Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Od czytelników

Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

10.11.2016
autor: Magdalena Kaniewska, kl. IIa
„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,
W Hrubieszowie, Karczewie…. . 
Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem,
I cień ten kłaść się będzie między nasze słowa,
Nim się zbliżą bratersko i złączą od nowa
Dwa narody karmione stuleci cierpieniem”.    
Antoni Słonimski „Elegia miasteczek żydowskich”

Żydzi i Polacy – to temat wielokrotnie poruszany w naszym społeczeństwie, temat nierzadko drażliwy, który stworzył wiele stereotypów. Żydzi byli i zawsze będą częścią naszej historii. Dlatego po raz kolejny społeczność I LO im. C.K. Norwida spotkała się z młodzieżą z Izraela.
Pierwszym punktem programu był wyjazd do Treblinki, miejsca, w którym podczas II wojny światowej Niemcy masowo mordowali ludność żydowską. Celem tej wycieczki było poszerzenie wiedzy o obozie zagłady i historii polsko-żydowskiej. Mieliśmy tam okazję wysłuchać pieśni i wierszy prezentowanych przez młodzież żydowską, która w ten sposób chciała upamiętnić swoich pomordowanych przodków. Następnie wszyscy razem udaliśmy się do naszego liceum.
Naszych nowych kolegów powitaliśmy przygotowanym przez nas wcześniej poczęstunkiem, który jak zawsze przypadł do gustu zagranicznym gościom. Z łatwością udało nam się porozumieć, oczywiście w języku angielskim. Następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną gdzie pani dyrektor Dorota Piotrowicz gorąco powitała młodzież i opiekunów.                                
Następnie Aleksandra Góralewska i Bartosz Gołębiewski z klasy IIa zaprezentowali wiersz Antoniego Słonimskiego „Elegia miasteczek żydowskich” w języku polskim i angielskim. Nie mogło zabraknąć staropolskiego poloneza, tradycyjnie tańczonego wraz z gośćmi. Ci w rewanżu zaprezentowali nam taniec żydowski „Hava nagila”, który też wszyscy zatańczyliśmy. Kolejnym punktem był mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami „Norwida” i gośćmi z Kazir Holon, który zakończył się wygraną licealistów 6:5 (bramkarzem naszej drużyny był opiekun młodzieży z Izraela).
Niestety, ok. godz. 17 młodzież, z którą dopiero co się poznaliśmy, musiała nas opuścić. Wymieniliśmy się na pamiątkę upominkami, zrobiliśmy dużo zdjęć i obiecaliśmy sobie, że będziemy utrzymywać kontakt. Pożegnanie trwało prawie do godz. 19.
Po tygodniu spędzonym w Polsce izraelscy goście wrócili do swojego kraju. Mimo że znaliśmy się tak krótko, zdążyliśmy znaleźć wspólne tematy do rozmów i naprawdę się polubić. Nabraliśmy przekonania, że młodzież na całym świecie bez względu na narodowość i wyznanie jest podobna; lubi się śmiać, tańczyć, bawić, poznawać świat, zawierać nowe znajomości i jeść słodkie ciasta. To spotkanie na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.  
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zachować pamięć”, w którym nasza szkoła uczestniczy od 2012 r.
 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość