Norwid po raz kolejny najlepszy na Mazowszu

Od czytelników

Norwid po raz kolejny najlepszy na Mazowszu

24.11.2017
autor: Beata Sierzan
Już po raz dwunasty w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego mieszczącym się w dawnym Domu Bankowym Wilhelma Landaua w Warszawie najbardziej aktywni nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostali uhonorowani przez NBP i FMP za realizację projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości w roku szkolnym 2016/2017.
Nagrody ufundowane przez NBP odebrali najbardziej aktywni nauczyciele w poszczególnych województwach w kategoriach: najbardziej aktywny nauczyciel przedsiębiorczości, najbardziej aktywny Szkolny Klub Przedsiębiorczości i najlepsza szkoła przedsiębiorczości. Pierwsze miejsce w województwie mazowieckim zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie oraz nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Beata Sierzan. Zaproszenie na galę otrzymali także uczniowie należący do SKP. Z I LO Paweł Gościniak – koordynator, Daniel Wiśniewski, Karol Kostrzewa, Julia Undziakiewicz i Karolina Kostrzewa oraz Marcin Pędzich i Marcin Hałatienko z Zespołu Szkół w Długosiodle (III miejsce w woj. mazowieckim).
Nagrody najlepszym nauczycielom przedsiębiorczości w poszczególnych województwach wręczali: prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Zbigniew Modrzewski, dyrektor departamentu edukacji i wydawnictw przy NBP Anna Kasprzyszak oraz Anna Chrzanowska.
Prezes FMP podziękował zgromadzonym pedagogom za ich pracę z młodzieżą szkolną, podkreślając, że „ekonomia jest trudną nauką, więc tym bardziej trzeba dziękować tym nauczycielom, którzy potrafią ją uczniom przekazać.” Mówił, że „przedsiębiorczość to jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku, obok kreatywności i komunikacji, a umiejętność zarządzania finansami i mądre korzystanie z zasobów to najważniejsze czynniki rozwoju społeczeństw”.
Gościem gali był również prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński, który podziękował w swoim wystąpieniu nauczycielom „którym chce się coś robić, którzy są przedsiębiorczy i mają chęć pracować z młodymi, „perły szkolić”. Prof. Glapiński pochwalił także polską młodzież. Powiedział: „Naszym największym kapitałem są ludzie, polska kultura – od samego początku chrześcijańska, zbudowana na rodzinie, patriotyzmie. My mamy ten kapitał. Polska młodzież jest najbardziej przedsiębiorcza, najlepiej sobie radzi, jest inteligentna, zdolna i stanowi cenny kapitał ludzki do budowania silnego państwa. Mamy w Polsce najlepszych i najbardziej innowacyjnych informatyków. Musimy stawiać na młodych przedsiębiorczych ludzi, bo kraj się dobrze rozwija i przy tym tempie rozwoju może zabraknąć nam ludzi do pracy. Polska zachęca do innowacji, w 2018 roku jeden z największych banków na świecie – amerykański JP Morgan – otworzy swoją siedzibę w Warszawie, bank zapewni ponad 2 tys. nowych miejsc pracy.”
Gościem specjalnym gali był Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny, reporter, prezenter, Marszałek V sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obecnie prowadzi w TVP 1 program „Jak to działa?” W swojej prezentacji pt. „Jak zostać bogatym?” udowadniał, że nie tylko złoto i pieniądze dają szczęście, ale głowa pełna pomysłów, pozytywne emocje, możliwość realizowania marzeń, myślenie, że wszystko jest możliwe, jeżeli tylko się w to wierzy. Świat wg niego zmieniają ci, którzy napędzani są pasją. Warto otaczać się wizjonerami, wykorzystywać szanse pojawiające się w otoczeniu. Mówił o współczesnym górnictwie, kryptowalutach, bitcoinie.
W przerwach standardy muzyki jazzowej na kontrabasie, skrzypcach i pianinie grał zespół Trio – absolwenci warszawskich uczelni muzycznych. Po części oficjalnej można było wymienić dobre praktyki podczas bankietu. Zaproszeni na galę mieli także okazję, przed częścią oficjalną, zwiedzić Park Miniatur Województwa Mazowieckiego – miniatury budynków z XVIII i XIX w. mieszczący się w dawnym Domu Bankowym Wilhelma Landaua, gdzie mogli posłuchać o najsłynniejszym włamaniu do banku – w 1920 r. dwóch kasiarzy czterdziestometrowym podkopem dostało się do sejfu Banku Wilhelm Landau przy Senatorskiej i obrabowało setkę skrytek depozytowych, w których znajdowały się m.in. diamenty, pieniądze i wartościowe dokumenty. 
Młodzież mogła także wziąć udział w grze escape room ( trzy pokoje tematyczne) , udać się w wirtualną podróż po Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka (dzięki okularom 3D), a także pozować do portretu -karykatury.
*
Składamy serdeczne podziękowania koordynatorowi Klubu Impuls Pani Małgorzacie Kozłowskiej i Pani Małgorzacie Maryjewskiej. Dziękujemy także przedstawicielom firm i instytucji z powiatu wyszkowskiego, którzy prowadzą ciekawe zajęcia w szkole oraz opiekują się uczniami podczas Dnia Przedsiębiorczości.
Szczególne podziękowania dla przedsiębiorczych uczniów za realizację projektów i kreatywne pomysły.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Levert
Levert
Levert
fotobudka star