Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Od czytelników

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

19.10.2017
autor: SOSW Wyszków
Uczniowie kl. VII i III gla SOSW w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali stare fotografie. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, która nieoczekiwanie pojawiła się 16 października, wyruszyli na wycieczkę rowerową (wraz z nimi ich wychowawcy Maryla Piekart i Beata Glinka oraz pan Jarosław Komorowski). Przejeżdżając Bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, dowiedzieli się, jak przed wojną w czasie szabatu rozpalał Żydom w piecach, aby zarobić kilka kopiejek na jedzenie. Zatrzymali się przy tablicach upamiętniających Mordechaja Anielewicza. Zobaczyli, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga.
Pobudowany 20 lat temu Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa uczniom bardzo się spodobał. Z zaciekawieniem podziwiali macewy z żydowskich grobów. Nadbużańskie łęgi były tego dnia tak piękne, że szkoda było je opuszczać. 
22 km, które pokonali uczniowie tego dnia, były cudowną, jesienną przygodą, bardzo miłym towarzyskim spotkaniem, dawką pozytywnej energii i wspaniałą lekcją historii naszej małej Ojczyzny.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkaniec nie został przekonany

Mieszkaniec nie został przekonany

Mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, który złożył skargę na działalność dyrektor placówki, nie zgadza się z decyzją radnych powiatowych, którzy uznali ją za bezprzedmiotową. W odpowiedzi dyrektor przekonuje, że jej działania były prawidłowe.
zobacz więcej
Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Z oficjalnie nieznanych przyczyn ktoś z PiS postanowił odmrozić ustawę, która niechcący rozpętała międzynarodową burzę, choć przygotowano ją ewidentnie na użytek wewnętrzny. Pomysł karania więzieniem za przypisywanie współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów narodowi polskiemu służył tylko miłemu połechtaniu dumy PiS-owskiego suwerena, a zarazem utrudnieniu badań nad ciemnymi stronami naszej historii. Od początku nikt nie łudzi się, że nowelizacja ustawy o IPN będzie miała zastosowanie wobec osób, które szerzą dezinformację na temat np. udziału Polaków w Holokauście, a są obywatelami innych krajów niż Polska. Nie jest to też wcale pierwsza ustawa tego typu- PiS mógł się wzorować chociażby na Rosji, gdzie od 2014 roku obowiązuje prawo, które zabrania wspominania o tym, że ZSRR było sojusznikiem Hitlera. Wróćmy jednak na polskie podwórko, bo PiS bardzo nie lubi, gdy wytyka się mu podobne do Putina metody działania. 
zobacz więcej
Ósmy dzień wolności (foto)

Ósmy dzień wolności (foto)

11 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się VIII Dzień Wolności. Tradycyjnie dominowały w strojach kolory biały i czerwony, do ubrań przypięto znaczki z symbolami narodowymi lub biało-czerwone kokardki. 
zobacz więcej
Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja (foto)

Konstytucja jest bardzo ważnym dokumentem. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jaką pełni funkcję i co zmieniło w życiu Polaków jej ustanowienie. Doskonałą okazją, by sobie to uświadomić, są obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leszczydole Starym miały one miejsce 27 maja. 
zobacz więcej