„Historię swoją piszcie sami…” (foto)

Od czytelników

„Historię swoją piszcie sami…” (foto)

23.01.2017
autor: Emilia Biernacka
Szkołę Podstawową nr 2 odwiedzili ważni goście: prezes i członkowie Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Celem odwiedzin było wręczenie aktu, który powierza opiekę nad pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków” nauczycielom i uczniom naszej szkoły. Dokument został podpisany przez pana dyrektora Wiesława Paska oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego w obecności zgromadzonych uczniów z klas 4, 5 i 6.
Pomnik znajduje się na terenie parafii św. Idziego i jest poświęcony generałowi brygady Wincentemu Kowalskiemu – dowódcy Grupy Operacyjnej „Wyszków” oraz upamiętnia bohaterskich żołnierzy tej jednostki, walczących  we wrześniu 1939r. na Ziemi Wyszkowskiej. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego już w grudniu podjęły prace porządkowe przy tym pomniku oraz zapaliły znicze.
Po wręczeniu aktu odbyła się prelekcja dotycząca 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, którą poprowadził pułkownik Związku Piłsudczyków pan Konrad Wróbel. Zapoznał zgromadzonych uczniów z życiorysem i działalnością tej wybitnej postaci historycznej, tak ważnej dla losów naszego kraju. Swoją prelekcję uatrakcyjnił pokazem zbiorów własnych oraz związku, m.in. broni i medali związanych z postacią Piłsudskiego i czasami, w których żył.
Na zakończenie pan pułkownik Wróbel poprosił uczniów o zapamiętanie słów marszałka: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”, a panu dyrektorowi wręczył popiersie Józefa Piłsudskiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną