Kolejny wyjazd i kolejne atrakcje (foto)

Od czytelników

Kolejny wyjazd i kolejne atrakcje (foto)

11.10.2016
autor: Wyszkowscy streetworkerzy
… dla dzieci i młodzieży z wyszkowskiej grupy pedagogiki niekonwencjonalnej (streetworkingu). Tym razem nasza paczka „Grajcyli skład” wybrała się na całodniową wycieczkę do skansenu w Nowogrodzie, a także na zwiedzanie linii umocnień z okresu II wojny światowej.
Po opadnięciu porannych mgieł zrobiło się słonecznie i bardzo ciepło, a po wyjściu z busa, pod położonym na wysokim brzegu Narwi skansenem, oczom naszym ukazał się piękny widok. Drugi brzeg leżący dużo niżej, zalesiony drzewami zarówno iglastymi, jak i liściastymi, tworzył istną mozaikę wczesnojesiennych barw. 
Ale przyjechaliśmy po to, aby zwiedzać zabytki zgromadzone w skansenie, pan przewodnik przeniósł nas w czasie, opowiadając o dawnym życiu Kurpiów. Weszliśmy do pierwszej chaty z 1809 r. i rzeczywiście przenieśliśmy się w przeszłość, widząc izbę, narzędzia, sprzęt kuchenny, ozdoby, a nawet zwykłe stoły i łóżka znacznie różniące się od stosowanych obecnie. Później młyn wodny, kolejne chaty, olejarnia, kuźnia, barcie i ule, a to wszystko na wysokiej nadnarwiańskiej skarpie. Kilka godzin minęło bardzo szybko, chociaż dziewczęta były już co prawda trochę znudzone, ale… jeszcze tylko pamiątki i pojechaliśmy szukać kolejnych atrakcji. 
A te już niedaleko, bo zaraz za skansenem znajduje się duży polski schron bojowy typu ciężkiego, który w 1939 r., w trudnych walkach przez dwa dni bronił przeprawy przez Narew. Na cześć jego załogi ustawiono tam pomnik w postaci czołgu i dwóch armat, co prawda produkcji wschodniej, jednak tylko dlatego, że zabytków tego typu z września mamy bardzo niewiele. Przy forcie pozostałość okopów polskiej piechoty, a część z nich dobrze odbudowana.
Jak się okazało, to czołg T-34 (Rudy) ustawiony na cokole razem z armatami, który był doskonałym obiektem do zwiedzania, a dla mniejszych chłopców nawet w środku. Po wyjściu z niego wyglądali jak prawdziwa załoga. Ślady zostały nie tylko na rękach, lecz także na ubraniach. Tu już nie było znudzenia, pojawiło się za to zmęczenie, więc po nasyceniu się atrakcjami ruszyliśmy dalej.
Rejon Nowogrodu dla miłośników historii i fortyfikacji jest o tyle ciekawy, że znajdują się tam forty polskie z września 1939 r., radzieckie z tzw. linii Mołotowa z 1940-41 r. i niemieckie, budowane pod koniec wojny. I właśnie kolejny obiekt tego typu mogliśmy jeszcze dokładnie zwiedzić. Bardzo dobrze utrzymany, prawdopodobnie nie był ukończony i w walkach nie brał udziału, lecz obecnie służy okolicznym rolnikom jako wysypisko śmieci. I na tym forcie, po krótkiej sesji fotograficznej, zakończyliśmy nasze zwiedzanie, po którym obraliśmy kurs powrotny do Wyszkowa. A gdy kanapki zostały skonsumowane, całe towarzystwo zapadło w błogi sen podróżnika…
 
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Żydzi i Polacy – to temat wielokrotnie poruszany w naszym społeczeństwie, temat nierzadko drażliwy, który stworzył wiele stereotypów. Żydzi byli i zawsze będą częścią naszej historii. Dlatego po raz kolejny społeczność I LO im. C.K. Norwida spotkała się z młodzieżą z Izraela.
zobacz więcej
Jak w Parlamencie Europejskim

Jak w Parlamencie Europejskim

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego dla seniorów i młodzieży odbyła się 29 marca w DDP Senior. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie BETA Polska w ramach kampanii Parlamentu Europejskiego "Tym razem głosuję", która ma na celu promowanie czynnego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 26 maja 2019 roku.
zobacz więcej
Kobieta w małym mieście - blaski i cienie

Kobieta w małym mieście - blaski i cienie

My, mieszkanki małych miast, tęsknimy za wielkim światem, nie doceniając czasem naszego spokojnego życia. Taką refleksją rozpoczęła się dyskusja „Kobieta w małym mieście –  blaski i cienie”, którą miałam przyjemność poprowadzić z Wyszkowiankami 12 marca, podczas trwania targów dla kobiet. 
zobacz więcej
Finał konkursu „Puszcza Biała i okolice – walory przyrodnicze i turystyczne” (foto)

Finał konkursu „Puszcza Biała i okolice – walory przyrodnicze i turystyczne” (foto)

W Zespole Szkół Nr 3 w Wyszkowie 12 grudnia odbył się finał międzyszkolnego konkursu pt. Puszcza Biała i okolice – walory przyrodnicze i turystyczne. Do finału rywalizacji konkursowej zakwalifikowały się cztery trzyosobowe drużyny reprezentujące CEZiU - „Kopernik”, 1LO - „Norwid”, SP3 – „Hempel” oraz ZS3 – „Kochanowski”, które wcześniej przygotowały i przesłały stosowne prezentacje i materiały. Pierwsze miejsce uzyskała drużyna z „Norwida”. Współorganizatorami konkursu były Nadleśnictwa w Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowie.
zobacz więcej