Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

Od czytelników

Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

02.06.2017
autor: K. Baranowska
Dziesięć lat temu Zespół Szkół w Pniewie przyjął patrona - Żołnierzy Armii Krajowej. 28 maja z tej właśnie okazji odbyły się w lesie, przy mogile i pomniku Anny i Stanisława Dąbkowskich uroczystości rocznicowe. Honorowy patronat sprawował Minister Henryk Kowalczyk. 
Ojciec i córka – żołnierze Armii Krajowej z obwodu Rajski Ptak – zginęli 24 maja 1944 r. z rąk gestapo za działalność w ruchu oporu po tzw. obławie pniewskiej. Uczniowie wraz z dyrektorem Krzysztofem Gierkiem, pragnąc uczcić ich pamięć, zorganizowali niezwykle piękną, wzruszającą uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci przybyłych do pniewskiego lasu. 
Obchody rozpoczęły się Mszą św. polową, następnie odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą tragiczne losy rodziny Dąbkowskich, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Uczniowie zaprezentowali się w programie rekonstrukcyjno-artystycznym „Mówię do ciebie po latach milczenia”.
Następnie wyróżniono Medalami Pro Patria: Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie, ks. prał. Tadeusza Osińskiego - kapelana Okręgu Warszawa-Wschód, Wiesława Studzińskiego - Sekretarza Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód oraz odznaczono Medalami Związku Żołnierzy Armii Krajowej: ks. kan. Stanisława Mariańskiego - proboszcza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie, nauczycielki Jadwigę Sadowską-Pisarek i Katarzynę Baranowską z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie za upamiętnianie historycznych wydarzeń.
Tę wyjątkową lekcję historii uświetniły swą obecnością licznie przybyłe poczty sztandarowe wielu szkół i organizacji kombatanckich, w tym poczet Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, którym od kilkunastu lat opiekuje się Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
List do redakcji: Stanąć w obronie naszych spraw

List do redakcji: Stanąć w obronie naszych spraw

Niezależnie, czy mieszkamy na osiedlu Norwida, w domku przy Mazowieckiej lub Szpitalnej, czujemy się obywatelami miasta. Stawiając dom, blok, tworząc osiedle czy budynek użyteczności publicznej, wpływamy na wygląd miasta. Wyróżniająca architektura zapewnia o tożsamości danego miejsca. Odbiorcami naszych działań stają się wszyscy mieszkańcy. Brzydki albo ładny budynek nie ograniczy swojego oddziaływania tylko do działki, na której został wzniesiony. Wszyscy będą go widzieć, a więc i oceniać, czasem mówiąc ogólnie: „ale tu brzydko” lub „ale tu ładnie”.
zobacz więcej
Zwady nie od Parady

Zwady nie od Parady

Św. Jerzy to patron wszystkich harcerzy. Na jego cześć, w dniach 27-29 kwietnia, zorganizowane zostały „XX Zwady nie od Parady Rajd Św. Jerzy 2018”.
zobacz więcej
Poległym w obronie Ojczyzny (foto)

Poległym w obronie Ojczyzny (foto)

W roku szkolnym 2017/2018, który został ogłoszony Rokiem dla Niepodległej, uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie objęli całoroczną opieką pomnik przy ulicy Zakolejowej, upamiętniający poległych w walce z okupantem hitlerowskim. Pod opieką nauczycielek Beaty Glinki i Anny Wróbel, uczniowie klas III gimnazjum oraz kl. VII regularnie, według ustalonego harmonogramu, odwiedzają to miejsce pamięci narodowej.
zobacz więcej
Przedszkolaki w gospodarstwie agroturystycznym (foto)

Przedszkolaki w gospodarstwie agroturystycznym (foto)

„Smerfy”, „Kotki” i „Biedronki” z Przedszkola nr 9 udały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Stajnia” Kaliska.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku