BRAŃSZCZYK: Klęknąć przed Matką... (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Klęknąć przed Matką... (foto)

03.08.2016
autor: Maryla Puścian
Pielgrzymi z parafii pw. św. Barbary w Porębie w dniach 18-23 lipca przebyli rowerami 380 km do Częstochowy. Podczas pielgrzymki odwiedzili znajdujące się na trasie kościoły i sanktuaria.
Prowadzeni przez kierownika pielgrzymki Pawła Bralewskiego, z pomocą Katarzyny Bralewskiej i Sławomira Sowy oraz pod opieką duszpasterską ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego, doświadczaliśmy niecodziennych przeżyć duchowych i wzmożonego wysiłku fizycznego. Dzięki sprawnej organizacji pielgrzymki wszyscy nabierali sił, potrzebnych do pokonywania kolejnych kilometrów na niełatwych drogach przez miasta, pod wysokie górki i długie strome zjazdy.
Pierwszym z odwiedzonych sanktuariów był kościół św. Jana Pawła II w Radzyminie, gdzie zostaliśmy gościnnie przyjęci prze ks. Krzysztofa Ziółkowskiego, w Warszawie dotarliśmy do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki i uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. W modlitewnym skupieniu staliśmy nad grobem błogosławionego, otoczonego różańcem z kamieni w kształcie zarysu granic Polski, przywołując w pamięci przesłanie polskiego męczennika za wiarę, by „zło dobrem zwyciężać”. Kolejne sanktuarium – bł. Honorata Koźmińskiego u Ojców Kapucynów w Nowym Mieście – umocniło w nas potrzebę pojednania z Bogiem i ludźmi. W sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie uwagę pątników przykuł niezwykły obraz przedstawiający Jezusa, Maryję i Józefa, siedzących przy stole podczas wspólnego posiłku. Zaplanowana trasa, przed noclegiem w Opocznie, powiodła nas drogą leśną do Anielina do szańca mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który jest bliski parafianom porębskim, z racji jego pobytu wraz z oddziałem w Porębie w 1939 r. Kolejny dzień, sprzyjający rowerzystom, bo znów słoneczny z lekkim powiewem wiatru, mimo trudu pokonywania wielokilometrowej drogi, podczas Mszy św. w Paradyżu i kazania pielgrzymkowego kapłana przyniósł nową refleksję, skłaniającą do powrotu do doświadczeń pierwszej miłości. Podążając dalej ku Matce Bożej, wjechaliśmy w przerażający krajobraz doszczętnie zniszczonego przez nawałnicę lasu. Powalone, wyrwane z korzeniami i złamane drzewa uświadomiły kruchość życia i skłoniły do objęcia modlitwą przeżywających własne życiowe wichry i huragany. Na nocleg zatrzymaliśmy się u ojców Paulinów w Wielgomłynach. W ostatnim dniu podjazdy były coraz wyższe i dłuższe. Odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej i sanktuarium św. Ojca Pio z Pietrelciny na „Górce Przeprośnej” w gminie Mstów. Wzniesienie pod klasztor pokonaliśmy jak na skrzydłach. Powitaliśmy Matkę Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu, później stawiliśmy się na Apel Jasnogórski. W ostatnim dniu pielgrzymki uczestniczyliśmy w odsłonięciu obrazu i koncelebrze Mszy św., w której brał udział ks. prałat Andrzej Grzybowski. 
Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy przed świątynią Matki Boskiej Szkaplerznej w Porębie. Uściskaliśmy się nawzajem z nadzieją na kolejne wspólne pielgrzymowanie. Spotkanie podsumowujące pielgrzymkę zaplanowano 28 sierpnia, rozpocznie się Mszą św. o godz. 17 w Porębie w intencji pielgrzymów i ofiarodawców. 
Organizatorzy i pielgrzymi serdecznie dziękują: wójtowi Mieczysławowi Pękulowi, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Brańszczyku, Centrum Dystrybucyjnemu LIDL Turzyn, firmie POMELAC z Wyszkowa, Mirosławowi Szajczykowi, Agnieszce i Stanisławowi Ponichterom (Piekarnia w Białymbłocie), Danucie Plewie (Hurtownia wędlin w Wyszkowie), Pol-Asekur Wyszków, hurtowni „Damian”, Pawłowi Kosobudzkiemu („Kargul i Pawlak” Brok).
fot. Parafia św. Barbary w Porębie
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

BRAŃSZCZYK: Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzciance

Służba na straży ludzkiego życia wymaga ogromnej odwagi. To nie tylko piękny mundur i sztandar u boku, ale przede wszystkim zaufanie, jakim obdarzamy Was podczas wielu losowych tragedii. Matki bądźcie dumne, że macie takich synów. Żony bądźcie dumne, że macie takich mężów. Serca nasze są pełne trwogi, gdy wyruszacie na akcję i radują się, kiedy wracacie. To właśnie my czekamy na Was, pełne obaw, kiedy wrócicie i czy Wam nic się nie stało. Kochamy Was bardzo!” Henryka Rowińska w imieniu matek i żon strażaków.
zobacz więcej
SOMIANKA: Czekamy na to pielgrzymowanie (foto)

SOMIANKA: Czekamy na to pielgrzymowanie (foto)

VI Popowska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę wyruszyła w niedzielę 5 sierpnia po porannej Mszy św., jej uczestnicy Matce Bożej Częstochowskiej pokłonili się w czwartek 9 sierpnia. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

Gmina, która jest współorganizatorem powiatowych dożynek 26 sierpnia w Popowie Kościelnym, zaprasza mieszkańców sołectw gminy, jak co roku, do udziału w konkursach: „Nalewka tradycyjna” oraz Wypiek ciasta tradycyjnego pn. „Ciasta z przepisów babuni”. Impreza dożynkowa otrzymała nazwę „Skarbnica przysmaków to na nasza gmina”. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

DŁUGOSIODŁO: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W niedzielę 15 lipca w Gminie Długosiodło obchodzony będzie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W programie uroczystości:
zobacz więcej
Zitcom