Jak się robi decoupage?

Od czytelników

Jak się robi decoupage?

29.10.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Decoupage od wielu lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Popularna technika zdobienia zyskała wielu amatorów i stała się sposobem nie tylko na dekorowanie oraz renowację starych przedmiotów, ale także przyjemne spędzanie wolnego czasu. Korzenie decoupage w formie, jaką dziś znamy, sięgają XVII wieku. 
 
W tym czasie wysoko cenione i poszukiwane stały się meble lakierowane z dalekiego wschodu. Problemem była niewystarczająca ich ilość w stosunku do zapotrzebowania. Weneccy rzemieślnicy znaleźli rozwiązanie. Zajęli się produkcją imitacji. Obecnie, gdy panuje moda na samodzielne tworzenie ozdób, produkty do decoupage są ogólnodostępne.

Czym jest decoupage?

Określenie decoupage wywodzi się z francuskiego wyrazu „decouper”, czyli wycinać. W najprostszym ujęciu decoupage to technika zdobnicza, opierająca się na oklejaniu papierem odpowiednio spreparowanej powierzchni. Stosując tę technikę, możemy ozdabiać dowolne przedmioty wykonane z drewna, metalu, szkła, plastiku, ceramiki, czy nawet z tkaniny. 
Oprócz bazy niezbędna jest też serwetka, czy specjalistyczny papier, z którego możemy wyciąć dekoracyjne elementy. Dobrą opcją dla początkujących będzie zakup specjalnych zestawów do zdobień. Jeżeli chcemy samodzielnie skompletować produkty do decoupage, z powodzeniem możemy wybrać się do sklepu papierniczego, budowlanego, czy po prostu do marketu.

Jak przygotować się do zrobienia decoupage?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie kilku niezbędnych rzeczy. Na początek wybieramy przedmiot stanowiący podstawę. Może to być niemal wszystko - stara szkatułka, krzesło, ramka do zdjęć, wazon, szklana butelka, czy słoik. Jeżeli mamy już wszystkie produkty do decoupage, możemy zaczynać. Po znalezieniu bazy dobieramy motyw, który naniesiemy na obiekt. Skorzystać możemy ze specjalnych papierów do decoupage, papierowych serwetek lub wydrukowanych elementów. 
Będziemy też potrzebować kleju wodnego, lakieru i farby akrylowej, zestawu pędzelków i nożyczek. Przydać się może także nożyk do precyzyjnych wycięć oraz gąbka do nanoszenia farby lub lakieru. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Na początek ważne jest przygotowanie powierzchni do dalszych prac, musi być czysta i sucha. W przypadku drewna konieczne może być zastosowanie papieru ściernego, by pozbyć się nierówności.
Kolejny etap to planowanie projektu i wycinanie elementów do umieszczenia na przedmiocie bazowym. Na koniec przyklejamy wycięte motywy klejem i umieszczamy tak, by zdobienie nie było zniekształcone. całość zabezpieczamy kolejną warstwą kleju i cierpliwie czekamy do wyschnięcia. Końcowym szlifem będzie nałożenie lakieru akrylowego. Przy nakładaniu lakieru możliwe jest umieszczenie dodatkowych dekoracji, takich jak koronki, wstążki, czy cekiny.
 
Decoupage ma wiele zalet. Rozwija zdolności manualne i pozytywnie wpływa na kreatywność. Wykorzystując tę metodę, możemy odnowić przedmiot, który czasy swej świetności ma już za sobą. Możemy stworzyć wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby i co najważniejsze czerpać z tego satysfakcję.
Produkty do decoupage znajdziesz na stronie https://www.sklep.inspirello.pl/
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W świecie bajek i baśni (foto)

W świecie bajek i baśni (foto)

Postacie z popularnych bajek i baśni można było oglądać podczas IX Międzyszkolnego Festiwalu Fryzjerstwa Artystycznego, który odbył się w środę 22 marca w Zespole Szkół Zawodowych w Ostrołęce. Nie mogło na nim zabraknąć zdolnych fryzjerek z I Technikum Poligraficzno-Usługowego w Wyszkowie.
zobacz więcej
Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 - Wielka Brytania 2017

Staże uczniów i wyjazd szkoleniowy nauczycieli ZS3 - Wielka Brytania 2017

W okresie wakacyjnym 2017 roku realizujemy pierwszy etap działań w ramach projektu „Mobilność uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 3 w Wyszkowie fundamentem sukcesu zawodowego”. Na Wyspy Brytyjskie na przełomie czerwca i lipca uda się grupa 33 uczniów klas drugich i trzecich technikum wraz z 3 opiekunami. Przed uczniami 3-tygodniowy staż w portowym mieście Plymouth. Równolegle na jeden tydzień do tej miejscowości uda się zespół 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy będą uczestniczyć w tzw. job shadowing. 
zobacz więcej
Podsumowanie staży w Portugalii i Hiszpanii (foto)

Podsumowanie staży w Portugalii i Hiszpanii (foto)

W CEZiU „Kopernik” odbyło się spotkanie podsumowujące staże zagraniczne uczniów w ramach projektu Erasmus+ "Kompetentny uczeń kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy”.
zobacz więcej
Podziękowanie za polonijne wakacje w Wyszkowie (foto)

Podziękowanie za polonijne wakacje w Wyszkowie (foto)

22 października w Senacie RP odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Lato z Polską”. W lipcu tego roku, dzięki współpracy Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Wyszków i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w powiecie wyszkowskim gościły dwie grupy młodzieży polonijnej z Białorusi.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom