Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

Od czytelników

Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

06.07.2017
autor: Kurier PAP
Narodowy Bank Polski odnotował dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. W końcu ub. roku było ich w Polsce 28,5 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 353 tys.
Na podstawie danych pozyskanych przez NBP od agentów rozliczeniowych, na koniec grudnia 2016 r. było w Polsce 484,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Zatem wskaźnik nasycenia rynku w terminale zbliżeniowe w Polsce przekroczył 91,3 proc.
W IV kwartale 2016 r. wzrosła także liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych. Na przestrzeni IV kwartału 2016 r. dokonano 3,1 mln wypłat sklepowych, a ich wartość wyniosła 351 mln zł. Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej wyniosła 112 zł.
Wygląda więc na to, że opowieści o kradzieżach, które miałyby polegać na przechwytywaniu danych z kart zbliżeniowych w środkach komunikacji można uznać za miejską legendę. Takie przypadki nie pojawiają się w skargach klientów zgłaszanych do KNF. Narracja jest taka: dwóch przestępców może wykorzystać urządzenia umożliwiające odbieranie i przesyłanie danych przy użyciu technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) - takich jak niektóre telefony komórkowe - w celu obciążenia karty płatniczej ofiary. Może to nastąpić jeżeli jedno urządzenie pośredniczące znajduje się blisko karty ofiary i komunikuje się z nią, a drugie urządzenie pośredniczące przykładane jest do terminala płatniczego. Komunikacja pomiędzy urządzeniami pośredniczącymi odbywa się poprzez internet.
Warto jednak zwrócić uwagę, że taki atak choć jest technicznie możliwy, to jednocześnie bardzo trudny logistycznie do wykonania: przestępca przy terminalu płatniczym musiałby podjąć próbę dokonania płatności - tj. przyłożyć swoje urządzenie pośredniczące do terminala - w chwili, w której drugie urządzenie pośredniczące znajdowałoby się akurat w odpowiednio bliskiej odległości karty ofiary.
Niezależnie od małego prawdopodobieństwa kradzieży na odległość w środku komunikacji miejskiej, należy pamiętać o podstawowej zasadzie postępowania w przypadku utraty karty lub podejrzenia nieautoryzowanych transakcji: jest nią jak najszybsze zastrzeżenie karty w banku. Jest to możliwe pod numerem: (+48) 828-828-828.
Family Gym
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
„Wyszków” na warsztatach tanecznych

„Wyszków” na warsztatach tanecznych

34 uczniów i absolwentów z Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszków”, działającego przy Zespole Szkół w Leszczydole-Nowinach wzięło udział 5-dniowym obozie szkoleniowo - rekreacyjnym do Hotelu Manor w Olsztynie.
zobacz więcej
Integracja pod dębem (foto)

Integracja pod dębem (foto)

4 października uczniowie klas I sp, II sp i IVspb z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku przyjęli gościnnie uczniów z klasy II Szkoły Podstawowej w Brańszczyku wraz z wychowawczynią Dorotą Owsianko. Uczniowie obu placówek udali się na piękny plac pod dębem, gdzie uczestniczyli w zawodach sportowych.
zobacz więcej
Narodowa Loteria Paragonowa. Rejestruj swoje paragony przez aplikację

Narodowa Loteria Paragonowa. Rejestruj swoje paragony przez aplikację

Każdy uczestnik Narodowej Loterii Paragonowej może zarejestrować swoje paragony fiskalne za pomocą specjalnej aplikacji, która umożliwia oddawanie zgłoszeń bez wpisywania ręcznie danych z dowodów zakupu towarów i usług. Dostępna jest dla dwóch najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych: Android i iOS. Z najszybszego i najłatwiejszego sposobu rejestracji paragonów będzie można korzystać do końca przyjmowania zgłoszeń w loterii, czyli do 31 marca 2017 r.
zobacz więcej
Magiczne spotkanie (foto)

Magiczne spotkanie (foto)

4 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Przy udziale fantastycznej młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie gościliśmy utytułowanego wyszkowskiego zawodnika kickboxing’u formuły K-1 pana Piotra Trześniewskiego-Tryca. 
zobacz więcej
Akademia Humanistyczna
Mrówka lipiec 2017
Mrówka lipiec 2017
fotobudka star
fotobudka star