Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

Od czytelników

Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

06.07.2017
autor: Kurier PAP
Narodowy Bank Polski odnotował dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. W końcu ub. roku było ich w Polsce 28,5 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 353 tys.
Na podstawie danych pozyskanych przez NBP od agentów rozliczeniowych, na koniec grudnia 2016 r. było w Polsce 484,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Zatem wskaźnik nasycenia rynku w terminale zbliżeniowe w Polsce przekroczył 91,3 proc.
W IV kwartale 2016 r. wzrosła także liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych. Na przestrzeni IV kwartału 2016 r. dokonano 3,1 mln wypłat sklepowych, a ich wartość wyniosła 351 mln zł. Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej wyniosła 112 zł.
Wygląda więc na to, że opowieści o kradzieżach, które miałyby polegać na przechwytywaniu danych z kart zbliżeniowych w środkach komunikacji można uznać za miejską legendę. Takie przypadki nie pojawiają się w skargach klientów zgłaszanych do KNF. Narracja jest taka: dwóch przestępców może wykorzystać urządzenia umożliwiające odbieranie i przesyłanie danych przy użyciu technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) - takich jak niektóre telefony komórkowe - w celu obciążenia karty płatniczej ofiary. Może to nastąpić jeżeli jedno urządzenie pośredniczące znajduje się blisko karty ofiary i komunikuje się z nią, a drugie urządzenie pośredniczące przykładane jest do terminala płatniczego. Komunikacja pomiędzy urządzeniami pośredniczącymi odbywa się poprzez internet.
Warto jednak zwrócić uwagę, że taki atak choć jest technicznie możliwy, to jednocześnie bardzo trudny logistycznie do wykonania: przestępca przy terminalu płatniczym musiałby podjąć próbę dokonania płatności - tj. przyłożyć swoje urządzenie pośredniczące do terminala - w chwili, w której drugie urządzenie pośredniczące znajdowałoby się akurat w odpowiednio bliskiej odległości karty ofiary.
Niezależnie od małego prawdopodobieństwa kradzieży na odległość w środku komunikacji miejskiej, należy pamiętać o podstawowej zasadzie postępowania w przypadku utraty karty lub podejrzenia nieautoryzowanych transakcji: jest nią jak najszybsze zastrzeżenie karty w banku. Jest to możliwe pod numerem: (+48) 828-828-828.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nieuczciwi sprzedawcy

Nieuczciwi sprzedawcy

PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami prądu i gazu. Jak nie dać się oszukać.
zobacz więcej
Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

Zobaczyli bank od środka i zyskali 100.000 zł… (foto)

W ramach wieloletniej współpracy, po raz kolejny grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie: Paweł Gościniak, Dawid Sieńkowski, Piotr Kuga i Rafał Getka oraz Hubert Zieliński z Zespołu Szkół w Długosiodle, pod opieką nauczyciela podstaw przedsiębiorczości Beaty Sierzan, uczestniczyła w jednodniowych praktykach w Narodowym Banku Polskim. Praktyki odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości – programu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
zobacz więcej
SMS-y od oszustów

SMS-y od oszustów

PGE Obrót przestrzega przed nieuczciwymi praktykami. Tym razem oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS, informujące o rzekomych należnościach oraz wskazujące link do strony, na której można dokonać wpłaty. Nadawcy wiadomości podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną.
zobacz więcej
Pomnik Burmistrza

Pomnik Burmistrza

Stanisław Wolski uratował dwie dziewczynki, które błagały o pomoc, uciekając przed machiną śmierci. Ratował je wiedząc, że jemu i jego najbliższym groziła za to najwyższa kara. A jednak nie zawahał się – przez lata wojny wyrywał bezbronne dzieci ze szponów śmierci. Akt czystego heroizmu był dla niego koniecznością, ludzką powinnością, właściwym zachowaniem. Uważał, że tak należało postąpić. Stanisław Wolski był burmistrzem Wyszkowa. Był wielkim człowiekiem, dla nas – również wyszkowianinem. Zapisał i pozostawił nam piękną kartę w historii NASZEGO miasta. 
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku