Niezwykła lekcja patriotyzmu (foto)

Od czytelników

Niezwykła lekcja patriotyzmu (foto)

30.11.-0001
autor: ZSS Brańszczyk
W Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się piękna uroczystość z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w której uczestniczyła cała społeczność szkoły oraz Siostry Zakonne i Panie Wychowawczynie z Ośrodka Wychowawczego w Brańszczyku. Uczniowie przyszli w strojach galowych; ich ramiona zdobiły biało-czerwone opaski, a piersi – własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych. Całości towarzyszył podniosły nastrój.
Montaż słowno – muzyczny obejmował informacje o historycznych wydarzeniach, recytowanie wierszy i śpiewanie pieśni w ramach Szkolnego Przeglądu Pieśni i Piosenek Patriotycznych i Żołnierskich. Zebrani obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną i film pt. „Od Pieśni Legionów do hymnu”, a także wysłuchali nagrania fragmentu przemówienia Marszałka Piłsudskiego. Wszystko pięknie się ze sobą komponowało, wprowadzając oglądających przedstawienie w klimat ówczesnych wydarzeń. Dodatkowe wrażenia podnosiła piękna dekoracja, a także wizyta niezwykłych gości – przedstawicieli Związku Piłsudczyków z Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie na czele z Ks. Kan. Pawłem Stacheckim, kapelanem w stopniu podpułkownika Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, pułkownikiem Konradem Wróblem oraz kapitanem Jerzym Żółkowskim. Niecodzienni goście w obrazowy sposób przedstawili losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Przedstawili sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Największy nacisk położyli na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Jednak najwięcej wrażeń, szczególnie chłopcom, dostarczył pokaz broni białej (szabel, mieczy) oraz starych pieniędzy. Spotkanie było też okazją do złożenia gratulacji Bartkowi Waśniewskiemu i Mateuszowi Masalskiemu.
Na zakończenie uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zaprosili gości na pyszną szarlotkę, którą własnoręcznie upiekli. Ponadto osoby biorące udział w przedstawieniu otrzymały słodkie upominki.
To była niezwykła i prawdziwa lekcja historii oraz patriotyzmu, która zapewne na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych na tej pięknej uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
List nauczycieli do radnych gminy Wyszków

List nauczycieli do radnych gminy Wyszków

Szanowni Państwo Radni Miejscy
 
Wiemy już, jaką decyzję w sprawie wdrażania reformy oświaty w Wyszkowie podjął Pan Burmistrz. Ale wiemy też, że nie jest to decyzja wiążąca, bo nie leży ona w kompetencji Burmistrza, lecz Rady Miejskiej. Wiemy też, że pogląd Pana Burmistrza nie jest ostateczny, bo sam to podkreślał.
zobacz więcej
Wyjątkowa wystawa Ludwiki Borzymek

Wyjątkowa wystawa Ludwiki Borzymek

10 czerwca do Piotrkowa Trybunalskiego zjechali polscy Ormianie oraz liczni goście z Armenii, Libanu, Austrii i Węgier, by z ambasadorem Armenii w Polsce Edgarem Ghazaryanem wspólnie świętować 650. rocznicę istnienia w Polsce diaspory ormiańskiej. Wśród wielu atrakcji była wystawa „Sceny z życia piotrkowskich Ormian” przygotowana przez pochodzącą z Wyszkowa malarkę Ludwikę Borzymek.
zobacz więcej
Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

Urząd miejski przygotował projekt nowej organizacji ruchu na wąskich uliczkach osiedla Ogródki. Pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia prędkości do 30 km/h, na niektórych uliczkach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. Niezmiennie problemem pozostaje kwestia dzierżawy pasów działek wzdłuż ulic. Część mieszkańców podpisuje z gminą umowy, inni wolą przesunąć ogrodzenia. - Jeden wystaje, drugi się chowa i takie zęby się robią. Jak to będzie wyglądało? – dziwi się jeden z mieszkańców. Zdaniem Grzegorza Mościckiego gmina powinna sprzedać mieszkańcom działki, które i tak od lat są przez nich zajmowane.
zobacz więcej
Uczniowie „Kopernika” w Ekspedycji Orląt

Uczniowie „Kopernika” w Ekspedycji Orląt

Uczniowie klasy III Liceum Bezpieczeństwa Publicznego (klasa A) Sylwia Kalinowska i Jakub Błaszczak uczestniczyli w obozie szkoleniowym pod nazwą „Ekspedycja Orląt 2016”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polska – Świat we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.
zobacz więcej
ITAMED
ITAMED
censor jpk

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
19.67% (597 głosów)
3.79% (115 głosów)
11.53% (350 głosów)
9.69% (294 głosów)
1.78% (54 głosów)
1.88% (57 głosów)
17.13% (520 głosów)
24.81% (753 głosów)
5.01% (152 głosów)
1.35% (41 głosów)
1.68% (51 głosów)
1.68% (51 głosów)
manhattan