Z Erasmusem+ do Hiszpanii

Od czytelników

Z Erasmusem+ do Hiszpanii

15.01.2019
autor: ZS1
„Pupils teach Pupils” to nowy projekt Erasmus+, do którego przystąpił Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Uczestniczy w nim Polska z 5 krajami partnerskimi: Niemcami, Holandią, Rumunią, Hiszpanią i Turcją. W każdym z tych krajów będą odbywały się 4-dniowe spotkania uczestników projektu. Pierwsze odbyło się w Hiszpanii.
 
Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie metod nauczania i uczenia się o dziedzictwie kulturowym europejskich państw. W projekcie uczestniczy sześć krajów partnerskich, w każdym z nich będą odbywały się 4-dniowe spotkania wszystkich uczestników. Uczniowie będą brać udział w zajęciach w szkole i zaprezentują własną lekcję z jednej z dziedzin (nauka, poezja i język, historia, sztuka/muzyka, studia społeczne).  Dodatkowo w każdym z tych krajów zagraniczni rówieśnicy wezmą obowiązkowo udział w lekcji dziedzictwa kulturowego. Zadaniem opiekunów jest pomoc w wykonaniu zadania. 
Uroczyste rozpoczęcie projektu, którego koordynatorem jest Holandia, odbyło się w Hiszpanii . W Pamplonie, urokliwym hiszpańskim mieście w prowincji Nawarra, w dniach 12 – 16 grudnia 2018 r., potkali się uczestnicy projektu z sześciu partnerskich krajów. Sześcioro uczniów ze Skłodowskiej oraz troje opiekunów (dyrektor szkoły, koordynator projektu i nauczyciel języka angielskiego) pojechało do Hiszpanii po nowe doświadczenia. Pobyt w Pamplonie był bardzo owocny i niezapomniany. Uczniowie, komunikując się wyłącznie w języku angielskim, mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także wymienić doświadczenia z rówieśnikami z innych krajów: - Przed wyjazdem do Hiszpanii najbardziej obawiałam się tego, że nie uda mi się przełamać mojej bariery językowej, ale jak się później okazało, udało mi się i nie było to wcale trudne – zdradza jedna z uczestniczek.
Codzienne spotkania młodzieży stały się okazja do wspólnej nauki, zabawy, a także poznawania kultury: - Zdecydowałam się wziąć udział w tym projekcie, ponieważ chciałam zgłębić swoją wiedzę na temat kultury tego kraju. Uznałam także, że będzie to dla mnie fantastyczna przygoda pełna nowych doświadczeń – dodała inna  uczestniczka. 
Uczniowie byli zakwaterowani w Host Rodzinach. Mogli więc komunikować się wyłącznie po angielsku, a także poznawać zwyczaje panujących w hiszpańskich rodzinach. - Ciekawym momentem mojego uczestnictwa w projekcie był Family Day, gdyż wspólnie z zaprzyjaźnioną rodziną mojej Host Rodziny robiliśmy polsko-hiszpański obiad – relacjonuje inny uczestnik wyjazdu. 
Nasi uczniowie wykazali się doskonałą znajomością języka angielskiego, ale także polską uprzejmością i otwartością, przez co zostali uznani za najbardziej zgrany i lubiany zespół. „Polish team” był mile widziany w każdym z uczestniczących krajów, był wszędzie tam, gdzie była dobra zabawa, taniec, poznawanie zwyczajów i obrzędów. 
Z pewnością udział w projekcie przyczynił się do rozwoju osobistego, językowego i kulturowego uczniów, do poznania nowych koleżanek i kolegów, nowej kultury, innych zwyczajów. A trzeba przyznać, że było to dopiero pierwsze spotkanie całego zespołu. 
W marcu następny meeting, w Niemczech. W maju zaś prawie 50-osobowa grupa uczestników projektu będzie gościć u nas w Polsce, w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Tak więc młodzież przygotowuje się do wizyty w Niemczech, a cała społeczność szkolna rozpoczyna już przygotowania do przyjęcia gości w naszej szkole. Liczymy na wsparcie naszych działań przez lokalne władze, szczególnie Starostę Wyszkowskiego i Burmistrza Wyszkowa, ponieważ przyjazd tylu zagranicznych gości w jednym czasie będzie doskonałą promocją dla naszego miasta i powiatu.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku