BRAŃSZCZYK: Jego życie to gotowy scenariusz na film (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Jego życie to gotowy scenariusz na film (foto)

13.03.2020
autor: Elżbieta Borzymek
Na „Lekcję o Patronie”, który „jeszcze nie tak dawno stąpał po tych samych ścieżkach, co obecni uczniowie i absolwenci szkoły”, zaprosiła 4 marca Honorata Pękul, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance. – Jego życie to gotowy scenariusz na film – zauważyła. Uczniowie w sposób artystyczny namalowali „Portret bohatera życiem pisany...”
 
Uroczystość została zorganizowana dla uczczenia, obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z nich był patron szkoły. Przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty i zapalili znicze przed jego pomnikiem przy szkolnej bramie oraz przed tablicą pamiątkową w budynku szkoły. Kwiaty zostały złożone i zapalone znicze również 1 marca – w obecności sztandarów szkół uczestniczących w obchodach – na grobie Piotra Kulasińskiego na cmentarzu w Brańszczyku. 
Dyr. Honorata Pękul powitała obecnych na uroczystym spotkaniu 4 marca w szkole, na m.in.: Beatę Wójcik, sekretarz gminy, Martę Gołębiewską, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Krzysztofa Beredę, dyrektora Gminnego Domu Kultury, dyrektorów szkół, nauczycieli – opiekunów uczestników gminnego konkursu plastycznego i literackiego, szczególnie serdecznie honorowych gości – babcie i dziadków uczniów, którzy pamiętają patrona szkoły. 
-  Los wyznaczył Piotrowi Kulasińskiemu, naszemu Patronowi,  czas próby  w momencie tragicznych zawirowań polskiej historii – mówiła pani dyrektor. –  W 1945 r. żołnierze okupacyjnego podziemia musieli zdecydować, czy godzą się na narzucony siłą Polsce niewolniczy ustrój, czy też nie składając broni, walczą dalej o wolną ojczyznę. Patron naszej szkoły zdał egzamin z patriotyzmu, a za wierność niepodległościowym ideałom zapłacił najwyższą cenę. Jako kontynuatorzy Jego dzieła, wciąż poszukujemy odpowiedzi, dlaczego naszą ojczyznę doświadczył los, kiedy swoje młode życie za wolność ojczyzny oddawali jej najlepsi synowie.
Zaprosiła na „Lekcję o Patronie”: - Z udziałem naszych uczniów, którzy przedstawią „Portret bohatera życiem pisany...”, osoby, która jeszcze nie tak dawno stąpała po tych samych ścieżkach, co obecni uczniowie i absolwenci naszej szkoły. 
Część artystyczna została przygotowana według scenariusza Mirosławy Kurowskiej, opiekunki koła artystycznego i wychowawczyni klasy VIII. Udział w niej wzięli uczniowie: klasy V – Gabriela Zdziarstek, Kornelia Żabik, Zuzanna Urbaniak, Wiktoria Urbaniak, Weronika Szerzeń, Natalia Oleksiak, Patrycja  Bajor, Kuba Wiśniewski,  klasy VII – Maja Kania, klasy VIII: Agnieszka  Kurowska, Karolina Pułaska, Oliwia  Nasiadka,  Zuzanna  Zdziarstek, Filip Zdziarstek, Cyprian Paź,  Hubert Wróbel, Maksymilian Bajor i Przemysław Tryc. 
Przedstawili życie Piotra Kulasińskiego, w różnych jego etapach, ilustrując je odpowiednio dobranymi wierszami i piosenkami. 
 
Idźmy jego śladem
 
Na ogłoszony przez szkołę konkurs „Portret bohatera życiem pisany...”, nad którym wójt objął patronat i ufundował nagrody, wpłynęło z gminnych szkół 80 prac: plastycznych – 57 (kl. I-III – 24, kl. IV-VI – 17, kl.VII-VIII – 16), literackich – 23 ( kl. IV-VI – 10, kl. VII-VIII – 13). Bohaterami uczniowskich prac literackich są m.in.: Piotr Kulasiński, rotmistrz Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf ps. Nil, Danuta Siedzikówna ps. Inka.
 
Młody Piotr Kulasiński.
Dziś nam wzorem, przykładem
Patrzmy odważnie w przyszłość,
Idźmy Jego śladem.
Uczmy sie od Niego jak kochać ludzi
I Ojczyźnie wiernie służyć.
Żyć tak, by na ludzką pamięć
W przyszłości zasłużyć

– tak kończy się wiersz „Pamięć” Agnieszki Kurowskiej, uczennicy kl. VIII szkoły w Trzciance (I miejsce w konkursie).
Prace konkursowe nagrodzone miejscami I – III oraz wyróżnione zostały wydrukowane w biuletynie okolicznościowym (opracowanym przez Ewę  Szymańską), który otrzymali uczestnicy  konkursu, nauczyciele – opiekunowie, dyrektorzy szkół i zaproszeni goście. 80 dyplomów dla uczestników i 8 dyplomów dla szkół opracowały Marta Wyszomirska  i Agata Komor. O dekorację zadbały Bożena Tarcicka i Mirosława Kurowska.
Na poczęstunek zaprosiła przewodnicząca rady rodziców Jolanta Nasiadka. 
Można też było obejrzeć ciekawą wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.



Piotr Kulasiński, urodzony 11 sierpnia 1914 r. w Trzciance, ukończył szkołę podstawową w Trzciance i gimnazjum w Wyszkowie. Wielokilometrową trasę do szkoły często pokonywał pieszo lub rowerem. Gimnazjum ukończył w 1936 r., świadectwo maturalne nr 129 otrzymał w czerwcu 1937 r. Przed wojną związany był z Narodową Demokracją. Brał udział w kampanii wrześniowej, jako świeżo upieczony podporucznik, absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Ranny podczas walk pod Różanem, dotarł w rodzinne strony. Działał w konspiracji (ps. Adam, Walter i Bicz); w Narodowej Organizacji Wojskowej pełnił funkcje dowódcze, prowadził też tajne nauczanie. Był działaczem OSP. Z jego inicjatywy pobudowano po wojnie, przez 5 miesięcy, drewniany budynek szkoły w Trzciance. Na ten cel zbierał fundusze, organizując jasełka, zabawy strażackie. Obiekt został otwarty 1 września1946 r. 
Funkcjonariusze UB 5 listopada 1946 r. podstępnie go uprowadzili, torturowali i zamordowali. Został pogrzebany w lesie niedaleko Nagoszewa. Potajemnie przeniesiono jego szczątki na cmentarz w Brańszczyku i pochowano w anonimowym grobie. Dopiero w 1998 r. wystawiono jego grób. 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość