Na Bitwie Czołgów (foto)

Od czytelników

Na Bitwie Czołgów (foto)

25.07.2017
autor: Grajcyli skład
15 lipca tego roku w stolicy polskich poligonów, Orzyszu, odbyła się pierwsza w Polsce inscenizacja współczesnego pola walki pt.: ,,Bitwa czołgów”. Postaraliśmy się, aby naszej grupy streetworkerskiej „Grajcyli skład” na tej imprezie nie zabrakło.
Wyruszyliśmy w dzień wydarzenia: nasza młodzież, dzieciaki z grupy i nasi przyjaciele, a zarazem sympatycy militariów. Od początku towarzyszyły nam emocje i rozwijała się wyobraźnia: jaki będzie sprzęt, jak przebiegnie inscenizacja itp. Większość z naszej grupy widziała już kilka rekonstrukcji historycznych, dlatego na ten wyjazd nikogo namawiać nie było trzeba.
Historyczne inscenizacje oglądaliśmy, ale współczesne pole walki... (?). Dużo było domysłów. A tu, przed samym Orzyszem, korek i to od horyzontu do horyzontu. Czyżby wszyscy na inscenizację? Niemożliwe... A jednak okazało się to prawdą - na inscenizację. Przez sam Orzysz jechaliśmy tyle co z Wyszkowa czyli 2,5 godz. A gdzie zaparkować? Zobaczyliśmy przy drodze coś jak trawnik, jak mała łąka i szybko wskoczyliśmy na nią busem, bez zastanawiania się, jak wyjedziemy; trzeba było szybko łapać okazję. Później godzinny marsz i to już po samym poligonie wśród tłumów ludzi, z forsowaniem rowów przeciwczołgowych, wzniesień i okopów piechoty, mijając stanowiska z czołgami, armatami plot., transporterami itp. sprzętem. Do tego nisko nad naszymi głowami krążył śmigłowiec. Klimat iście bojowy...
Zdążyliśmy dotrzeć na wyznaczony pas taktyczny, usiąść (nawet trafiły się nam niezłe miejsca), a tu znienacka wyjeżdża czołg i wali z armaty aż nam podmuch czapki z głów pozsuwał, za nim Bojowy Wóz Piechoty prażący z karabinu maszynowego długimi seriami. A to było tylko rozpoznanie. Po postawieniu zasłony dymnej z wyrzutni wieżowych szybkie wycofanie, a po chwili główne natarcie całej kompanii czołgów PT 91. Twardy, efektownie pokryty kostkami pancerza reaktywnego. Tu już armaty czołgów i km. przemawiały ciągłym ogniem. Dym, ogień, ryk silników. Spomiędzy czołgów, prawie frunąc, wyskoczyły BWP-y z piechotą. Jeden został uszkodzony, szybka zasłona dymna i już był założony hol, a ciągnik ewakuacyjny zabierał uszkodzoną maszynę w bezpieczne miejsce. Całe 30 min. walki minęło błyskawicznie, opadły dymy, nastąpiła mała defilada szwadronu honorowego kawalerii i sprzętu pancernego. A po defiladzie godzina marszu do busa, walka o wyjazd na szosę i włączenie się do ruchu, co dzięki kierowcy, p. Adamowi, udało się szybko osiągnąć i kolejne 5 godz. drogi powrotnej. Jednak wszyscy byli na tyle zadowoleni, że na te kolejne godziny jazdy uwagi nikt nie zwracał.
*
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem. 
 
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

W ramach obchodów 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 10. rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, w dniach 24-29 maja zespół uczestniczył w wydarzeniach społeczno-kulturalnych Kołobrzeskich Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu oraz XXVII Zlotu Jungów LMiR. To był bardzo pracowity czas, dziennie zdarzały się nawet cztery występy. 
zobacz więcej
Upamiętnienie pielgrzymki Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę (foto)

Upamiętnienie pielgrzymki Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę (foto)

W Częstochowie została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca Pielgrzymkę Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę po zwycięstwie nad bolszewikami. Wydarzenie to miało miejsce podczas drugiej Pielgrzymki członków Związku Piłsudczyków RP do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 członków związku. W uroczystościach uczestniczył Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie na czele z prezesem Konradem Wróblem i  sztandarem związku.  Gościem honorowym tego niecodziennego pielgrzymowania był burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Zamiana renty na emeryturę może się nie opłacić

Zamiana renty na emeryturę może się nie opłacić

Ważne dla osób, które 1 października będą pobierać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę z tytułu niezdolności do pracy. Po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego będą mogły zamienić rentę na emeryturę. Ale można na tym stracić.
zobacz więcej
Pomnik Burmistrza

Pomnik Burmistrza

Stanisław Wolski uratował dwie dziewczynki, które błagały o pomoc, uciekając przed machiną śmierci. Ratował je wiedząc, że jemu i jego najbliższym groziła za to najwyższa kara. A jednak nie zawahał się – przez lata wojny wyrywał bezbronne dzieci ze szponów śmierci. Akt czystego heroizmu był dla niego koniecznością, ludzką powinnością, właściwym zachowaniem. Uważał, że tak należało postąpić. Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa. Był wielkim człowiekiem, dla nas – również wyszkowianinem. Zapisał i pozostawił nam piękną kartę w historii NASZEGO miasta. 
zobacz więcej
Zitcom