25 marca, napisali: Lokalne Wieści Gminne, na przestrzeni 23 lat istnienia, były głównym źródłem informacji o tym, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w danym miesiącu w naszej gminie. Są dokumentem o nieocenionej wartości, ponieważ są dorobkiem lokalnej społeczności: starszych, młodszych, nauczycieli, uczniów, poetów, urzędników, „zawodowców”, amatorów i wielu, wielu innych, których nie sposób tu wymienić. Oni tworzyli historię naszej Małej Ojczyzny – Gminy Brańszczyk. (...) Nie można tego zaprzepaścić, a tak można odebrać usunięcie Archiwum LWG z oficjalnej strony Gminy Brańszczyk.
Kart historii zapisanych na łamach LWG  należy strzec i trzeba zrobić wszystko, aby każdy zainteresowany miał nieograniczony dostęp do elektronicznej wersji tego miesięcznika – apelowali radni. – W imieniu osób zaangażowanych przez wiele lat w powstawanie tej gazety, miłośników lokalnej historii oraz wszystkich mieszkańców, którym dostęp do archiwum tego pisma nie jest obojętny, apelujemy o przywrócenie LWG do zakładki poświęconej działalności GDK w Branszczyku.
Historii Gminy Brańszczyk nie można usunąć „jednym kliknięciem” – zaznaczyli radni.  
Jeszcze tego samego dnia, 25 marca, można było znowu korzystać z Archiwum LWG: http://www.branszczyk.pl/
index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=1605
A radni otrzymali odpowiedź od dyr. Krzysztofa Beredy: W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej oraz do otrzymanego pisma, przekazuję informację, iż czasowe wyłączenia niektórych funkcjonalności na stronie www Domu Kultury podyktowane są jej przebudową. Jak wspomniałem w rozmowie telefonicznej, potrzebujemy kilku dni na niezbędne prace. Po zakończeniu tych prac archiwum będzie dostępne na podstronie www Gminy Brańszczyk –  Gminny Dom Kultury.
Maryla Puścian podziękowała na swoim facebooku za zaangażowanie w przywrócenie LWG w Internecie wszystkim, którzy wsparli jej prośbę, szczególnie Klubowi Zjednoczenie Aktywnych Radnych. Udowodniliśmy, że pamięć o naszej przeszłości nie zaginie – napisała.
wybory 2024 - Teresa Czajkowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość