BRAŃSZCZYK: Dzień chorych i cierpiących

Powiat

BRAŃSZCZYK: Dzień chorych i cierpiących

15.02.2017
autor: Tekst i fot. Maryla Puścian (opr. red.)
Gminne obchody Światowego Dnia Chorego, ustanowione przez św. Jana Pawła II, a obchodzone w dniu wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes, jak co roku odbyły się w Domu Emeryta u Księży Orionistów. Zostały zorganizowane po raz 14., wspólnie z CKO, GOPS i Urzędem Gminy, dla ok. 200 osób. 
Zgromadzonych serdecznie powitał ks. dyrektor Łukasz Mikołajczyk, przedstawiając celebransów: ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego, proboszcza parafii w Porębie, ks. Tomasza Tymińskiego, proboszcza parafii w Białymbłocie, kapelana DPS ks. Krzysztofa Ogrodnika, przełożonego ks. Antoniego Wita, ks. Lecha Klejmonta i misjonarza redemptorystę 
o. Leszka Mitoraja oraz ks. Józefa Wojciechowskiego, który posługiwał w konfesjonale. Szczególnie gorąco przywitał chorych i cierpiących, którzy zapragnęli pocieszenia w modlitwie eucharystycznej i przygotowanej dla nich uroczystości.
Przewodniczący koncelebrze Mszy św. ks. prałat, powiedział: - Modlimy się przede wszystkim o zdrowie, zdrowie fizyczne i duchowe. Żebyśmy starość, cierpienie, ból i wszystkie dolegliwości związane z wiekiem i chorobą potrafili ofiarować Bogu i złożyć tutaj na tym ołtarzu – zaznaczył. – A Maryja, która objawiła się w Lourdes, jest z nami, wstawia się za nami i razem z nami modli się do swojego Syna Jezusa Chrystusa.
Rekolekcjonista o. Leszek Mitoraj w kazaniu odwołał się do osobistego doświadczenia podczas pielgrzymki do Lourdes. Opowiedział, jak po zanurzeniu się w wodzie odczuł, że na nowo stanął w swojej wierze. Mówił też, że ludzie pielgrzymujący po sanktuariach lub do Ziemi Świętej muszą mieć w sobie wiele wiary, traktując przywiezienie pamiątki, np. kamienia z Golgoty lub źdźbła siana z Betlejem, za wielkie szczęście. Trzeba jednak pamiętać, że każdego dnia mamy możliwość przyjścia do kościoła i spotkania tu żywego Jezusa Chrystusa. 
Potem księża udzielili sakramentu namaszczenia chorych, który przyjęło wiele osób. Jest to sakrament, który uzdrawia i umacnia, potrzebny nie tylko chorym, ale także ich bliskim. 
Gośćmi uroczystości byli m.in. s. Irena Paziewskiej i s. Stanisławy Chrabąszcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, przewodniczącego rady gminy Sławomir Gałązka, przewodnicząca gminnej komisji ds. pomocy społecznej Jadwiga Wyszyńska, wójt Mieczysław Pękul, zastępca wójta Andrzej Łapiński, dyrektorki: PCPR – Krystyna Kurowska, DPS – Danuta Ziomek, GDK – Maryla Puścian, PSP w Trzciance – Honorata Pękul, przedstawiciele Caritas oraz współorganizatorzy – pracownicy GOPS: Małgorzata Abramczyk, Grażyna Bralewska, Grażyna Depta, Dorota Kurowska wraz z kierownik Elżbietą Kobylińską.
Dyrektor ks. Łukasz Mikołajczyk podziękował wszystkim za uczestnictwo we Mszy św. Wyróżnił wolontariuszy – mieszkańców Domu Emeryta dyplomami, które otrzymali: Halina Wywiałek, Albina Ruksza, Zofia Gajewska, Bogusława Wolanin, Jadwiga Karolak, Hieronim Hiszpański, Romuald Bochenka i Jan Kuśmierczyk (pełniący posługę kościelnego).
Podczas pysznego obiadu uczestnicy uroczystości wysłuchali wspaniałego koncertu staropolskich piosenek i przyśpiewek w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Piotra Kulasińskiego w Trzciance pod kierunkiem Honoraty Pękul i Mirosławy Kurowskiej. Patriotyczny wiersz zadeklamowała mieszkanka Turzyna Łucja Wyszyńska. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość