Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

Od czytelników

Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

06.07.2017
autor: Kurier PAP
Narodowy Bank Polski odnotował dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. W końcu ub. roku było ich w Polsce 28,5 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 353 tys.
Na podstawie danych pozyskanych przez NBP od agentów rozliczeniowych, na koniec grudnia 2016 r. było w Polsce 484,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Zatem wskaźnik nasycenia rynku w terminale zbliżeniowe w Polsce przekroczył 91,3 proc.
W IV kwartale 2016 r. wzrosła także liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych. Na przestrzeni IV kwartału 2016 r. dokonano 3,1 mln wypłat sklepowych, a ich wartość wyniosła 351 mln zł. Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej wyniosła 112 zł.
Wygląda więc na to, że opowieści o kradzieżach, które miałyby polegać na przechwytywaniu danych z kart zbliżeniowych w środkach komunikacji można uznać za miejską legendę. Takie przypadki nie pojawiają się w skargach klientów zgłaszanych do KNF. Narracja jest taka: dwóch przestępców może wykorzystać urządzenia umożliwiające odbieranie i przesyłanie danych przy użyciu technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) - takich jak niektóre telefony komórkowe - w celu obciążenia karty płatniczej ofiary. Może to nastąpić jeżeli jedno urządzenie pośredniczące znajduje się blisko karty ofiary i komunikuje się z nią, a drugie urządzenie pośredniczące przykładane jest do terminala płatniczego. Komunikacja pomiędzy urządzeniami pośredniczącymi odbywa się poprzez internet.
Warto jednak zwrócić uwagę, że taki atak choć jest technicznie możliwy, to jednocześnie bardzo trudny logistycznie do wykonania: przestępca przy terminalu płatniczym musiałby podjąć próbę dokonania płatności - tj. przyłożyć swoje urządzenie pośredniczące do terminala - w chwili, w której drugie urządzenie pośredniczące znajdowałoby się akurat w odpowiednio bliskiej odległości karty ofiary.
Niezależnie od małego prawdopodobieństwa kradzieży na odległość w środku komunikacji miejskiej, należy pamiętać o podstawowej zasadzie postępowania w przypadku utraty karty lub podejrzenia nieautoryzowanych transakcji: jest nią jak najszybsze zastrzeżenie karty w banku. Jest to możliwe pod numerem: (+48) 828-828-828.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

INTERWENCJA: Zastawiony chodnik

Chodnik przy ulicy Dworcowej często niemal w połowie jest zastawiony samochodami. Pojazdy, zamiast wjechać na podwórko lub zaparkować na ulicy (jest oznakowanie poziome, które wzdłuż ulicy wyznacza miejsca parkingowe), blokują połowę, a czasem i więcej chodnika. Najgorzej, gdy na tym zablokowanym odcinku przyjdzie wyminąć się dwóm rowerom albo pieszemu i rowerzyście.
zobacz więcej
W ZUS trwa Tydzień Przedsiębiorcy

W ZUS trwa Tydzień Przedsiębiorcy

Prowadzący działalność gospodarczą mogą wziąć udział w specjalnych seminariach i spotkaniach z ekspertami, które odbywają się również w Wyszkowie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował Tydzień Przedsiębiorcy. 
zobacz więcej
Wolontariusze „Kopernika” promują czytelnictwo  (foto)

Wolontariusze „Kopernika” promują czytelnictwo (foto)

W roku szkolnym 2016/2017 jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. 
zobacz więcej
Pomnik prawdy historycznej

Pomnik prawdy historycznej

Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku