Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

Od czytelników

Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

02.06.2017
autor: K. Baranowska
Dziesięć lat temu Zespół Szkół w Pniewie przyjął patrona - Żołnierzy Armii Krajowej. 28 maja z tej właśnie okazji odbyły się w lesie, przy mogile i pomniku Anny i Stanisława Dąbkowskich uroczystości rocznicowe. Honorowy patronat sprawował Minister Henryk Kowalczyk. 
Ojciec i córka – żołnierze Armii Krajowej z obwodu Rajski Ptak – zginęli 24 maja 1944 r. z rąk gestapo za działalność w ruchu oporu po tzw. obławie pniewskiej. Uczniowie wraz z dyrektorem Krzysztofem Gierkiem, pragnąc uczcić ich pamięć, zorganizowali niezwykle piękną, wzruszającą uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci przybyłych do pniewskiego lasu. 
Obchody rozpoczęły się Mszą św. polową, następnie odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą tragiczne losy rodziny Dąbkowskich, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Uczniowie zaprezentowali się w programie rekonstrukcyjno-artystycznym „Mówię do ciebie po latach milczenia”.
Następnie wyróżniono Medalami Pro Patria: Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie, ks. prał. Tadeusza Osińskiego - kapelana Okręgu Warszawa-Wschód, Wiesława Studzińskiego - Sekretarza Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód oraz odznaczono Medalami Związku Żołnierzy Armii Krajowej: ks. kan. Stanisława Mariańskiego - proboszcza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie, nauczycielki Jadwigę Sadowską-Pisarek i Katarzynę Baranowską z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie za upamiętnianie historycznych wydarzeń.
Tę wyjątkową lekcję historii uświetniły swą obecnością licznie przybyłe poczty sztandarowe wielu szkół i organizacji kombatanckich, w tym poczet Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, którym od kilkunastu lat opiekuje się Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
"A ja jestem patriotą. Czuję to" (foto)

"A ja jestem patriotą. Czuję to" (foto)

I czują to uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Rybnie. Już po raz VI Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej połączony został z przeżywaniem Narodowego Święta 11 Listopada w gronie nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.
zobacz więcej
Na V Forum Klubów Młodego Odkrywcy (foto)

Na V Forum Klubów Młodego Odkrywcy (foto)

W warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie nauczycieli opiekunów KMO. To Kluby Młodych Odkrywców - jest ich w kraju już ponad 600 i zrzeszają pasjonatów w postaci prowadzących i ich podopiecznych, chcących w niekonwencjonalny sposób zgłębiać i odkrywać tajniki nauki i techniki. Kluby działają także na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie i w Gruzji.
zobacz więcej
Wycieczka dzieci ze „Słonecznej” do Baranowa Sandomierskiego (foto)

Wycieczka dzieci ze „Słonecznej” do Baranowa Sandomierskiego (foto)

Wycieczka ta zorganizowana była w dniach 27 – 29 października w ramach Programu „Kuźnia Kreatywności”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Teatralne Kurtyna w Warszawie przy współudziale Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Do tego wyjazdu dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu, bo nigdy nie uczestniczyły w wycieczce trzydniowej.
zobacz więcej
Klasa policyjna ZDZ w Centrum Szkolenia Policji (foto)

Klasa policyjna ZDZ w Centrum Szkolenia Policji (foto)

Klasy pierwsze IV LO wzięły udział w Dniu Otwartym Centrum Szkolenia Policji. Był to szczególnie ważny dzień dla klasy policyjnej, która po raz kolejny miała okazję zobaczyć, jak wygląda praca w służbach mundurowych.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star