Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Od czytelników

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

19.10.2017
autor: SOSW Wyszków
Uczniowie kl. VII i III gla SOSW w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali stare fotografie. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, która nieoczekiwanie pojawiła się 16 października, wyruszyli na wycieczkę rowerową (wraz z nimi ich wychowawcy Maryla Piekart i Beata Glinka oraz pan Jarosław Komorowski). Przejeżdżając Bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, dowiedzieli się, jak przed wojną w czasie szabatu rozpalał Żydom w piecach, aby zarobić kilka kopiejek na jedzenie. Zatrzymali się przy tablicach upamiętniających Mordechaja Anielewicza. Zobaczyli, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga.
Pobudowany 20 lat temu Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa uczniom bardzo się spodobał. Z zaciekawieniem podziwiali macewy z żydowskich grobów. Nadbużańskie łęgi były tego dnia tak piękne, że szkoda było je opuszczać. 
22 km, które pokonali uczniowie tego dnia, były cudowną, jesienną przygodą, bardzo miłym towarzyskim spotkaniem, dawką pozytywnej energii i wspaniałą lekcją historii naszej małej Ojczyzny.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Programiści z Gimnazjum nr 2

Programiści z Gimnazjum nr 2

Gimnazjum nr 2 znalazło się na liście szkół, które uczestniczą w „Pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach” (w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej). Jednym z warunków przystąpienia do projektu było zaakceptowanie przez Kuratorium Oświaty innowacji pedagogicznej „Otwieranie drzwi nowoczesnego świata- nauka programowania”, której autorką jest pani Agnieszka Pałka.
zobacz więcej
Szkolenie w tunelu aerodynamicznym (foto)

Szkolenie w tunelu aerodynamicznym (foto)

Uczniowie Liceum Bezpieczeństwa Publicznego w CEZiU "Kopernik", wraz opiekunami Moniką Lipką i Andrzejem Grajczykiem, uczestniczyli w naziemnym szkoleniu spadochronowym w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego (OSA-S) 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Mieli możliwość treningu w tunelu aerodynamicznym, który oddaje warunki jakie panują w czasie spadania z zamkniętym spadochronem.
zobacz więcej
Członkowie ZNP przy wigilijnym stole

Członkowie ZNP przy wigilijnym stole

1 grudnia członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z prezesem Maciejem Wójcikiem spotkali się w restauracji „Pod Jesionem”, aby zasiąść do wspólnej uroczystej kolacji wigilijnej, pośpiewać kolędy i przede wszystkim przełamać się opłatkiem.
zobacz więcej
Broniewski patriotycznie (foto)

Broniewski patriotycznie (foto)

Inspiracją do zorganizowania konkursu były obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a mottem słowa patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie Władysława Broniewskiego: „Ale moje słowa dolecą do Niepodległej…”
zobacz więcej
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
mrówka - nowe godziny