Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

Od czytelników

Lekcja historii w pniewskim lesie (foto)

02.06.2017
autor: K. Baranowska
Dziesięć lat temu Zespół Szkół w Pniewie przyjął patrona - Żołnierzy Armii Krajowej. 28 maja z tej właśnie okazji odbyły się w lesie, przy mogile i pomniku Anny i Stanisława Dąbkowskich uroczystości rocznicowe. Honorowy patronat sprawował Minister Henryk Kowalczyk. 
Ojciec i córka – żołnierze Armii Krajowej z obwodu Rajski Ptak – zginęli 24 maja 1944 r. z rąk gestapo za działalność w ruchu oporu po tzw. obławie pniewskiej. Uczniowie wraz z dyrektorem Krzysztofem Gierkiem, pragnąc uczcić ich pamięć, zorganizowali niezwykle piękną, wzruszającą uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci przybyłych do pniewskiego lasu. 
Obchody rozpoczęły się Mszą św. polową, następnie odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą tragiczne losy rodziny Dąbkowskich, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Uczniowie zaprezentowali się w programie rekonstrukcyjno-artystycznym „Mówię do ciebie po latach milczenia”.
Następnie wyróżniono Medalami Pro Patria: Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie, ks. prał. Tadeusza Osińskiego - kapelana Okręgu Warszawa-Wschód, Wiesława Studzińskiego - Sekretarza Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód oraz odznaczono Medalami Związku Żołnierzy Armii Krajowej: ks. kan. Stanisława Mariańskiego - proboszcza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie, nauczycielki Jadwigę Sadowską-Pisarek i Katarzynę Baranowską z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie za upamiętnianie historycznych wydarzeń.
Tę wyjątkową lekcję historii uświetniły swą obecnością licznie przybyłe poczty sztandarowe wielu szkół i organizacji kombatanckich, w tym poczet Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Rajski Ptak”, którym od kilkunastu lat opiekuje się Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan