„Historię swoją piszcie sami…” (foto)

Od czytelników

„Historię swoją piszcie sami…” (foto)

23.01.2017
autor: Emilia Biernacka
Szkołę Podstawową nr 2 odwiedzili ważni goście: prezes i członkowie Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie. Celem odwiedzin było wręczenie aktu, który powierza opiekę nad pomnikiem Grupy Operacyjnej „Wyszków” nauczycielom i uczniom naszej szkoły. Dokument został podpisany przez pana dyrektora Wiesława Paska oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego w obecności zgromadzonych uczniów z klas 4, 5 i 6.
Pomnik znajduje się na terenie parafii św. Idziego i jest poświęcony generałowi brygady Wincentemu Kowalskiemu – dowódcy Grupy Operacyjnej „Wyszków” oraz upamiętnia bohaterskich żołnierzy tej jednostki, walczących  we wrześniu 1939r. na Ziemi Wyszkowskiej. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego już w grudniu podjęły prace porządkowe przy tym pomniku oraz zapaliły znicze.
Po wręczeniu aktu odbyła się prelekcja dotycząca 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, którą poprowadził pułkownik Związku Piłsudczyków pan Konrad Wróbel. Zapoznał zgromadzonych uczniów z życiorysem i działalnością tej wybitnej postaci historycznej, tak ważnej dla losów naszego kraju. Swoją prelekcję uatrakcyjnił pokazem zbiorów własnych oraz związku, m.in. broni i medali związanych z postacią Piłsudskiego i czasami, w których żył.
Na zakończenie pan pułkownik Wróbel poprosił uczniów o zapamiętanie słów marszałka: „Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”, a panu dyrektorowi wręczył popiersie Józefa Piłsudskiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Szkolne jasełka (foto)

Szkolne jasełka (foto)

W Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie tuż przed świętami odbyły się jasełka „Cicha noc – święta noc”. Dzieci z klas I, IV, V i VII odgrywały sceny przedstawiające wydarzenia sprzed 2000 lat w Betlejem, towarzyszące narodzeniu Pana Jezusa, wędrówce pasterzy i królów, aby powitać Dzieciątko.
zobacz więcej
Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

W ramach PO WER słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie będą uczestniczyć  w stażu zagranicznym realizowanym dzięki funduszom europejskim. Projekt pt. „Zagraniczny staż słuchaczy i nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie kluczem do sukcesu szkolnictwa zawodowego” otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Grupa 17 słuchaczy kursów kwalifikacyjnych A.65, A.36 oraz szkoły policealnej technik rachunkowości będzie realizowała trzytygodniowy staż w Grenadzie (Hiszpania) w okresie czerwiec/lipiec 2017 r.
zobacz więcej
Pomnik prawdy historycznej

Pomnik prawdy historycznej

Słusznie Krzysztof Sobieski zwraca uwagę na napiętą sytuację polityczną, w której przyszło Wyszkowowi stawiać pomnik „żydowski” (NW 09/18). Zastrzega się przy tym, że nie jest antysemitą, jednakże nie chciałby być z gwiazdą żydowską kojarzony. Gwiazda Dawida bowiem stanowi istotną część zaprojektowanej kompozycji przestrzennej upamiętniającej przedwojennego burmistrza Wyszkowa uhonorowanego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W ten sposób artysta zaakcentował człowieczy odruch Stanisława Wolskiego. Nasuwa się tu porównanie do słynnego już pomnika Jana Pawła II we Francji, który miano pozbawić krzyża akcentującego chrześcijańskość postaci. Gwiazda razi nie tylko p. K.S., ale czy jej usunięcie nie byłoby zbyt daleką ingerencją w dzieło sztuki? Stwierdza p. K.S. (cytat z relacji NW): - „W tej napiętej sytuacji politycznej, jak to się źle kojarzy pomnik z tą gwiazdą”.
zobacz więcej
I Ogólnoszkolna Triada Konkursów Przedmiotowych w ZSS w Brańszczyku (foto)

I Ogólnoszkolna Triada Konkursów Przedmiotowych w ZSS w Brańszczyku (foto)

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku uczestniczyli w I Ogólnoszkolnej Triadzie Konkursów Przedmiotowych. Mogli sprawdzić wiedzę z matematyki, przyrody czy wziąć udział w konkursie pięknego czytania. Zadania konkursowe były dostosowane do możliwości i umiejętności uczestników oraz sprawdzały wybrane zagadnienia z zakresu czytanych książek, wiedzy i umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz przyrody.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom