Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

Od czytelników

Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

26.12.2016
autor: Związek Miast Polskich
Pismo ogólnopolskich organizacji gmin i powiatów do Prezydenta RP z prośbą o rozważnie możliwości niepodpisywania uchwalonej przez Sejm RP ustawy Prawo oświatowe. 
Środowisko samorządowe uczestniczyło w wielu dyskusjach i spotkaniach z Panią Minister. Przedstawialiśmy na nich nasze stanowiska, wnioski z sondaży przeprowadzonych wśród miast i gmin członkowskich oraz konsultacji z ekspertami. Byliśmy w kontakcie z innymi środowiskami związanymi z edukacją. Wystąpiliśmy do Sejmu o zorganizowanie wysłuchania publicznego Prawa oświatowego, z którego zapisami się nie zgadzamy. Kiedy nasza propozycja została odrzucona, sami przygotowaliśmy wysłuchanie publiczne, w którym wzięli udział eksperci, związki zawodowe i reprezentanci prawie wszystkich środowisk oraz organizacji zrzeszających samorządy, podmioty prowadzące szkoły, kadrę kierowniczą w oświacie, rodziców, a także przedstawiciele środowisk społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły.
W liście zwracamy uwagę, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych. Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem, nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny.

Szanowny Pan 
Andrzej DUDA 
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej 
W imieniu ogólnopolskich organizacji gmin i powiatów pozwalam sobie zwrócić się do Pana Prezydenta z prośbą o rozważenie możliwości niepodpisywania uchwalonej w dniu wczorajszym przez Sejm RP ustawy Prawo oświatowe wraz z przepisami wprowadzającymi. 
Dziękujemy za obecność Pana Ministra Andrzeja Dery na Społecznym Wysłuchaniu Publicznym projektów tych ustaw, które zorganizowaliśmy po odmowie przeprowadzenia takiego wysłuchania przez Sejm RP. Pan Minister miał okazję zapoznać się nie tylko ze stanowiskami ogólnopolskich organizacji samorządowych, ale także innych środowisk (związków zawodowych, podmiotów prowadzących szkoły niepubliczne, rodziców oraz organizacji społecznych, działających na rzecz oświaty). Popierając niektóre elementy reformy, zwłaszcza dotyczące szkolnictwa zawodowego, jesteśmy jednocześnie przeciwni nieuzasadnionej – naszym zdaniem – likwidacji gimnazjów. 
Nawet jednak, gdyby nasze argumenty w tej sprawie zostałyby uznane jako niewystarczające, niewątpliwe dla wszystkich jest to, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych. Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny. 
Będziemy wdzięczni za ewentualne spotkanie z naszymi przedstawicielami w tej sprawie, jeśli Pan Prezydent uznałby, że informacje powzięte przez Pana Ministra A. Derę powinny zostać uzupełnione przez naszych przedstawicieli. 
Pragniemy przedstawić nasze stanowiska, poparte konsultacjami w gminach i miastach, szkołach, radach rodziców i wśród nauczycieli, w tym kadry kierowniczej szkół, a także środowiskach społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły. Stanowiska te są znane, dostępne w większości w Rządowym Centrum Legislacyjnym, a także zgromadzone w sposób uporządkowany, w jednym miejscu, na stronach internetowych naszego Wysłuchania: http://www.miasta.pl/aktualnosci/spoleczne-wysluchanie-publiczne-w-sprawie-oswiaty oraz http://debata.edu.pl. 
W imieniu ogólnopolskich organizacji samorządowych,
Andrzej Porawski, Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i ST
Marek Olszewski, Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZNP z Wyszkowa na proteście w Warszawie

ZNP z Wyszkowa na proteście w Warszawie

Grupa członków Związku Nauczycielstwa Polskiego z prezesem Oddziału Powiatowego w Wyszkowie Maciejem Wójcikiem wzięła udział w ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Manifestację, którą organizował OPZZ z najliczniejszą reprezentacją ZNP, wzięło udział około 20 tysięcy związkowców, w tym ponad 12 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty z całej Polski. Mottem przewodnim było hasło „Chcemy godnie zarabiać”. 
zobacz więcej
Terytorialsi zapraszają w ferie

Terytorialsi zapraszają w ferie

Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi Terytorialsów, ale nie chcesz rezygnować z nauki na korzyść szkolenia podstawowego? Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy projekt „Ferie z WOT”, dzięki któremu uczniowie i studenci bezkolizyjnie odbędą szkolenia podstawowe.
zobacz więcej
Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

Od 2013 roku w Gimnazjum nr 2 realizujemy następujące innowacje pedagogiczne, czyli nowatorskie rozwiązania mające na celu doskonalenie jakości pracy szkoły:
zobacz więcej
Wypoczywali w Wiśle, szusowali na stoku w Izdebnej (foto)

Wypoczywali w Wiśle, szusowali na stoku w Izdebnej (foto)

Stało się tradycją, że każdego roku w zimowy czas członkowie chóru z parafii pw. Świętego Wojciecha pod opieką swojego kierownika – organisty Krzysztofa Zacharskiego wyjeżdżają w góry, aby tam solidnie wypocząć i nabrać sił do intensywnych prób i występów. Liczna jak zawsze, bo aż  60-osobowa grupa, wypoczywała w malowniczo położonym DW „ Potok”. Nie zabrakło przyjaciół i sympatyków chóru. Wiele osób na ten niezwykły, prawdziwie rodzinny wyjazd czeka cały rok. Bo naprawdę warto. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku