ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów!

Od czytelników

ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów!

28.06.2017
autor: Regionalny rzecznik prasowy ZUS Piotr Olewiński
Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o stanie konta ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę. 
19 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął akcję wysyłki blisko 19 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego. Całość korespondencji ma trafić do klientów do końca sierpnia. To dokładny opis stanu finansowego konta emerytalnego osób z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, na które trafiła przynajmniej jedna składka (aktualne na 31 grudnia 2016 r.). Przedstawia sumę wszystkich zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego, a także wskazanie, ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Informacja zawiera też wskazanie, jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2016 r. Osoby, które mają 35 lat lub więcej dowiedzą się również o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby nie pracowali już do emerytury, czyli bazowali na dotychczas zebranych składkach, oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają w emeryturze również składki z subkonta w ZUS. Rzecz ważna: wyliczenia dotyczą obecnie obowiązującego wieku emerytalnego, nie zaś tego, który będzie obowiązywał od 1 października. 
Obok wszystkich danych liczbowych i matematycznych obliczeń, mamy również informację o tym, jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki na ubezpieczenia społeczne.
Jednak nie wszyscy otrzymają list z ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) nie wysłano tej korespondencji. Dlaczego? Powód jest prosty – do informacji tych mają dostęp w każdej chwili po zalogowaniu się na swoim koncie. Jeśli więc jesteś posiadaczem profilu PUE, a chcesz otrzymać wersję papierową informacji, możesz zgłosić się do dowolnej jednostki ZUS i poprosić o jej wydruk.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom