Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Od czytelników

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

19.10.2017
autor: SOSW Wyszków
Uczniowie kl. VII i III gla SOSW w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali stare fotografie. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, która nieoczekiwanie pojawiła się 16 października, wyruszyli na wycieczkę rowerową (wraz z nimi ich wychowawcy Maryla Piekart i Beata Glinka oraz pan Jarosław Komorowski). Przejeżdżając Bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, dowiedzieli się, jak przed wojną w czasie szabatu rozpalał Żydom w piecach, aby zarobić kilka kopiejek na jedzenie. Zatrzymali się przy tablicach upamiętniających Mordechaja Anielewicza. Zobaczyli, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga.
Pobudowany 20 lat temu Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa uczniom bardzo się spodobał. Z zaciekawieniem podziwiali macewy z żydowskich grobów. Nadbużańskie łęgi były tego dnia tak piękne, że szkoda było je opuszczać. 
22 km, które pokonali uczniowie tego dnia, były cudowną, jesienną przygodą, bardzo miłym towarzyskim spotkaniem, dawką pozytywnej energii i wspaniałą lekcją historii naszej małej Ojczyzny.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku