Wchodzą e-dowody

Od czytelników

Wchodzą e-dowody

05.03.2019
autor:
Od poniedziałku 4 marca można składać wnioski o wydanie e-dowodu. Każdy, kto będzie wyrabiać nowy dowód, otrzyma jego elektroniczną wersję z chipem. Dowód można bezpłatnie wymienić nawet, jeśli obecny nie stracił ważności.
Elektroniczne dowody przypominają dotychczasowe. Różni wgrana warstwa elektroniczna - niewidoczny z zewnątrz chip. Nowy dokument tożsamości posiada również numer CAN, który umożliwia korzystanie z funkcji elektronicznych funkcji oraz zabezpiecza przed odczytaniem danych zapisanych przez osoby nieuprawnione.
E-dowód umożliwia:
zalogowanie się do portali administracji publicznej, na przykład ePUAP
elektroniczne podpisanie dokumentów, np. w usługach online administracji publicznej
korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach
Warstwy elektronicznej można nie aktywować przy odbieraniu dowodu. Można to zrobić później. Trzeba ustawić własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te będzie można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie. Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymamy również kod PUK (o zastosowaniu podobnym do tego w telefonie komórkowym: po wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN, można wpisać kod PUK i później na nowo korzystać z wszystkich funkcjonalności e-dowodu).
Podawanie kodu PIN będzie potrzebne zawsze, gdy będziemy chcieli złożyć podpis osobisty lub zostać uwierzytelnionym. W dowolnym momencie będzie można zmienić kod PIN.
 
Jakie dane znajdą się w e-dowodzie?
Imię, nazwisko (ew. nazwisko rodowe), imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, płeć, zdjęcie, numer PESEL, obywatelstwo. Seria i numer dowodu, data wydania i ważności, podmiot, który go wydał, numer CAN. Nie ma natomiast adresu.
Wniosek można złożyć tak samo, jak dotychczas: w urzędzie gminy (co ważne, niezależnie od miejsca zameldowania) lub przez Internet za pomocą profilu zaufanego. Dołączyć trzeba zdjęcie. Fotografia nie może być starsza niż 6 miesięcy. Musi znajdować się na niej kolorowe zdjęcie twarzy na białym tle zapisane w określonym formacie (.jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif), w rozdzielczości minimum 492x633 pikseli, która odpowiada fotografii o wymiarach 35x45 mm oraz wadze pliku do 2,5 MB.
Tak, jak obecnie, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Co, jeśli do zgubimy albo zostanie ukradziony? Można go tymczasowo zawiesić na 14 dni przez Internet lub w urzędzie. Jeśli się odnajdzie, będzie go można odwiesić. Jeśli jednak zostanie utracony, można go natychmiastowo unieważnić (np. przez profil zaufany). W tym przypadku, nawet jeśli się odnajdzie, będzie już nieważny i trzeba wyrobić nowy.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość