Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

Od czytelników

Karty zbliżeniowe coraz popularniejsze

06.07.2017
autor: Kurier PAP
Narodowy Bank Polski odnotował dalszy wzrost liczby kart z funkcją płatności zbliżeniowych. W końcu ub. roku było ich w Polsce 28,5 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 353 tys.
Na podstawie danych pozyskanych przez NBP od agentów rozliczeniowych, na koniec grudnia 2016 r. było w Polsce 484,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Zatem wskaźnik nasycenia rynku w terminale zbliżeniowe w Polsce przekroczył 91,3 proc.
W IV kwartale 2016 r. wzrosła także liczba placówek, w których klienci mogą dokonać wypłat sklepowych. Na przestrzeni IV kwartału 2016 r. dokonano 3,1 mln wypłat sklepowych, a ich wartość wyniosła 351 mln zł. Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej wyniosła 112 zł.
Wygląda więc na to, że opowieści o kradzieżach, które miałyby polegać na przechwytywaniu danych z kart zbliżeniowych w środkach komunikacji można uznać za miejską legendę. Takie przypadki nie pojawiają się w skargach klientów zgłaszanych do KNF. Narracja jest taka: dwóch przestępców może wykorzystać urządzenia umożliwiające odbieranie i przesyłanie danych przy użyciu technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) - takich jak niektóre telefony komórkowe - w celu obciążenia karty płatniczej ofiary. Może to nastąpić jeżeli jedno urządzenie pośredniczące znajduje się blisko karty ofiary i komunikuje się z nią, a drugie urządzenie pośredniczące przykładane jest do terminala płatniczego. Komunikacja pomiędzy urządzeniami pośredniczącymi odbywa się poprzez internet.
Warto jednak zwrócić uwagę, że taki atak choć jest technicznie możliwy, to jednocześnie bardzo trudny logistycznie do wykonania: przestępca przy terminalu płatniczym musiałby podjąć próbę dokonania płatności - tj. przyłożyć swoje urządzenie pośredniczące do terminala - w chwili, w której drugie urządzenie pośredniczące znajdowałoby się akurat w odpowiednio bliskiej odległości karty ofiary.
Niezależnie od małego prawdopodobieństwa kradzieży na odległość w środku komunikacji miejskiej, należy pamiętać o podstawowej zasadzie postępowania w przypadku utraty karty lub podejrzenia nieautoryzowanych transakcji: jest nią jak najszybsze zastrzeżenie karty w banku. Jest to możliwe pod numerem: (+48) 828-828-828.
ZDZ
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

W środę 19 października w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się niezwykła uroczystość. Do braci uczniowskiej przyjęto nowych uczniów. Zostali serdecznie powitani miłym słowem, piosenką i spektaklem teatralnym pt.: „Bądź sobą”. Dyrektor szkoły Elżbieta Piórkowska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła dzieciom upominki. Starsi uczniowie życzyli nowym koleżankom i kolegom, by w szkole realizowali swoje marzenia, kształtowali charaktery i nauczyli się być dobrymi ludźmi.
zobacz więcej
Wyprawka dla Kresowiaka

Wyprawka dla Kresowiaka

Wyszkowskie koło Młodzieży Wszechpolskiej bierze czynny udział w akcji „Wyprawka szkolna dla Kresowiaka”. Jesteśmy w trakcie zbiórki artykułów szkolnych dla dzieci polskiego pochodzenia z Kresów Wschodnich.
zobacz więcej
Mój ulubiony bohater utworów Alana Alexandra Milne

Mój ulubiony bohater utworów Alana Alexandra Milne

W ramach obchodów 60. rocznicy śmierci Alana Alexandra Milne oraz 90. rocznicy wydania „Kubusia Puchatka” z ilustracjami Ernesta Howarda Sheparda, Biblioteka Pedagogiczna w Wyszkowie zaprosiła uczniów klas I-III szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater utworów Alana Alexandra Milne”.
zobacz więcej
Kolejne międzysąsiedzkie (o)grodzenie

Kolejne międzysąsiedzkie (o)grodzenie

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” buduje kolejne ogrodzenie oddzielające jej blok i parking od sąsiadów, tym razem spółdzielni „Medyk”. – Na wniosek mieszkańców – podkreśla prezes Mirosław Marszał.
zobacz więcej
pokusa-legitymacja
pokusa happy hours
Mrówka wrzesień 2017
fotobudka star