Zwady nie od Parady

Od czytelników

Zwady nie od Parady

06.05.2018
autor: pion. Zuzanna Kukwa
Św. Jerzy to patron wszystkich harcerzy. Na jego cześć, w dniach 27-29 kwietnia, zorganizowane zostały „XX Zwady nie od Parady Rajd Św. Jerzy 2018”.
W tym roku istniała możliwość wyboru jednej z dwóch tras. Harcerska- dostosowana do młodszych uczestników, obejmowała tematykę „Władcy Pierścieni”. Jej celem było zniszczenie złego pierścienia Saurona. Harcerze, zapoznając się bliżej z przyjacielskim Bilbo Bagginsem, ruszyli w podróż, gdzie czyhały na nich mniejsze i większe kłopoty. Pomimo wysokich temperatur oraz przebytych kilometrów, poradzili sobie z utworzeniem magicznej maści, rozwiązaniem trudnych zagadek oraz oszukaniem trolli. Pierścień został unicestwiony, a świat ocalony.
Na drugiej trasie panował niepokój i konspiracja, ponieważ uczestnicy przenieśli się do Londynu, a następnie Polski w latach 40. Podczas przygotowań do tajnej misji sprawdzana była ich sprawność fizyczna, jak i psychiczna. Cichociemni, bo tak nazwani zostali uczestnicy, bez problemu poradzili sobie z niebezpiecznym polem minowym, sterowaniem samolotem w trudnych warunkach, a nawet z ostatecznym starciem z wrogiem - podczas gry w paintball. W ten sposób wędrownikom udało się dotrzeć do bezpiecznego miejsca noclegowego w Pułtusku.
W Zwadach udział wzięło 110 harcerzy z Wyszkowa, a także z Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęki. Organizatorzy Rajdu chcieliby serdecznie podziękować grupie „Operacja Paintball” w Gładczynie za miłą obsługę oraz przyjazną atmosferę podczas gry.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spotkanie w 45-lecie matury (foto)

Spotkanie w 45-lecie matury (foto)

Po raz dziesiąty spotkali się we własnym gronie absolwenci Liceum Ogólnokształcącego wtedy nr 60, którzy maturę zdawali w 1972 r. Tym razem ich spotkanie odbyło się w dniach 16-17 września w ośrodku w Łazach, w 45-lecie egzaminu maturalnego. Przyjechało 28 osób.
zobacz więcej
Niech żyje chór Świętego Wojciecha! (foto)

Niech żyje chór Świętego Wojciecha! (foto)

Chór działający w parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie odpoczywał i nabierał sił w malowniczo położonych pensjonatach w Zakopanem Olczy. To już kolejny taki wyjazd, który swoim chórzystom zorganizował „ojciec chóru” organista p. Krzysztof Zacharski. Tym razem rodzina chórzystów, ich rodzin i przyjaciół liczyła 61 osób. Na zapalonych narciarzy czekały stoki zjazdowe w okolicach Zakopanego. Nowicjusze uczyli się stawiać pierwsze kroki na górskich stokach. Inni spacerowali utartymi szlakami i napawali się pięknem górskich pejzaży. Każdy znalazł coś dla siebie. A wieczorem integracja tej nietypowej rodziny.
zobacz więcej
"A ja jestem patriotą. Czuję to" (foto)

"A ja jestem patriotą. Czuję to" (foto)

I czują to uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Rybnie. Już po raz VI Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej połączony został z przeżywaniem Narodowego Święta 11 Listopada w gronie nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan