Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

Od czytelników

Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

12.05.2017
autor: Beata Sierzan
W ramach wieloletniej współpracy, po raz kolejny grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie: Paweł Gościniak, Dawid Sieńkowski, Piotr Kuga i Rafał Getka oraz Hubert Zieliński z Zespołu Szkół w Długosiodle, pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Beaty Sierzan, uczestniczyła w jednodniowych praktykach w Narodowym Banku Polskim. Praktyki odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości – programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Młodzież miała możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o zawodzie bankowca i pozyskania informacji m.in. o pracy analityka, kontrolera oraz przyjrzenia się pracy w dziale obsługi klienta.
Zaciekawieni uczestnicy warsztatów byli najbardziej zafascynowani pracą w sortowni, która - jak sami stwierdzili - jest obarczona ogromną odpowiedzialnością. Uznali to za swego rodzaju zaszczyt, gdyż część pracowników z wieloletnim stażem nigdy tam nie była. Widzieli, jak przeliczane są monety oraz banknoty. To trudna i mozolna praca. Banknoty o nominale 100 zł w paczkach po 100.000 zł były pakowane do worków – w każdym z nich łącznie 2.000.000 zł. Jeszcze nigdy nie widzieli tylu pieniędzy, chociaż panie z banku powiedziały, że taki widok już na nich nie robi wrażenia.
Młodzież pracowała także w dziale analiz ekonomicznych. Dowiedziała się, że NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa.
Podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Do głównych obszarów działalności należą: prowadzenie polityki pieniężnej, działalność emisyjna, rozwój systemu płatniczego, zarządzanie rezerwami dewizowymi Polski, obsługa Skarbu Państwa, działalność edukacyjna i informacyjna.
Ponadto, NBP podejmuje działania służące upowszechnianiu wiedzy ekonomicznej, m.in. dzięki udostępnianiu informacji na stronie internetowej www.nbp.pl oraz poprzez działalność Portalu Edukacji Ekonomicznej. (www. nbportal.pl).
Młodzież powitała Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP Ewa Waszkiewicz. Pani dyrektor zachęcała i zapraszała do podjęcia staży i pracy po ukończonych studiach, nie tylko ekonomicznych. Na koniec uczestnicy praktyk otrzymali upominki i 100.000zł – brykiet zmielonych banknotów. 
Cały czas młodzież mogła liczyć na koordynatorów ze strony NBP Artura Kowalika i Ilony Belty.
Wszyscy byli zdania, żetakie projekty jak Dzień Przedsiębiorczości są potrzebne, ponieważ sprzyjają podejmowaniu decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej oraz zawodowej.Część uczniów, biorących udział w warsztatach, należy do Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości. Wiedza zdobyta w NBP na pewno przyda im się na kolejnych spotkaniach.
Dzień Przedsiębiorczości umożliwił uczniom bezpośrednie poznanie wymagań stawianych pracownikom na różnych stanowiskach w danej branży, unaocznił im także związek pomiędzy wykształceniem i karierą zawodową, motywując uczniów do zainteresowania się nauką i samokształceniem. A co najważniejsze, pozwolił porównać wyobrażenia o danym zawodzie, stanowisku pracy z rzeczywistością i je zweryfikować.
Oprócz NBP licealiści pracowali także w lokalnych instytucjach i firmach. Akcję tę młodzież oceniła bardzo pozytywnie, nie był to dla nich ,,dzień bez szkoły” - lecz dzień zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.
Dyrekcja, Uczniowie oraz Szkolny Koordynator składają serdeczne podziękowania za możliwość udziału młodzieży w Dniu Przedsiębiorczości, za cenne wskazówki oraz przekazaną wiedzę.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tropili łosia w Puszczy Białej

Tropili łosia w Puszczy Białej

1 października mieszkańcy Leszczydołu-Nowin, ich znajomi i przyjaciele uczestniczyli w imprezie plenerowej „Tropem łosia po Puszczy Białej.” Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu członków stowarzyszenia, a szczególnie prezesa Artura Gałązki, udało się zorganizować  rodzinne i wielopokoleniowe  spotkanie. Rozpoczął je rajd rowerowy, a zakończyło ognisko. Aktywnie, na rowerach, a potem przy wesołej muzyce powitano złotą polską jesień, która w tej okolicy jest szczególnie piękna. 
zobacz więcej
LIST DO REDAKCJI: Gimnazjum nr 2 i co po nim?

LIST DO REDAKCJI: Gimnazjum nr 2 i co po nim?

We wrześniu tego roku, jako nauczyciele przeznaczonego do wygaszenia Gimnazjum nr 2  w Wyszkowie, na łamach lokalnych gazet, opublikowaliśmy list otwarty do mieszkańców Wyszkowa. Dzieliliśmy się z Państwem naszymi obawami, które dotyczyły likwidacji szkoły w budynku przy ul. Sowińskiego 55. Zapowiadaliśmy swoją determinację w działaniach mających na celu obronę szkoły. Dlatego czujemy się zobowiązani zdać Państwu sprawozdanie z tego, co dotychczas się wydarzyło w tej sprawie. Dziś mamy pierwszy sukces. Mamy zapewnienie władz miasta, że w budynku tym nadal będą prowadzone lekcje. Ale czy normalna szkoła zapewniająca ciągłość uczenia dzieci przez wiele lat?
zobacz więcej
Pierwszaki z Leszczydołu-Nowin złożyły ślubowanie

Pierwszaki z Leszczydołu-Nowin złożyły ślubowanie

Dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach złożyły uroczyste ślubowanie i stały się uczniami tej szkoły. Świadkami uroczystości byli rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście, a przede wszystkim cała społeczność uczniowska.
zobacz więcej
Matematycy z Gimnazjum nr 2 na UKSW (foto)

Matematycy z Gimnazjum nr 2 na UKSW (foto)

Uczniowie klasy III b Gimnazjum nr 2 realizującej eksperyment pedagogiczny „Odkrywamy matematykę. Odkrywamy fizykę”, wraz z opiekunami Jolantą Sarnacką i Jadwigą Gerek, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Matematyczno – Przyrodniczy, Szkoła Nauk Ścisłych. Uczelnia jest opiekunem merytorycznym eksperymentu.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
manhattan