Norwid po raz kolejny najlepszy na Mazowszu

Od czytelników

Norwid po raz kolejny najlepszy na Mazowszu

24.11.2017
autor: Beata Sierzan
Już po raz dwunasty w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego mieszczącym się w dawnym Domu Bankowym Wilhelma Landaua w Warszawie najbardziej aktywni nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zostali uhonorowani przez NBP i FMP za realizację projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości w roku szkolnym 2016/2017.
Nagrody ufundowane przez NBP odebrali najbardziej aktywni nauczyciele w poszczególnych województwach w kategoriach: najbardziej aktywny nauczyciel przedsiębiorczości, najbardziej aktywny Szkolny Klub Przedsiębiorczości i najlepsza szkoła przedsiębiorczości. Pierwsze miejsce w województwie mazowieckim zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie oraz nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Beata Sierzan. Zaproszenie na galę otrzymali także uczniowie należący do SKP. Z I LO Paweł Gościniak – koordynator, Daniel Wiśniewski, Karol Kostrzewa, Julia Undziakiewicz i Karolina Kostrzewa oraz Marcin Pędzich i Marcin Hałatienko z Zespołu Szkół w Długosiodle (III miejsce w woj. mazowieckim).
Nagrody najlepszym nauczycielom przedsiębiorczości w poszczególnych województwach wręczali: prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości Zbigniew Modrzewski, dyrektor departamentu edukacji i wydawnictw przy NBP Anna Kasprzyszak oraz Anna Chrzanowska.
Prezes FMP podziękował zgromadzonym pedagogom za ich pracę z młodzieżą szkolną, podkreślając, że „ekonomia jest trudną nauką, więc tym bardziej trzeba dziękować tym nauczycielom, którzy potrafią ją uczniom przekazać.” Mówił, że „przedsiębiorczość to jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku, obok kreatywności i komunikacji, a umiejętność zarządzania finansami i mądre korzystanie z zasobów to najważniejsze czynniki rozwoju społeczeństw”.
Gościem gali był również prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński, który podziękował w swoim wystąpieniu nauczycielom „którym chce się coś robić, którzy są przedsiębiorczy i mają chęć pracować z młodymi, „perły szkolić”. Prof. Glapiński pochwalił także polską młodzież. Powiedział: „Naszym największym kapitałem są ludzie, polska kultura – od samego początku chrześcijańska, zbudowana na rodzinie, patriotyzmie. My mamy ten kapitał. Polska młodzież jest najbardziej przedsiębiorcza, najlepiej sobie radzi, jest inteligentna, zdolna i stanowi cenny kapitał ludzki do budowania silnego państwa. Mamy w Polsce najlepszych i najbardziej innowacyjnych informatyków. Musimy stawiać na młodych przedsiębiorczych ludzi, bo kraj się dobrze rozwija i przy tym tempie rozwoju może zabraknąć nam ludzi do pracy. Polska zachęca do innowacji, w 2018 roku jeden z największych banków na świecie – amerykański JP Morgan – otworzy swoją siedzibę w Warszawie, bank zapewni ponad 2 tys. nowych miejsc pracy.”
Gościem specjalnym gali był Radosław Brzózka, dziennikarz telewizyjny, reporter, prezenter, Marszałek V sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obecnie prowadzi w TVP 1 program „Jak to działa?” W swojej prezentacji pt. „Jak zostać bogatym?” udowadniał, że nie tylko złoto i pieniądze dają szczęście, ale głowa pełna pomysłów, pozytywne emocje, możliwość realizowania marzeń, myślenie, że wszystko jest możliwe, jeżeli tylko się w to wierzy. Świat wg niego zmieniają ci, którzy napędzani są pasją. Warto otaczać się wizjonerami, wykorzystywać szanse pojawiające się w otoczeniu. Mówił o współczesnym górnictwie, kryptowalutach, bitcoinie.
W przerwach standardy muzyki jazzowej na kontrabasie, skrzypcach i pianinie grał zespół Trio – absolwenci warszawskich uczelni muzycznych. Po części oficjalnej można było wymienić dobre praktyki podczas bankietu. Zaproszeni na galę mieli także okazję, przed częścią oficjalną, zwiedzić Park Miniatur Województwa Mazowieckiego – miniatury budynków z XVIII i XIX w. mieszczący się w dawnym Domu Bankowym Wilhelma Landaua, gdzie mogli posłuchać o najsłynniejszym włamaniu do banku – w 1920 r. dwóch kasiarzy czterdziestometrowym podkopem dostało się do sejfu Banku Wilhelm Landau przy Senatorskiej i obrabowało setkę skrytek depozytowych, w których znajdowały się m.in. diamenty, pieniądze i wartościowe dokumenty. 
Młodzież mogła także wziąć udział w grze escape room ( trzy pokoje tematyczne) , udać się w wirtualną podróż po Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka (dzięki okularom 3D), a także pozować do portretu -karykatury.
*
Składamy serdeczne podziękowania koordynatorowi Klubu Impuls Pani Małgorzacie Kozłowskiej i Pani Małgorzacie Maryjewskiej. Dziękujemy także przedstawicielom firm i instytucji z powiatu wyszkowskiego, którzy prowadzą ciekawe zajęcia w szkole oraz opiekują się uczniami podczas Dnia Przedsiębiorczości.
Szczególne podziękowania dla przedsiębiorczych uczniów za realizację projektów i kreatywne pomysły.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan