Z Erasmusem+ do Hiszpanii

Od czytelników

Z Erasmusem+ do Hiszpanii

15.01.2019
autor: ZS1
„Pupils teach Pupils” to nowy projekt Erasmus+, do którego przystąpił Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Uczestniczy w nim Polska z 5 krajami partnerskimi: Niemcami, Holandią, Rumunią, Hiszpanią i Turcją. W każdym z tych krajów będą odbywały się 4-dniowe spotkania uczestników projektu. Pierwsze odbyło się w Hiszpanii.
 
Głównym celem projektu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie metod nauczania i uczenia się o dziedzictwie kulturowym europejskich państw. W projekcie uczestniczy sześć krajów partnerskich, w każdym z nich będą odbywały się 4-dniowe spotkania wszystkich uczestników. Uczniowie będą brać udział w zajęciach w szkole i zaprezentują własną lekcję z jednej z dziedzin (nauka, poezja i język, historia, sztuka/muzyka, studia społeczne).  Dodatkowo w każdym z tych krajów zagraniczni rówieśnicy wezmą obowiązkowo udział w lekcji dziedzictwa kulturowego. Zadaniem opiekunów jest pomoc w wykonaniu zadania. 
Uroczyste rozpoczęcie projektu, którego koordynatorem jest Holandia, odbyło się w Hiszpanii . W Pamplonie, urokliwym hiszpańskim mieście w prowincji Nawarra, w dniach 12 – 16 grudnia 2018 r., potkali się uczestnicy projektu z sześciu partnerskich krajów. Sześcioro uczniów ze Skłodowskiej oraz troje opiekunów (dyrektor szkoły, koordynator projektu i nauczyciel języka angielskiego) pojechało do Hiszpanii po nowe doświadczenia. Pobyt w Pamplonie był bardzo owocny i niezapomniany. Uczniowie, komunikując się wyłącznie w języku angielskim, mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także wymienić doświadczenia z rówieśnikami z innych krajów: - Przed wyjazdem do Hiszpanii najbardziej obawiałam się tego, że nie uda mi się przełamać mojej bariery językowej, ale jak się później okazało, udało mi się i nie było to wcale trudne – zdradza jedna z uczestniczek.
Codzienne spotkania młodzieży stały się okazja do wspólnej nauki, zabawy, a także poznawania kultury: - Zdecydowałam się wziąć udział w tym projekcie, ponieważ chciałam zgłębić swoją wiedzę na temat kultury tego kraju. Uznałam także, że będzie to dla mnie fantastyczna przygoda pełna nowych doświadczeń – dodała inna  uczestniczka. 
Uczniowie byli zakwaterowani w Host Rodzinach. Mogli więc komunikować się wyłącznie po angielsku, a także poznawać zwyczaje panujących w hiszpańskich rodzinach. - Ciekawym momentem mojego uczestnictwa w projekcie był Family Day, gdyż wspólnie z zaprzyjaźnioną rodziną mojej Host Rodziny robiliśmy polsko-hiszpański obiad – relacjonuje inny uczestnik wyjazdu. 
Nasi uczniowie wykazali się doskonałą znajomością języka angielskiego, ale także polską uprzejmością i otwartością, przez co zostali uznani za najbardziej zgrany i lubiany zespół. „Polish team” był mile widziany w każdym z uczestniczących krajów, był wszędzie tam, gdzie była dobra zabawa, taniec, poznawanie zwyczajów i obrzędów. 
Z pewnością udział w projekcie przyczynił się do rozwoju osobistego, językowego i kulturowego uczniów, do poznania nowych koleżanek i kolegów, nowej kultury, innych zwyczajów. A trzeba przyznać, że było to dopiero pierwsze spotkanie całego zespołu. 
W marcu następny meeting, w Niemczech. W maju zaś prawie 50-osobowa grupa uczestników projektu będzie gościć u nas w Polsce, w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Tak więc młodzież przygotowuje się do wizyty w Niemczech, a cała społeczność szkolna rozpoczyna już przygotowania do przyjęcia gości w naszej szkole. Liczymy na wsparcie naszych działań przez lokalne władze, szczególnie Starostę Wyszkowskiego i Burmistrza Wyszkowa, ponieważ przyjazd tylu zagranicznych gości w jednym czasie będzie doskonałą promocją dla naszego miasta i powiatu.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Śniadanie daje moc

Śniadanie daje moc

Już po raz drugi w  Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach został zorganizowany Dzień Zdrowego Śniadania. Przygotowali go najmłodsi uczniowie z klas 0 – IV pod okiem swoich pań: E. Szymańskiej, J. Piątkowskiej, J. Karaśkiewicz i A. Kowalskiej. W organizację włączyli się też rocznice uczniów.
zobacz więcej
Uczniowie ZSS w Brańszczyku powitali wiosnę (foto)

Uczniowie ZSS w Brańszczyku powitali wiosnę (foto)

Społeczność Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku w nietypowy sposób powitała wiosnę - porządkując tereny zielone wokół szkoły.
zobacz więcej
Zakaz mentoli nie zmieni palaczy

Zakaz mentoli nie zmieni palaczy

Prawie połowa palaczy wybiera dziś papierosy mentolowe lub z kapsułką. Już od 20 maja br. będą ich pozbawieni, bo zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych o takim aromacie. Badania konsumenckie pokazują, że zakaz nie wpłynie radykalnie na rzucenie palenia. Prawie 90% palących mentole będzie palić nadal. Tylko co? Na rynku pozostaną jedynie alternatywy pod postacią e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu typu IQOS.
zobacz więcej
Uczniowie ZS 3 i aktorzy Teatru Polskiego

Uczniowie ZS 3 i aktorzy Teatru Polskiego

Dzięki zaproszeniu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia spektaklu pt. „Emigranci” według Sławomira Mrożka w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra. Wyjście zorganizowała polonistka Magdalena Królikowska a uczestniczyły w nim wszystkie klasy maturalne oraz II TE i I LOE wraz z opiekunami: Elżbietą Michalik, Anetą Augustynik, Elwirą Sawicz-Bakułą, Agatą Zawadzką, Ewą Gałązką i Robertem Szulęckim. 
zobacz więcej
Zitcom