Rowerowy Rajd Pamięci z Nowin (foto)

Od czytelników

Rowerowy Rajd Pamięci z Nowin (foto)

15.11.2017
autor: Teresa Przygoda
Mimo niesprzyjającej pogody grupa uczniów Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach, nauczycieli i przedstawicieli Stowarzyszenia „Wspólna przyszłość” wyruszyła rowerami w sobotę, 28 października szlakiem miejsc pamięci znajdujących się w okolicach miejscowości. Akcja ta związana była ze Świętem Zmarłych i 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to czas, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać i odwiedzać takie właśnie miejsca. A tych w okolicy Nowin nie brakuje. 
Wiatr wiał, deszcz padał, a mimo to zrealizowaliśmy swój plan w 100 %. Zaopatrzeni w grabki, worki na śmieci, z kwiatami i zniczami odwiedzaliśmy kolejne miejsca pamięci. Zaczęliśmy od pomnika przy drodze do Dalekiego-Tartak. To tu spoczywa kilkunastu mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani przez Niemców i zakopani w bezimiennych grobach. Po wielu latach doczekali się pomnika i odzyskali swoje nazwiska. To członkowie AK. Przy ulicy Akacjowej znajduje się samotny grób mieszkańca Leszczydołu-Nowin z ulicy Akacjowej. Został zabrany w nocy z domu i rozstrzelany przez Niemców. Prawdopodobnie był członkiem oddziału leśnych żołnierzy. Przy ulicy Zacisze, idąc w stronę Leszczydołu-Pustek, znajduje się duży ziemny kopiec o wymiarach 9 na 6 m, otoczony rowem i obsadzony dębami, kryjący żołnierzy z I wojny światowej przywiezionych z okolicznych bitew i potyczek. Narodowość i liczba pochowanych żołnierzy nieznana. Grób odrestaurowało stowarzyszenie we współpracy z Nadleśnictwem Wyszków. Znalezione metalowe pamiątki (w posiadaniu stowarzyszenia) świadczą o tym właśnie okresie.
Wszędzie postawiliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się i porozmawialiśmy o tamtych wydarzeniach. Ciekawe informacje przekazał uczniom Artur Gałązka, prezes stowarzyszenia, pasjonat historii, mieszkaniec miejscowości. W ten sposób oddaliśmy hołd tym znanym i tym bezimiennym bohaterom, niekoniecznie nowińskiej ziemi. 
Organizatorami rajdu była Szkoła Podstawowa w Leszczydole-Nowinach (Anna Suchta – opiekun samorządu uczniowskiego i Teresa Przygoda – nauczyciel historii) oraz Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość” na czele z prezesem Arturem Gałązką. To już kolejna akcja zorganizowana wspólnie przez szkołę i stowarzyszenie.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Auto też potrzebuje meldunku

Auto też potrzebuje meldunku

Ma pracę, kupiła samochód, odprowadziła od transakcji podatek, ale autem nie może jeździć. Powód? – Okazuje się, że tu nie mogę go zarejestrować, bo nie mam stałego zameldowania – dziwi się nasza czytelniczka. 
zobacz więcej
Burmistrz odpowiada nauczycielom Gimnazjum nr 2

Burmistrz odpowiada nauczycielom Gimnazjum nr 2

Szanowni Państwo
Nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie
Dobro ucznia w szkole było, jest i będzie priorytetem polityki oświatowej Gminy Wyszków. Wysoka jakość edukacji, wychowania, bezpieczeństwo i możliwość rozwijania pasji i talentów, ale także równe szanse dla wszystkich uczniów w naszych szkołach to wartości, które cenimy i realizujemy od lat. Także reformę edukacji wdrażamy w duchu tych wartości. Właśnie otrzymaliśmy pozytywną opinię Kuratorium Oświaty o zreformowanej sieci i obwodach gminnych szkół.
zobacz więcej
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

W środę 19 października w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się niezwykła uroczystość. Do braci uczniowskiej przyjęto nowych uczniów. Zostali serdecznie powitani miłym słowem, piosenką i spektaklem teatralnym pt.: „Bądź sobą”. Dyrektor szkoły Elżbieta Piórkowska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła dzieciom upominki. Starsi uczniowie życzyli nowym koleżankom i kolegom, by w szkole realizowali swoje marzenia, kształtowali charaktery i nauczyli się być dobrymi ludźmi.
zobacz więcej
Zwady nie od Parady

Zwady nie od Parady

Św. Jerzy to patron wszystkich harcerzy. Na jego cześć, w dniach 27-29 kwietnia, zorganizowane zostały „XX Zwady nie od Parady Rajd Św. Jerzy 2018”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan