Na Bitwie Czołgów (foto)

Od czytelników

Na Bitwie Czołgów (foto)

25.07.2017
autor: Grajcyli skład
15 lipca tego roku w stolicy polskich poligonów, Orzyszu, odbyła się pierwsza w Polsce inscenizacja współczesnego pola walki pt.: ,,Bitwa czołgów”. Postaraliśmy się, aby naszej grupy streetworkerskiej „Grajcyli skład” na tej imprezie nie zabrakło.
Wyruszyliśmy w dzień wydarzenia: nasza młodzież, dzieciaki z grupy i nasi przyjaciele, a zarazem sympatycy militariów. Od początku towarzyszyły nam emocje i rozwijała się wyobraźnia: jaki będzie sprzęt, jak przebiegnie inscenizacja itp. Większość z naszej grupy widziała już kilka rekonstrukcji historycznych, dlatego na ten wyjazd nikogo namawiać nie było trzeba.
Historyczne inscenizacje oglądaliśmy, ale współczesne pole walki... (?). Dużo było domysłów. A tu, przed samym Orzyszem, korek i to od horyzontu do horyzontu. Czyżby wszyscy na inscenizację? Niemożliwe... A jednak okazało się to prawdą - na inscenizację. Przez sam Orzysz jechaliśmy tyle co z Wyszkowa czyli 2,5 godz. A gdzie zaparkować? Zobaczyliśmy przy drodze coś jak trawnik, jak mała łąka i szybko wskoczyliśmy na nią busem, bez zastanawiania się, jak wyjedziemy; trzeba było szybko łapać okazję. Później godzinny marsz i to już po samym poligonie wśród tłumów ludzi, z forsowaniem rowów przeciwczołgowych, wzniesień i okopów piechoty, mijając stanowiska z czołgami, armatami plot., transporterami itp. sprzętem. Do tego nisko nad naszymi głowami krążył śmigłowiec. Klimat iście bojowy...
Zdążyliśmy dotrzeć na wyznaczony pas taktyczny, usiąść (nawet trafiły się nam niezłe miejsca), a tu znienacka wyjeżdża czołg i wali z armaty aż nam podmuch czapki z głów pozsuwał, za nim Bojowy Wóz Piechoty prażący z karabinu maszynowego długimi seriami. A to było tylko rozpoznanie. Po postawieniu zasłony dymnej z wyrzutni wieżowych szybkie wycofanie, a po chwili główne natarcie całej kompanii czołgów PT 91. Twardy, efektownie pokryty kostkami pancerza reaktywnego. Tu już armaty czołgów i km. przemawiały ciągłym ogniem. Dym, ogień, ryk silników. Spomiędzy czołgów, prawie frunąc, wyskoczyły BWP-y z piechotą. Jeden został uszkodzony, szybka zasłona dymna i już był założony hol, a ciągnik ewakuacyjny zabierał uszkodzoną maszynę w bezpieczne miejsce. Całe 30 min. walki minęło błyskawicznie, opadły dymy, nastąpiła mała defilada szwadronu honorowego kawalerii i sprzętu pancernego. A po defiladzie godzina marszu do busa, walka o wyjazd na szosę i włączenie się do ruchu, co dzięki kierowcy, p. Adamowi, udało się szybko osiągnąć i kolejne 5 godz. drogi powrotnej. Jednak wszyscy byli na tyle zadowoleni, że na te kolejne godziny jazdy uwagi nikt nie zwracał.
*
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem. 
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Szkolny Dzień Matematyki (foto)

Szkolny Dzień Matematyki (foto)

16 marca uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie włączyli się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki organizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, mającego swoją siedzibę w Bielsku-Białej.
zobacz więcej
Głos Profilaktyki w Gimnazjum w Leszczydole – Nowinach (foto)

Głos Profilaktyki w Gimnazjum w Leszczydole – Nowinach (foto)

PaTPORT  działający w Gimnazjum w Leszczydole – Nowinach pod kierunkiem opiekunki Iwony Ochmańskiej zorganizował dla uczniów Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Jest on częścią programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Jako jeden z nielicznych w powiecie wyszkowskim nowiński PaTPORT włączył się w tę akcję. Dla swoich kolegów i koleżanek przygotował ciekawy program.
zobacz więcej
Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

Dziesięć lat temu Zespół Szkół w Pniewie przyjął patrona - Żołnierzy Armii Krajowej. 28 maja z tej właśnie okazji odbyły się w lesie, przy mogile i pomniku Anny i Stanisława Dąbkowskich uroczystości rocznicowe. Honorowy patronat sprawował Minister Henryk Kowalczyk. 
zobacz więcej
VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

VIII Gminny Konkurs Biblijny (foto)

Będziesz Biblię kochał bardziej niż rodziców. Nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy zestarzejesz się, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej księgi.” (Roman Brandstaetter)
Tymi słowami rozpoczął się VII Gminny Konkurs Biblijny „Z Biblią na Ty”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Wyszkowie, przy współpracy z parafią św. Idziego, aby uwielbić 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie oraz Wielkiego Papieża św. Jana Pawła II.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

fotobudka star - czarne tło
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan