Rowerowy Rajd Pamięci z Nowin (foto)

Od czytelników

Rowerowy Rajd Pamięci z Nowin (foto)

15.11.2017
autor: Teresa Przygoda
Mimo niesprzyjającej pogody grupa uczniów Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach, nauczycieli i przedstawicieli Stowarzyszenia „Wspólna przyszłość” wyruszyła rowerami w sobotę, 28 października szlakiem miejsc pamięci znajdujących się w okolicach miejscowości. Akcja ta związana była ze Świętem Zmarłych i 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to czas, kiedy szczególnie powinniśmy pamiętać i odwiedzać takie właśnie miejsca. A tych w okolicy Nowin nie brakuje. 
Wiatr wiał, deszcz padał, a mimo to zrealizowaliśmy swój plan w 100 %. Zaopatrzeni w grabki, worki na śmieci, z kwiatami i zniczami odwiedzaliśmy kolejne miejsca pamięci. Zaczęliśmy od pomnika przy drodze do Dalekiego-Tartak. To tu spoczywa kilkunastu mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy w czasie II wojny światowej zostali rozstrzelani przez Niemców i zakopani w bezimiennych grobach. Po wielu latach doczekali się pomnika i odzyskali swoje nazwiska. To członkowie AK. Przy ulicy Akacjowej znajduje się samotny grób mieszkańca Leszczydołu-Nowin z ulicy Akacjowej. Został zabrany w nocy z domu i rozstrzelany przez Niemców. Prawdopodobnie był członkiem oddziału leśnych żołnierzy. Przy ulicy Zacisze, idąc w stronę Leszczydołu-Pustek, znajduje się duży ziemny kopiec o wymiarach 9 na 6 m, otoczony rowem i obsadzony dębami, kryjący żołnierzy z I wojny światowej przywiezionych z okolicznych bitew i potyczek. Narodowość i liczba pochowanych żołnierzy nieznana. Grób odrestaurowało stowarzyszenie we współpracy z Nadleśnictwem Wyszków. Znalezione metalowe pamiątki (w posiadaniu stowarzyszenia) świadczą o tym właśnie okresie.
Wszędzie postawiliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy się i porozmawialiśmy o tamtych wydarzeniach. Ciekawe informacje przekazał uczniom Artur Gałązka, prezes stowarzyszenia, pasjonat historii, mieszkaniec miejscowości. W ten sposób oddaliśmy hołd tym znanym i tym bezimiennym bohaterom, niekoniecznie nowińskiej ziemi. 
Organizatorami rajdu była Szkoła Podstawowa w Leszczydole-Nowinach (Anna Suchta – opiekun samorządu uczniowskiego i Teresa Przygoda – nauczyciel historii) oraz Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość” na czele z prezesem Arturem Gałązką. To już kolejna akcja zorganizowana wspólnie przez szkołę i stowarzyszenie.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.52% (166 głosów)
29.84% (202 głosów)
7.39% (50 głosów)
6.79% (46 głosów)
31.46% (213 głosów)
manhattan