IX Dzień Wolności (foto)

Od czytelników

IX Dzień Wolności (foto)

21.11.2018
autor: KS-W
IX Dzień Wolności odbył się 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 5. Ponad 900 uczniów w hali WOSiR obejrzało montaż słowno-muzyczny. O 11. 11, jak w szkołach w całej Polsce, zaśpiewali hymn państwowy. Po podsumowaniu działań szkoły związanych ze 100-leciem niepodległej Polski w górę wzniosły się biało-czerwone balony.
 
Działania związane z jubileuszem niepodległej Polski rozpoczęły się w SP5 już w styczniu. Przy współpracy z Urzędem Miejskim, pod patronatem burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, przygotowano dla szkół gminy następujące imprezy: Przegląd Filmów Młodzieży Szkolnej „Pokochaj Wyszków”, przegląd pieśni patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, konkurs wiedzy i umiejętności „18-100-18” NIEPODLEGŁA, konkurs dla klas V „Matematyczny As – Piłsudski, Paderewski, Dmowski – pamiętamy”, występ podczas gminnej gali 10 listopada. 
Odbyły się także: zawody pływackie „Bijemy rekordy życiowe dla Niepodległej”, turniej piłki siatkowej „Sto promieni słońca” oraz „Sto zagrywek w ramach siatkarskich rozgrywek”, konkursy plastyczne: „100 orłów na stulecie niepodległości”, „Polsko – kocham Cię za…”, „Wyszków moja mała ojczyzna”, konkursy literackie: „Recytujemy wiersze o Polsce” i „Strofy dla Niepodległej”.
Ponadto: konkurs wiedzy „Wyszków – moje miasto”, szkolny konkurs multimedialny „Wydarzenia i postacie 100-lecia Polski”, przedstawienie historyczne „Polska ziemia od innych droższa”, konwersatorium „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”, projekt artystyczny „Historia Polski pieśnią pisana”, akcja tworzenia 100 kartek na 100-lecie niepodległości w języku angielskim z hasłami typu: „I love Poland” (jedna z nich została złożona na grobie urny z sercem Józefa Piłsudskiego w Wilnie), w maju odsłonięto baner niepodległościowy na frontowej ścianie szkoły, wystawa „Józef Piłsudski – wódz, polityk, osoba prywatna”, comiesięczny „Dzień Wolności”. Trwają przygotowania nowej ekspozycji w Izbie Pamięci Żołnierzy AK.
Wszystkie działania utrwalane są w kronice 100-lecia. Szkoła przystąpiła też do ogólnopolskiego programu „Szkoła młodych patriotów”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dzieci z Przedszkola nr 9 w teatrze „Baj” (foto)

Dzieci z Przedszkola nr 9 w teatrze „Baj” (foto)

Dzieci z grup 5- i 6-latków Przedszkola nr 9 wybrały się na wycieczkę do Warszawy, do teatru „Baj”. Celem wyjazdu było kształtowanie u przedszkolaków postawy świadomego odbiorcy kultury, rozbudzanie zainteresowań literaturą i teatrem.
zobacz więcej
Programiści z Gimnazjum nr 2

Programiści z Gimnazjum nr 2

Gimnazjum nr 2 znalazło się na liście szkół, które uczestniczą w „Pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach” (w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej). Jednym z warunków przystąpienia do projektu było zaakceptowanie przez Kuratorium Oświaty innowacji pedagogicznej „Otwieranie drzwi nowoczesnego świata- nauka programowania”, której autorką jest pani Agnieszka Pałka.
zobacz więcej
W Krainie Klocków Lego (foto)

W Krainie Klocków Lego (foto)

W ubiegłym tygodniu grupa uczniów z młodszych klas ZSS w Brańszczyku była na fantastycznej wycieczce w Warszawie. Dzieci miło spędziły czas na wystawie klocków Lego, która łączyła zabawę i edukację.
zobacz więcej
Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Z oficjalnie nieznanych przyczyn ktoś z PiS postanowił odmrozić ustawę, która niechcący rozpętała międzynarodową burzę, choć przygotowano ją ewidentnie na użytek wewnętrzny. Pomysł karania więzieniem za przypisywanie współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów narodowi polskiemu służył tylko miłemu połechtaniu dumy PiS-owskiego suwerena, a zarazem utrudnieniu badań nad ciemnymi stronami naszej historii. Od początku nikt nie łudzi się, że nowelizacja ustawy o IPN będzie miała zastosowanie wobec osób, które szerzą dezinformację na temat np. udziału Polaków w Holokauście, a są obywatelami innych krajów niż Polska. Nie jest to też wcale pierwsza ustawa tego typu- PiS mógł się wzorować chociażby na Rosji, gdzie od 2014 roku obowiązuje prawo, które zabrania wspominania o tym, że ZSRR było sojusznikiem Hitlera. Wróćmy jednak na polskie podwórko, bo PiS bardzo nie lubi, gdy wytyka się mu podobne do Putina metody działania. 
zobacz więcej
Zitcom