BRAŃSZCZYK: 90 lat OSP Brańszczyk

Powiat

BRAŃSZCZYK: 90 lat OSP Brańszczyk

19.05.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Ochotnicza Straż Pożarna w Brańszczyku świętuje 90-lecie powstania. Podczas głównej uroczystości, o której pisaliśmy już na łamach NW, prezes jednostki dh Adam Błoński przypomniał jej historię, która została też zapisana w okolicznościowej broszurze  opracowanej przez GOK.
W 1926 r., w celu obrony przed pożarami Brańszczyka i sąsiednich miejscowości, z inicjatywy tutejszego społeczeństwa założono ochotniczą straż pożarną. Na walnym zebraniu powołano władze. Pierwszym prezesem został miejscowy ziemianin Adolf Rudzki (1864-1927), zaś naczelnikiem (pierwszym zastępcą prezesa i dowódcą ratowników) nauczyciel Edward Gutkowski. Adolf Rudzki z powodu złego stanu zdrowia wkrótce zrezygnował z prezesowania (zmarł w październiku 1927 r.), nowym prezesem został Józef Pągowski. W tymże 1927 r. w szkolnym sadzie rozpoczęła się budowa drewnianej remizy. Już w następnym roku straż miała nowego prezesa – został nim niedawno zamieszkały w Brańszczyku gen. bryg. w st. spoczynku Ryszard Bitner (1867-1935). 22 lipca 1928 r. ks. dziekan Wiktor Mieczkowski i ks. proboszcz  Wacław Wacławski, w obecności prezesa Bitnera i naczelnika Gutkowskiego, poświęcili kamień węgielny pod budowę remizy. 
W okresie międzywojennym prezesi OSP często się zmieniali. W 1930 r. prezesem był Władysław Kalisz. W styczniu 1931 r., na prośbę strażaków, został nim ks. proboszcz (w latach 1916-1947 Wacław Wacławski, dobry i mądry, ale ostry i surowy.
Swoimi funduszami doprowadził remizę Straży do porządku, sprawił podwozia do sikawki, czterech beczek, nowe bosaki, topory i pasy. W stosunku do strażaków wprowadzono większą kontrolę pod względem zawodowego ćwiczenia się i moralnego zachowania się, ażeby w opinii ogółu ludności Straż odzyskała poderwaną, a nawet utraconą należną jej powagę. 
W 1935 r. funkcję prezesa objął Stanisław Jechna, a naczelnika Henryk Sieczko, ich kadencja trwała do 1938 r.  Strażacy w tym okresie mieli swój samochód i wystarczającą ilość sprzętu. Kolejnym prezesem został Frankowski, a naczelnikiem Bolesław Jechna.
W czasie okupacji straż oficjalnie zawiesiła swoją działalność. We wrześniu 1939 r. Niemcy zabrali strażakom samochód, inny sprzęt został rozgrabiony.
W 1947 r. Bolesław Jechna zrezygnował z funkcji naczelnika, nowym został nauczyciel Wiesław Boleń. W OSP nie działo się najlepiej, w 1948 r. nie wybrano zarządu, lecz komendę – komendantem został Andrzej Cwynar. Zaczęto ściągać rozgrabiony sprzęt, postarano się u władz o przydział motopompy, w 1951 r. ze środków własnych kupiono samochód bojowy, zbudowano garaż.
Władze powiatowe i wojewódzkie, widząc wysiłek OSP w Brańszczyku, przydzieliły samochód bojowy z odpowiednim sprzętem i urządzeniami, tak że na stanie były dwa samochody bojowe.
Od 1958 r. strażacy mieli swój sztandar. W latach 60. pozyskali samochód bojowy Star. W 1972 r. ukończono budowę remizy strażackiej, pod koniec lat 80. OSP w Brańszczyku otrzymała samochód gaśniczy Star 200. Liczba strażaków rosła. 
W 1986 r. prezesem został Stanisław Kaflik, naczelnikiem – Stanisław Ragajsin. W 1991 r. nastąpiła zmiana – Stanisław Kaflik został naczelnikiem, zaś prezesem Jan Sulich.
Od 1995 r. OSP Brańszczyk jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Podczas obchodów 75-lecia otrzymała nowy sztandar, została odznaczona złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. W 2006 r., na jubileusz 80-lecia, strażacy z własnych funduszy postawili przed strażnicą pomnik św. Floriana, patrona strażaków.  
W 2008 r. z Komendy Powiatowej PSP w Wyszkowie strażacy-ochotnicy otrzymali samochód gaśniczy Jelcz, a rok później – drabinę mechaniczną. 
Od 2011 r. prezesem OSP w Brańszczyku jest Adam Błoński, naczelnikiem Piotr Jechna. W 2013 r. Urząd Gminy ufundował strażakom łódź aluminiową płaskodenną z silnikiem spalinowym i wyposażeniem. W 2015 r. spełniło się marzenie strażaków – otrzymali nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes-Benz ATEGO ze średnim zestawem ratownictwa technicznego, natomiast w 2016 r. – nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Benz ATEGO-GBA 3,5/16.W tym roku OSP Brańszczyk  została odznaczona Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.
OSP prowadzi również działalność kulturalną – w 1936 r., na 10-lecie straży,  powstała orkiestra dęta. Dziś kapelmistrzem „Darmanisty” jest Andrzej Gałązka.
(na podst. broszury opracowanej przez GDK w Brańszczyku)
 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość