Mazowiecka brygada rozpoczęła kolejne szkolenia (foto)

Od czytelników

Mazowiecka brygada rozpoczęła kolejne szkolenia (foto)

27.01.2020
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady OT
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zakończyła rok 2019 z bilansem 6 szkoleń szesnastodniowych oraz 6 szkoleń wyrównawczych, dodatkowo w weekendy przeprowadzono 40 szkoleń indywidualnych, 18 specjalistycznych, oraz 3 zgrywające, które odbywały się co najmniej dwa dni w miesiącu. Odbyło się również 6 dwutygodniowych szkoleń zintegrowanych. W roku 2020 szkolenia rotacyjne rozpoczęły się już od stycznia, a w miniony weekend szkoliło się blisko 800 Terytorialsów 5 Brygady.
 
Rok 2020 to dla Mazowieckiej Brygady kolejny intensywny okres. W miniony weekend żołnierze wszystkich naszych batalionów szkolili się w ramach szkoleń rotacyjnych. Realizowano zarówno szkolenia indywidualne, jak i specjalistyczne oraz zgrywające pododdziały. W tych ostatnich udział biorą żołnierze, którzy służą w WOT już trzeci rok i są to żołnierze najstarszego z batalionów, czyli siedleckiego. Ostatni rok szkolenia zakończy certyfikacja pododdziału, która jest sprawdzianem umiejętności zdobytych w toku trzyletniej służby. Po uzyskaniu certyfikacji pododdział uzyska status „combat ready”, czyli „gotowy do walki” i tym samym wejdzie w okres szkolenia zaawansowanego, który również potrwa 3 lata. Szkolenie w tym etapie przygotuje żołnierzy między innymi do realizacji sprofilowanych zadań taktycznych obejmujących cztery typy środowisk: ogólny, miejski, wodny oraz górski. W tym etapie duży nacisk będzie też położony na szkolenie kryzysowe, w tym współdziałanie z innymi służbami. Szkolenia zaawansowane mają odbywać się tak jak dotychczasowe - w systemie rotacyjnym.
Oprócz przez cały czas trwających szkoleń rotacyjnych, już niebawem odbędzie się także szkolenie zintegrowane, które będzie podsumowaniem pierwszego etapu szkolenia żołnierzy zegrzyńskiego batalionu lekkiej piechoty. 
8 lutego natomiast odbędzie się pierwsze szkolenie podstawowe w 2020 roku, przeznaczone dla nowych ochotników zamieszkujących w rejonie odpowiedzialności Mazowieckiej Brygady. Osoby, które nie zdążyły złożyć dokumentów i załapać się na lutowy termin szkolenia, będą miały szansę zrealizować je już w marcu, ponieważ 21 planowane jest dodatkowe powołanie do służby. 
Mimo dużego ukompletowania Brygady, nadal prowadzony jest nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Szczególnie pożądana grupa to osoby z uprawnieniami takimi jak prawo jazdy kategorii C oraz C+E, kucharze, ratownicy medyczni, mechanicy, elektromechanicy, a także ślusarze. 
Obecnie w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 2 tysiące żołnierzy, z czego ok. 1800 stanowią ochotnicy.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej