Leczenie atopowego zapalenia skóry

Od czytelników

Leczenie atopowego zapalenia skóry

03.09.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Egzema, lepiej znana jako atopowe zapalenie skóry lub AZS to choroba zapalna skóry o przewlekłym charakterze. Charakteryzuje się długo utrzymującym się świądem, typowe są dla niej również okresy zaostrzenia, które nawracają dość regularnie. Problem może dotyczyć nawet 1,4% dorosłych Polaków i nawet 9,2% dzieci.

Specyfika leczenia AZS

Osoby, u których zdiagnozowano egzemę, niemal natychmiast informowane są o tym, że jej leczenie jest procesem długotrwałym. Co więcej, niezwykle rzadko prowadzi do sytuacji, w której możliwe jest całkowite wyeliminowanie choroby. 
Jej przewlekły charakter i skomplikowane pochodzenie sprawia, że już samo wskazanie skutecznej metody leczenia okazuje się trudne. Lekarze są dziś jednak w stanie działać profilaktycznie, łagodzić objawy choroby i działać na rzecz poprawy życia pacjentów.
Wspomnienie znaczenia profilaktyki w leczeniu AZS nie jest przypadkowe. Pacjenci, którzy wiedzą, jak pielęgnować skórę i stosować miejscowo leki, lepiej radzą sobie z tymi objawami choroby, które wpływają na negatywny odbiór wyglądu zewnętrznego chorych przez otoczenie. Duży nacisk w leczeniu choroby kładzie się również na regularne wizyty składane u lekarzy, metody leczenia można bowiem modyfikować w zależności od tego, w jakim stanie chory znajduje się w danym momencie.

Charakterystyka leczenia miejscowego

Leczenie miejscowe charakteryzuje się dużą skutecznością. Ma zmniejszyć uczucie świądu i sprawiać, że skóra uszkodzona w następstwie AZS będzie się szybciej regenerować. Najczęściej stosuje się w tym celu maści, antybiotyki, a także leki o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. 
Szczególnie modne, z uwagi na szybki efekt, jaki gwarantują, są leki steroidowe. Warto jednak pamiętać o tym, że choć rezultaty ich przyjmowania są spektakularne, nie mamy wcale do czynienia z efektem długotrwałym. Już choćby dlatego nie są to leki, które można byłoby stosować samodzielnie, bez zgody wyrażonej przez lekarza.
Lekarze zapisują swoim pacjentom także kremy, balsamy i maści nawilżające skórę i odbudowujące jej florę bakteryjną. Starają się też odbudowywać strukturę bariery naskórkowej tak, aby alergeny i substancje drażniące przyczyniające się do intensyfikacji objawów, nie miały ułatwionego dostępu do głębszych warstw skóry.

Leczenie uzupełniające

Choć to leczenie miejscowe ma najważniejsze znaczenie dla chorego, można stosować także kilka dodatkowych jego metod. Największą popularnością cieszy się w tym kontekście fototerapia stosowana zwłaszcza wtedy, gdy atopowe zapalenie skóry przybiera ciężką formę. 
Zadaniem światła ultrafioletowego jest przede wszystkim łagodzenie objawów choroby, ze względu na zagrożenie nowotworem terapia ta musi być jednak prowadzona umiejętnie, zawsze pod okiem lekarza. Wielu pacjentów korzysta także ze wsparcia psychologa. 
Pozwala ono na radzenie sobie z różnymi, często negatywnymi reakcjami społeczeństwa na egzemę. Ułatwia też wypracowanie skutecznego w konkretnym przypadku sposobu na radzenie sobie ze stresem uznawanym za jeden z czynników odpowiadających za zaostrzenie objawów chorobowych.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość