Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” zakończyło projekt (foto)

Od czytelników

Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” zakończyło projekt (foto)

14.12.2018
autor: Teresa Przygoda
Stowarzyszenie „Wspólna przyszłość” działające od kilku lat w Leszczydole-Nowinach podejmuje się realizacji wielu ciekawych zadań. Szczególną uwagę przywiązuje do poznania historii swojej Małej Ojczyzny oraz promowania lokalnego dziedzictwa i kultury. I właśnie tym zagadnieniom był poświęcony realizowany w roku 2018 projekt, w ramach programu „Patriotyzm Jutra” ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski.
Nosił on tytuł „Wielka historia Małej Ojczyzny”. Taki projekt był realizowany po raz pierwszy. Chodziło w nim przede wszystkim o zainteresowanie dzieci i młodzieży historią ich miejscowości, ich miejscem urodzenia. Pod opieką członków stowarzyszenia szukały dokumentów, zdjęć, pamiątek. Prowadziły rozmowy z najstarszymi mieszkańcami, zadawały pytania, sporządzały relacje. Jednocześnie integrowali się z najstarszymi mieszkańcami wioski, wymieniali spostrzeżenia i spotykali się z nimi. Myślimy, że wszystko się udało. Pierwszy krok został zrobiony. Pora na następne, ale to już w następnych projektach. 
Projekt dobiegł końca, został sfinalizowany. Wytężona praca i zaangażowanie członków stowarzyszenia przyniosło oczekiwane efekty. Zebrane archiwalne materiały, zdjęcia, wspomnienia i relacje od najstarszych mieszkańców wsi pomogły poznać historię powstania miejscowości Leszczydół-Nowiny. Rozpaliły ciekawość i chęć do dalszych poszukiwań, już na szerszą skalę. Na swojej drodze spotkaliśmy wielu ciekawych ludzi, którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Gotowi byli przejechać nawet kilkaset kilometrów, żeby z nami porozmawiać i przekazać nieznane fakty. Relacje ze spotkań zostały zarejestrowane w postaci 11 filmów. Przeprowadzone wywiady to źródło nieocenionej wiedzy dla obecnych i dla przyszłych pokoleń naszej miejscowości. Filmy będziemy pokazywać mieszkańcom podczas okazjonalnych spotkań, tak jak podczas Wieczoru Niepodległościowego - wywiad z najbardziej znanym mieszkańcem Nowin księdzem Henrykiem Kietlińskim.
Dzięki opowieściom mieszkańców odkryliśmy wiele nieznanych dotąd faktów, co pozwoliło wykonać mapkę multimedialną naszej wsi. Dużym zaskoczeniem było odnalezienie dwóch tomów wierszy, w większości dotyczących Leszczydołu-Nowin, a napisanych przez nieżyjącego już jednego z mieszkańców. Ocaliliśmy od zapomnienia to, co jeszcze można było ocalić. Dotarliśmy, nieraz przez przypadek, do bezcennych starych zdjęć przedstawiających dawnych mieszkańców Leszczydołu-Nowin, nawet z XIX wieku i z okresu międzywojennego (Piłsudczycy). Niezwykłą wartość mają kopie aktów nadania, archiwalne mapki czy dokumenty dotyczące powstania Nadleśnictwa Leszczydół w 1923 roku. Mieszkańcy również chętnie dzielili się z nami dokumentacją, którą zdobyli w IPN, a która dotyczyła działalności niepodległościowej ich przodków.
Nasz projekt to również wiele konkursów dla dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Nie tylko zwycięzcy, ale też każdy z uczestników został obdarowany nagrodą. Wręczaliśmy je podczas integracyjnych spotkań w świetlicy szkolnej. 
Nasz projekt to nie tylko wywiady, to też wycieczki edukacyjno – warsztatowe, które przybliżyły nam życie naszych pradziadów. Odwiedziliśmy skansen w Brańszczyku oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 
Naszymi przewodnikami w szukaniu wiedzy na temat przeszłości byli pracownicy Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie oraz Archiwum Państwowego w Pułtusku. Pokazali nam swoje zasoby, a jednocześnie zaopatrzyli w narzędzia, które są potrzebne do szukania wiadomości. Już wiemy, w jaki sposób do nich dotrzeć. 
Zobaczyć to, czego do tej pory nie zobaczyliśmy i nie zauważyliśmy pozwoliły nam międzypokoleniowe rajdy rowerowe po najbliższej okolicy. Uzmysłowiliśmy sobie, że nasza okolica jest nie tylko piękna, ale kryje w sobie wiele pamiątek po minionych wydarzeniach. Przywracamy sukcesywnie pamięć o nich. 
Oprócz namacalnych wartości poznawczych projekt dostarczył mnóstwo pozytywnych doznań emocjonalnych. Każda nasza wizyta u najstarszych mieszkańców była dla nich wielkim przeżyciem. Nieraz zauważyliśmy ogromne wzruszenie, a nawet łzy. Czuli się potrzebni, dowartościowani, mogli podzielić się z nami swoją wiedzą, ktoś ich z uwagą wysłuchał. A to dla ludzi w tym wieku jest bardzo ważne. 
Przed nami jedno niezrealizowane zadanie poszukiwań z użyciem detektorów metali na terenie naszej wsi detektorów ościennych miejscowości. Od kilku miesięcy zabiegaliśmy o zezwolenie na te poszukiwania. Cierpliwie zbieraliśmy niezbędną dokumentację, przygotowaliśmy wnioski, mapy i dokumenty. Udało się. Otrzymaliśmy zezwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. I będziemy szukać pamiątek, szczególnie z okresu działań wojennych – I i II wojny światowej, a może nawet powstań narodowych. Nie spoczniemy, aż osiągniemy zamierzony cel. 
Nie byłoby tego, o czym pisaliśmy, gdyby nie środki finansowe, jakie pozyskaliśmy z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Cóż jednak z pieniędzy, gdyby nie było wspaniałych ludzi – pasjonatów historii z prezesem Arturem Gałązką na czele.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: Widać, czuć, ale brak reakcji

INTERWENCJA: Widać, czuć, ale brak reakcji

Kilka dni przy przystanku w Ochudnie leżała martwa łania, która zginęła w wyniku zderzenia z autem. Po takim czasie i przy takiej pogodzie było ją nie tylko widać, ale i czuć. – Zgłaszałem to już, ale nie ma żadnej reakcji – skarży się nasz czytelnik.
zobacz więcej
Wymiana polsko - niemiecka (foto)

Wymiana polsko - niemiecka (foto)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mieli okazję wziąć udział w wymianie polsko- niemieckiej. Było to kolejne spotkanie ze szkołą partnerską Friedrich Elvers Schule –Forderszentrum Heide  Europaschule, a młodzi Polacy i Niemcy zawdzięczają je finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji PNWM. 
zobacz więcej
Ogólnopolski Tydzień Kariery w „Koperniku”

Ogólnopolski Tydzień Kariery w „Koperniku”

Planowanie przyszłości i wybór dalszej ścieżki edukacyjnej to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, w dniach 16-19 października, uczniowie CEZiU „Kopernik” uczestniczyli w różnych formach aktywności związanych z tematem tegorocznej edycji: „Bądź architektem swojego szczęścia”.
zobacz więcej
Popołudnie z młodymi odkrywcami (foto)

Popołudnie z młodymi odkrywcami (foto)

Nauka to przyjemność i z tego właśnie powodu 4 lata temu założyłam w szkole Klub Młodego Odkrywcy „Świetliki”, działający pod patronatem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach działalności klubu organizuję zajęcia dla wychowanków świetlicy, podczas których pokazuję, jak fascynująca może być nauka.
zobacz więcej
mrówka - nowe godziny
mrówka - nowe godziny
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

3.66% (58 głosów)
3.47% (55 głosów)
27.98% (443 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.59% (41 głosów)
4.49% (71 głosów)
29.88% (473 głosów)
3.98% (63 głosów)
2.27% (36 głosów)
2.59% (41 głosów)
16.17% (256 głosów)