Jak się robi decoupage?

Od czytelników

Jak się robi decoupage?

29.10.2019
autor: Materiał zewnętrzny
Decoupage od wielu lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Popularna technika zdobienia zyskała wielu amatorów i stała się sposobem nie tylko na dekorowanie oraz renowację starych przedmiotów, ale także przyjemne spędzanie wolnego czasu. Korzenie decoupage w formie, jaką dziś znamy, sięgają XVII wieku. 
 
W tym czasie wysoko cenione i poszukiwane stały się meble lakierowane z dalekiego wschodu. Problemem była niewystarczająca ich ilość w stosunku do zapotrzebowania. Weneccy rzemieślnicy znaleźli rozwiązanie. Zajęli się produkcją imitacji. Obecnie, gdy panuje moda na samodzielne tworzenie ozdób, produkty do decoupage są ogólnodostępne.

Czym jest decoupage?

Określenie decoupage wywodzi się z francuskiego wyrazu „decouper”, czyli wycinać. W najprostszym ujęciu decoupage to technika zdobnicza, opierająca się na oklejaniu papierem odpowiednio spreparowanej powierzchni. Stosując tę technikę, możemy ozdabiać dowolne przedmioty wykonane z drewna, metalu, szkła, plastiku, ceramiki, czy nawet z tkaniny. 
Oprócz bazy niezbędna jest też serwetka, czy specjalistyczny papier, z którego możemy wyciąć dekoracyjne elementy. Dobrą opcją dla początkujących będzie zakup specjalnych zestawów do zdobień. Jeżeli chcemy samodzielnie skompletować produkty do decoupage, z powodzeniem możemy wybrać się do sklepu papierniczego, budowlanego, czy po prostu do marketu.

Jak przygotować się do zrobienia decoupage?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie kilku niezbędnych rzeczy. Na początek wybieramy przedmiot stanowiący podstawę. Może to być niemal wszystko - stara szkatułka, krzesło, ramka do zdjęć, wazon, szklana butelka, czy słoik. Jeżeli mamy już wszystkie produkty do decoupage, możemy zaczynać. Po znalezieniu bazy dobieramy motyw, który naniesiemy na obiekt. Skorzystać możemy ze specjalnych papierów do decoupage, papierowych serwetek lub wydrukowanych elementów. 
Będziemy też potrzebować kleju wodnego, lakieru i farby akrylowej, zestawu pędzelków i nożyczek. Przydać się może także nożyk do precyzyjnych wycięć oraz gąbka do nanoszenia farby lub lakieru. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Na początek ważne jest przygotowanie powierzchni do dalszych prac, musi być czysta i sucha. W przypadku drewna konieczne może być zastosowanie papieru ściernego, by pozbyć się nierówności.
Kolejny etap to planowanie projektu i wycinanie elementów do umieszczenia na przedmiocie bazowym. Na koniec przyklejamy wycięte motywy klejem i umieszczamy tak, by zdobienie nie było zniekształcone. całość zabezpieczamy kolejną warstwą kleju i cierpliwie czekamy do wyschnięcia. Końcowym szlifem będzie nałożenie lakieru akrylowego. Przy nakładaniu lakieru możliwe jest umieszczenie dodatkowych dekoracji, takich jak koronki, wstążki, czy cekiny.
 
Decoupage ma wiele zalet. Rozwija zdolności manualne i pozytywnie wpływa na kreatywność. Wykorzystując tę metodę, możemy odnowić przedmiot, który czasy swej świetności ma już za sobą. Możemy stworzyć wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby i co najważniejsze czerpać z tego satysfakcję.
Produkty do decoupage znajdziesz na stronie https://www.sklep.inspirello.pl/
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej