Rolnictwo jutra zaczyna się dziś (foto)

Od czytelników

Rolnictwo jutra zaczyna się dziś (foto)

06.03.2020
autor: Elżbieta Borzymek
- to tytuł konferencji, na którą w niedzielę 1 marca zaprosili Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół nr 3 w Wyszkowie. „Cieszę się, że placówki edukacyjne w naszym rejonie inicjują cenne i pożyteczne przedsięwzięcia, których celem jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich” – napisał w liście marszałek Adam Struzik.
 
Obecnych przywitali gospodarze konferencji – dyrektor CKU Aneta Pękul i dyrektor ZS3 Adam M. Mickiewicz. Prowadzący Cezary Godlewski odczytał list od marszałka województwa Adama Struzika, jednego z patronów honorowych. „Organizowanie wydarzeń służących omówieniu aktualnych wyzwań, przed jakimi stoją rolnicy, jest bardzo ważne i potrzebne. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w hodowli zwierząt, uprawie roślin czy pszczelarstwie nie byłoby możliwe bez otwartości na wykorzystanie najnowszej wiedzy i nowoczesnych technologii” – napisał marszałek. Gratulował inicjatywy „służącej zrównoważonemu rozwojowi obszarów wiejskich i unowocześnianiu procesów produkcji”. Życzył nawiązania wielu pożytecznych kontaktów.
Wykład wprowadzający „Rolnictwo w Polsce i kierunki jego rozwoju” wygłosił Jarosław Kalinowski, poseł Parlamentu Europejskiego, mieszkaniec gminy Somianka, rolnik. Europoseł przedstawił własne doświadczenia i refleksje. Mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed globalnym światem i w tym kontekście perspektywach polskiego rolnictwem. Ocenił je jako wielkie. Według FAO, do roku 2050 trzeba podwoić produkcję żywności, bo populacja w świecie wzrasta bardzo szybko, zmenia się też struktura żywienia, na zbliżoną do europejskiej.– Ludzkość potrzebuje coraz więcej wysoko przetworzonej żywności – mówił europoseł. – To daje perspektywy, ale nie będzie łatwo. 
Za niezwykle ważne wyzwanie uznał zapewnienie dostępu do wody, bo Polska zajmuje trzecie od końca miejsce w Europie pod względem zasobów wodnych.
Podkreślił, jak szybko zmieniało się polskie rolnictwo od momentu wejścia w 2004 r. Polski do UE. Wtedy 25% jej mieszkańców utrzymywało się z rolnictwa, dziś, jak podał, ¼ tych 25%. Wtedy eksport i import produktów rolnych był na podobnym poziomie – ok. 5 mld euro. Obecnie eksport wynosi 30 mld euro, import 20 mld euro. Jesteśmy czołowym producentem i eksporterem tych produktów, np. eksportujemy 90% wyprodukowanej wołowiny. Stało się to możliwe dzięki dostępowi do całego rynku unijnego, który liczy 500 mln konsumentów. Jesteśmy też liderem w eksporcie mleka i produktów mlecznych, jabłek oraz drobiu (wyprzedziliśmy dotychczasowego lidera Francję). Natomiast drażliwą kwestią są dochody rolników, które spadają – w 2004 r. ich zysk wynosił 30%, obecnie w UE z ich produkcji do rolników trafia 20%, a polscy rolnicy uzyskują jeszcze mniej. Otrzymują też w niższej kwocie dopłaty bezpośrednie. Aby zwiększyć swoje dochody, rolnicy, jak w innych krajach unijnych, powinni, zdaniem europosła, mieć udziały w przetwórstwie produktów rolnych i ich handlu lub długoletnie umowy kontraktacyjne.
- Co przed nami? – pytał europoseł. Ocenił, że rokowania nie są najlepsze ze względu na nowe wyzwania związane z klimatem, bezpieczeństwem, zmianą struktury wydatków budżetowych UE, wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. – Pieniędzy do podziału będzie mniej, szuka się oszczędności w rolnictwie.
Zapowiedział wdrożenie, o co osobiście zabiega, od 2022 r. definicji aktywnego rolnika: - Żeby tylko on był podmiotem polityki rolnej i mógł aplikować o środki – zaznaczył europoseł. -  Pieniądze prawdziwym rolnikom uciekają. 
Według niego spośród 1.300.000 osób, które obecnie aplikują o dopłaty, tylko ok. 400.000 utrzymuje się z rolnictwa, reszta to tylko właściciele gruntów rolnych.
Wykłady wygłosili także: „Dobrostan zwierząt” – Katarzyna Zybert z MODR o/Siedlce, „Innowacje w uprawie roślin” – Mieczysław Falkowski, kierownik sprzedaży Olmix Plant Care.
Swoje stoiska wystawili: ZS3, CKU, Mazowieckie Regionalne Centrum Mikroorganizmów w Załuskach, Jadwiga Załoga (przepiękne rękodzieło), Powiatowe Koło Pszczelarzy w Wyszkowie, Oxytree (szybko rosnące drzewa tlenowe), KRUS, MODR, Agroptim (stymulatory rozwoju roślin), Syngenta (nasiona, środki ochrony roślin), Gospodarstwo Pasieczne „Miodziarnia” z Warszawy, KGW Wólka Kumińska (z jedzeniem), Biofit i Mifarm. 
Zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne, które poprowadzili: Teresa Drążek i Beata Piwowarska – „Środowiskowe aspekty dzisiejszego rolnictwa”, Piotr Nowotnik – „Innowacje w pszczelarstwie”, Mariusz Rudziński – „Digitalizacja rolnictwa – Rolnictwo 4.0”, Michał Wiech – „Kukurydza jutra”.   
Pomysł konferencji wypłynął od nauczycieli, którzy w CKU uczą rolnictwa i pszczelarstwa, Michała Kani i Cezarego Godlewskiego. Zależy im, aby rozpropagować to, że w CKU istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w tych dwóch dziedzinach.     
Patronat nad konferencją objęli: marszałek Adam Struzik, starosta Jerzy Żukowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość