Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Od czytelników

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

19.10.2017
autor: SOSW Wyszków
Uczniowie kl. VII i III gla SOSW w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali stare fotografie. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, która nieoczekiwanie pojawiła się 16 października, wyruszyli na wycieczkę rowerową (wraz z nimi ich wychowawcy Maryla Piekart i Beata Glinka oraz pan Jarosław Komorowski). Przejeżdżając Bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, dowiedzieli się, jak przed wojną w czasie szabatu rozpalał Żydom w piecach, aby zarobić kilka kopiejek na jedzenie. Zatrzymali się przy tablicach upamiętniających Mordechaja Anielewicza. Zobaczyli, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga.
Pobudowany 20 lat temu Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa uczniom bardzo się spodobał. Z zaciekawieniem podziwiali macewy z żydowskich grobów. Nadbużańskie łęgi były tego dnia tak piękne, że szkoda było je opuszczać. 
22 km, które pokonali uczniowie tego dnia, były cudowną, jesienną przygodą, bardzo miłym towarzyskim spotkaniem, dawką pozytywnej energii i wspaniałą lekcją historii naszej małej Ojczyzny.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W „dwójce” Dzień Przywracania Czynności Serca (foto)

W „dwójce” Dzień Przywracania Czynności Serca (foto)

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W Szkole Podstawowej nr 2 uczczony został 17 października. W ramach tego święta na szkolnym korytarzu zawisły gazetki ścienne dotyczące pierwszej pomocy, zadławień oraz oparzeń. Uczniowie klasy IV c mieli niecodzienną wizytę – gośćmi byli panowie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie.
zobacz więcej
Nie poddał się (foto)

Nie poddał się (foto)

1 lutego gościliśmy w Zespole Szkół wybitnego sportowca, mistrza paraolimpijskiego w kajakarstwie – pana Jakuba Tokarza. Towarzyszyła mu pani trener Renata Klekotko.
zobacz więcej
Nieznajomość prawa szkodzi

Nieznajomość prawa szkodzi

… boleśnie (dla portfela) przekonała się jedna z naszych czytelniczek po sprzedaży mieszkania. Od jego nabycia minęło dokładnie 5 lat i 16 dni, więc transakcja powinna być zwolniona z podatku. To jednak tylko część przepisu. Druga mówi: 5 lat, ale od końca roku podatkowego. – Okazało się, że urząd inaczej liczy lata. Jak żyję o czymś takim nie słyszałam. Dlaczego to nie jest upublicznione? – dziwi się pani Barbara. Dziwi się i ostrzega…
zobacz więcej
„Razem nad morzem” (foto)

„Razem nad morzem” (foto)

W dniach 22 – 25 maja uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku wraz z opiekunami uczestniczyli  w edukacyjno – terapeutycznej wycieczce nad polskie morze. Począwszy od dnia wyjazdu każdy kolejny dzień obfitował w wiele atrakcji turystycznych.
zobacz więcej
ITAMED
ITAMED
censor jpk
manhattan