BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Biały marsz w Porębie (foto)

13.04.2018
autor: Opr. red. Na podst. tekstu z www.parafiaporeba.pl
W parafii Poręba w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II organizowane są białe marsze. Polegają na tym, że mieszkańcy kilku wiosek, ze śpiewem i modlitwą, wędrują do kościoła na Apel Jasnogórski, na którym razem z Maryją dziękują za dar Papieża Polaka. Wydawało się, że w tym roku frekwencja będzie słabsza, bo 2 kwietnia wypadł w Poniedziałek Wielkanocny, ale było tak jak co roku. Mieszkańcy Przyjm i Dudowizny nie zawiedli. 
 
Po drodze były śpiew, modlitwa i serca wypełnione wspomnieniami. Podczas Apelu Jasnogórskiego też nie zabrakło wzruszeń, szczególnie o 21.37, w chwili śmierci Jana Pawła II, gdy rozdzwoniły się wszystkie kościelne dzwony.
Ks. proboszcz Andrzej Grzybowski, prowadzący apelowe rozważanie, wspomniał, że śmierć Papieża zastała go w Rosji, w Kursku, gdzie był proboszczem. Prawosławni biskupi, solidaryzując się z katolikami z kurskiej parafii, zapewniali o modlitwie za zmarłego Swiatogo  Otca. Następnego dnia od rana dziennikarze przeprowadzali z ks. proboszczem wywiady. Opowiedział im o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, a oni słuchali z wypiekami na twarzy, żeby później napisać artykuł o „Rimskim Papie i otcu Andreju, kotoromu On podarił  rozarij”. Stało się to w 2002 r. w Watykanie podczas audiencji Papieża z księżmi pracującymi w Rosji. Ks. arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, ordynariusz diecezji Matki Bożej w Moskwie, przedstawiając Janowi Pawłowi II ks. Andrzeja Grzybowskiego, powiedział, że to proboszcz, który pracuje tam, gdzie były łagry i gułagi dla polskich zesłańców. A Papież popatrzył na niego bardzo uważnie, jakby tym spojrzeniem chciał podziękować za pracę na terenach dawnego Związku Radzieckiego i zachęcić do dalszej służby duszpasterskiej na tym terenie.
Na zakończenie zaśpiewano wspólnie „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan