LIST DO REDAKCJI: Spotkanie przedwyborcze ministra Kowalczyka

Od czytelników

LIST DO REDAKCJI: Spotkanie przedwyborcze ministra Kowalczyka

16.09.2019
autor: Wiesław Czapski
Jak podaje „Nowy Wyszkowiak” (relacja ze spotkania w Wyszkowie z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem „Przed decyzją, czy kontynuować dobra zmianę, nr 37/2019): „Wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości programy społeczne i środowiskowe zachwalał w poniedziałek 9 września minister Henryk Kowalczyk. Mieszkańcy poruszyli kwestie ważne dla Wyszkowa.(…). A zamiast budować instalację na biomasę drzewną, wyszkowski PEC powinien zainwestować w blok, który będzie spalał kaloryczną frakcję odpadową”.
Sadzę, że minister, mówiąc o modernizacji kotłowni PEC w Wyszkowie i spalaniu tam kalorycznej frakcji odpadowej, miał na myśli spalanie odpowiednio wyselekcjonowanych, odpadów komunalnych. Na jednej z konferencji poświęconej tej sprawie Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, stwierdził, że polski rynek recyklingu ma duży potencjał, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. Na tejże konferencji samorządowcy i przedstawiciele RIPOK-ów (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych) zauważają, że największą szansą na zagospodarowanie odpadów kalorycznych jest ciepłownictwo. Bardzo często ciepłownie są w rękach samorządów, a odpady są także ich własnością. Samorządy mogłyby więc wykorzystywać odpady kaloryczne w ciepłowniach, zmniejszając koszty zakupu opału i zyskując na kosztach transportu.
Dla mieszkańców Wyszkowa dobra nowina. Będzie taniej i spalarnia odpadów. Chciałbym, by wypowiedź ministra była jednoznacznie zrozumiana: kaloryczna frakcja odpadowa oznacza spalanie przesortowanych odpadów komunalnych. Wymagana do tego będzie także cała infrastruktura zbierania i sortowania odpadów w Wyszkowie lub przywożenie już posortowanych do spalarni.
W sprawie przystosowania ciepłowni do palenia drewnem, pisałem na moim blogu o-wyszkowie.blogspot.com w dniu 11 sierpnia 2019.
Pan minister poinformował, że dużym zainteresowaniem cieszy się program „Mój Prąd”: „Ma przeciwdziałać emisji dwutlenku węgla. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, chcąc ulżyć mieszkańcom, bo zagrożenie wzrostu cen energii istnieje, wychodzimy z inicjatywą wsparcia produkcji własnego prądu – w skrócie opisał Henryk Kowalczyk. – Najpopularniejsza jest fotowoltaika, ale można również zainstalować mały wiatrak”.
Zastanawiam się, dlaczego mamy instalować małe, prądotwórcze wiatraki? Dlaczego nie duże, powszechnie stosowane w świecie farmy wiatrowe? Czy dlatego, że wzrosła zachorowalność na neurologiczne dolegliwości w miejscach, gdzie już takie pracują? Tak przecież p. Szyszko straszył mieszkańców Wyszkowa, gdy analizowano możliwość budowy farmy wiatrowej w okolicach Wyszkowa!
Kolejna sprawa poruszana na spotkaniu wyborczym to budowa drogi wodnej E40: „Uczestnicy spotkania pytali np. o programy, dzięki którym w Polsce zafunkcjonuje transport rzeczny, jako przykład podając rzekę Ren. – Ku temu zmierzamy – zadeklarował minister środowiska. – Transport rzeczny nie jest najszybszy, ale rzeczywiście najtańszy. Są jednak dwa kłopoty. Pierwszy to udrożnienie rzek, co wymaga ogromnych nakładów. Bug jest oczywiście w tej sieci. Kłopot jest z Odrą, która ma najbliżej do przygotowania do żeglowności, ale nasi poprzednicy podpisali porozumienie z Niemcami, że cokolwiek chcemy robić na Odrze, musimy uzgadniać z nimi. To jest bardzo kłopotliwe”
W opracowaniu dostępnym pod tym adresem 2ND INTERIM REPORT - Raport Techniczny i Nawigacyjny E40.pdf przedstawiono koncepcję budowy drogi wodnej E40. Warto przeczytać i przekonać się o wartości tego pomysłu – pomysłu nowatorskiego, ale dla czasu z początku XX wieku. Będziemy ryć nową rzekę we wschodniej Polsce?!
Intrygująca jest informacja, że jeżeli chcemy cokolwiek zrobić dla odnowienia żeglowności Odry, to musimy to uzgadniać z Niemcami i że poprzednicy PiS spowodowali te kłopoty. Mam w tej sprawie pytanie do ministra: czy Odra jest rzeką graniczną i czy PIS ma prawo robić tu to, co chce? A jak sąsiedzi zrobią z Odrą to, co zechcą, to co?
A tak przy okazji. Chciałbym usłyszeć opinie członków byłego Klubu Ekologicznego w Wyszkowie, obecnie aktywnych członków PiS, co sądzą o ekologicznych działaniach obecnych władz?
Fotobudka Star - 728x90
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Młodzi – Młodszym  (foto)

Młodzi – Młodszym (foto)

Uczniowie klasy 2b Gimnazjum nr 1 realizują w bieżącym roku szkolnym projekt MŁODZI-MŁODSZYM. Od września MŁODZI i MŁODSI (klasa 1a SP5 i 2b gimnazjum) razem gotują w ramach prac w „Kuchcikowie”, czytają, bawią się, a dodatkowo starsi przygotowują spektakle teatralne.
zobacz więcej
Zrób zakupy, żeton weź (foto)

Zrób zakupy, żeton weź (foto)

Klienci, którzy przyszli do Tesco w czwartek 23 marca w godz. 12-13, byli witani kwiatami.  Barwnymi bibułkowymi rękodziełami  dziękowano za wspieranie akcji Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Na happening zachęcający do głosowania na projekt „Bardziej sprawni niepełnosprawni” zaprosił Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, wspierany przez wolontariuszy z Zespołu Szkół na Polonezie. Zwycięstwo w głosowaniu, które trwa od 3 marca do 4 kwietnia, zapewni wyszkowskiej placówce grant w wys. 5 tys. zł.
zobacz więcej
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (foto)

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (foto)

W piątek 4 października uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku wzięli udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
zobacz więcej
Konkurs gminny „Rozśpiewane wiersze Brzechwy i Tuwima” (foto)

Konkurs gminny „Rozśpiewane wiersze Brzechwy i Tuwima” (foto)

W środę 31 maja w Przedszkolu nr 9 „Bajka” w Wyszkowie odbył się gminny konkurs „Rozśpiewane wiersze Brzechwy i Tuwima”. Jan Brzechwa i Julian Tuwim to czarodzieje słowa i dziecięcej radości. Ich popularność wśród kilku już pokoleń jest niezwykła. Podczas naszego konkursu znane wszystkim wiersze usłyszeliśmy w nowej wersji, wersji muzycznej. Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i artystyczne, a występy oceniało niezależne jury.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom