Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” zakończyło projekt (foto)

Od czytelników

Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” zakończyło projekt (foto)

14.12.2018
autor: Teresa Przygoda
Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” działające od kilku lat w Leszczydole-Nowinach podejmuje się realizacji wielu ciekawych zadań. Szczególną uwagę przywiązuje do poznania historii swojej Małej Ojczyzny oraz promowania lokalnego dziedzictwa i kultury. I właśnie tym zagadnieniom był poświęcony realizowany w roku 2018 projekt, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski.
Nosił on tytuł „Wielka historia Małej Ojczyzny”. Taki projekt był realizowany po raz pierwszy. Chodziło w nim przede wszystkim o zainteresowanie dzieci i młodzieży historią ich miejscowości, ich miejscem urodzenia. Pod opieką członków stowarzyszenia szukały dokumentów, zdjęć, pamiątek. Prowadziły rozmowy z najstarszymi mieszkańcami, zadawały pytania, sporządzały relacje. Jednocześnie integrowali się z najstarszymi mieszkańcami wioski, wymieniali spostrzeżenia i spotykali się z nimi. Myślimy, że wszystko się udało. Pierwszy krok został zrobiony. Pora na następne, ale to już w następnych projektach. 
Projekt dobiegł końca, został sfinalizowany. Wytężona praca i zaangażowanie członków stowarzyszenia przyniosło oczekiwane efekty. Zebrane archiwalne materiały, zdjęcia, wspomnienia i relacje od najstarszych mieszkańców wsi pomogły poznać historię powstania miejscowości Leszczydół-Nowiny. Rozpaliły ciekawość i chęć do dalszych poszukiwań, już na szerszą skalę. Na swojej drodze spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi, którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Gotowi byli przejechać nawet kilkaset kilometrów, żeby z nami porozmawiać i przekazać nieznane fakty. Relacje ze spotkań zostały zarejestrowane w postaci 11 filmów. Przeprowadzone wywiady to źródło nieocenionej wiedzy dla obecnych i dla przyszłych pokoleń naszej miejscowości. Filmy będziemy pokazywać mieszkańcom podczas okazjonalnych spotkań, tak jak podczas Wieczoru Niepodległościowego - wywiad z najbardziej znanym mieszkańcem Nowin księdzem Henrykiem Kietlińskim.
Dzięki opowieściom mieszkańców odkryliśmy wiele nieznanych dotąd faktów, co pozwoliło wykonać mapkę multimedialną naszej wsi. Dużym zaskoczeniem było odnalezienie dwóch tomów wierszy, w większości dotyczących Leszczydołu-Nowin, a napisanych przez nieżyjącego już jednego z mieszkańców. Ocaliliśmy od zapomnienia to, co jeszcze można było ocalić. Dotarliśmy, nieraz przez przypadek, do bezcennych starych zdjęć przedstawiających dawnych mieszkańców Leszczydołu-Nowin, nawet z XIX wieku i z okresu międzywojennego (Piłsudczycy). Niezwykłą wartość mają kopie aktów nadania, archiwalne mapki czy dokumenty dotyczące powstania Nadleśnictwa Leszczydół w 1923 roku. Mieszkańcy również chętnie dzielili się z nami dokumentacją, którą zdobyli w IPN, a która dotyczyła działalności niepodległościowej ich przodków.
Nasz projekt to również wiele konkursów dla dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Nie tylko zwycięzcy, ale też każdy z uczestników został obdarowany nagrodą. Wręczaliśmy je podczas integracyjnych spotkań w świetlicy szkolnej. 
Nasz projekt to nie tylko wywiady, to też wycieczki edukacyjno – warsztatowe, które przybliżyły nam życie naszych pradziadów. Odwiedziliśmy skansen w Brańszczyku oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 
Naszymi przewodnikami w szukaniu wiedzy na temat przeszłości byli pracownicy Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie oraz Archiwum Państwowego w Pułtusku. Pokazali nam swoje zasoby, a jednocześnie zaopatrzyli w narzędzia, które są potrzebne do szukania wiadomości. Już wiemy, w jaki sposób do nich dotrzeć. 
Zobaczyć to, czego do tej pory nie zobaczyliśmy i nie zauważyliśmy pozwoliły nam międzypokoleniowe rajdy rowerowe po najbliższej okolicy. Uzmysłowiliśmy sobie, że nasza okolica jest nie tylko piękna, ale kryje w sobie wiele pamiątek po minionych wydarzeniach. Przywracamy sukcesywnie pamięć o nich. 
Oprócz namacalnych wartości poznawczych projekt dostarczył mnóstwo pozytywnych doznań emocjonalnych. Każda nasza wizyta u najstarszych mieszkańców była dla nich wielkim przeżyciem. Nieraz zauważyliśmy ogromne wzruszenie, a nawet łzy. Czuli się potrzebni, dowartościowani, mogli podzielić się z nami swoją wiedzą, ktoś ich z uwagą wysłuchał. A to dla ludzi w tym wieku jest bardzo ważne. 
Przed nami jedno niezrealizowane zadanie poszukiwań z użyciem detektorów metali na terenie naszej wsi detektorów ościennych miejscowości. Od kilku miesięcy zabiegaliśmy o zezwolenie na te poszukiwania. Cierpliwie zbieraliśmy niezbędną dokumentację, przygotowaliśmy wnioski, mapy i dokumenty. Udało się. Otrzymaliśmy zezwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I będziemy szukać pamiątek, szczególnie z okresu działań wojennych – I i II wojny światowej, a może nawet powstań narodowych. Nie spoczniemy, aż osiągniemy zamierzony cel. 
Nie byłoby tego, o czym pisaliśmy, gdyby nie środki finansowe, jakie pozyskaliśmy z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Cóż jednak z pieniędzy, gdyby nie było wspaniałych ludzi – pasjonatów historii z prezesem Arturem Gałązką na czele.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej