Harcerze znowu na Starcie (foto)

Od czytelników

Harcerze znowu na Starcie (foto)

14.09.2017
autor: WD 40 – organizatorzy 17 Rajdu Harcerskiego Start 2017 „Do biegu…”
W miniony weekend, po kilkuletniej przerwie, harcerze znów ruszyli na Start! Harcerze z Hufców Wyszków i Tłuszcz zmagali się na trasach 17 Rajdu Harcerskiego Start 2017 „Do biegu…” nie tylko z przygotowanymi zadaniami, ale i kilometrami. Łącznie każdy pokonał ich minimum 40!
 
W piątek 8 września, na stacji w Mostówce, od godzin przedpołudniowych, zaczęły pojawiać się patrole harcerskie. A było ich aż 9! Po krótkiej odprawie, wyruszały stąd do Jadowa – miasta pysznych lodów. Na tej piętnastokilometrowej trasie, którą uczestnicy pokonali z plecakami, czekało pięciu punktowych z zadaniami sprawdzającymi wiedzę ogólnoharcerską uczestników. Odpowiadali na pytania w quizie, po czym strzelali do kartek z odpowiedziami, by dowiedzieć się, czy były one prawidłowe. Sztafetowo znosili puzzle, odczytywali z nich azymut, odnajdywali dzięki niemu prawidłowy lampion i przekazywali alfabetem Morse’a wiadomość. Brali udział w ich ulubionym – z czasów letniego obozu – hamak czelendż. Dowiadywali się o akcji dywersyjnej U-T. Następnie brali udział w poligonowym małpim gaju. Na dokładkę byli odpytywani z podstawowej wiedzy harcerskiej, nie wiesz = MAGAZYNEK! Najbardziej wytrwali i najlepsi z czytania mapy dotarli również do Rezerwatu Śliże i oglądali zapomniany cmentarz żydowski. Dzień obfitował w niespodzianki: zagubieni odnajdywali się daleko poza trasą, maszerujący przychodzili do bazy noclegowej aż do późnych godzin wieczornych, a w pewnym momencie 2/3 rajdu znajdowało się między 2 punktami trasy w jednym momencie! Pokazuje to tylko, jak wysoko postawiona była poprzeczka – dzięki harcerskiemu podejściu do życia, wszyscy ostatecznie przeszli trasę i bez szwanku dotarli do Szkoły Podstawowej w Jadowie.
 
Sobota 9 września to dzień bez plecaków. Po niezwykle sprawnym sprzątnięciu pierwszej bazy noclegowej, opuściliśmy ją, by drugą noc rajdową spędzić w Gimnazjum w Tłuszczu. Trasa sobotnia znów obejmowała 5 punktów z zadaniami, rozrzuconymi na 25-kilometrowej trasie prowadzącej przez Równinę Wołomińską. Początkowe punkty pozwalały patrolom skompletować produkty na obiad, który sami musieli sobie przygotować. Najpierw skradali się wzdłóż strugi, badając jej dno, by natrafić na skrzynkę, w której była zatopiona papryka. Mieli nie dać się ustrzelić czujnym myśliwym-fotografom. Następnie poszukiwali cebul, podążając za azymutami, znakami patrolowymi i … węchem! Kolejny punkt sprawdzał umiejętności łucznicze harcerzy – w zamian za ustrzelenie dzika otrzymywali parówki stosownie do swoich wyników. Następnie w ciągu godziny mieli stworzyć obiad – często na kuchniach polowych własnej konstrukcji. Czwarty punkt sprawdził sprawność w obserwacji i podchodach. Zadaniem patrolu było zinfiltrowanie obozowiska Harcownika i podanie punktowym jak największej ilości szczegółów. A im drobniejsze, tym więcej punktowane, np. jaki smak ma herbata, co znajdziemy w namiocie czy plecaku Harcownika? Ostatni punkt sobotniej trasy miał miejsce na terenie pałacu w Chrzęsnem. To tu właśnie harcerze tworzyli, na podstawie zwiadu terenowego, plan założeń ogrodowych i budowli wchodzących w sklad zespołu pałacowego.
 
Ten wieczór spędziliśmy na wspólnym ognisku ze śpiewograniem. Patrole prezentowały swoje rajdówki – piosenki opowiadające o ich przygodach w trakcie rajdu, pląsały i wybierały ulubione piosenki do zaśpiewania.
 
Rajd zakończył się w niedzielę 10 września. Miała miejsce odprawa, na której uczestnicy podzielili się z organizatorami tym, jak w ich ocenie wypadł tegoroczny Start. Następnie, przy udziale gości z Hufców Wyszków i Tłuszcz, odbył się apel kończący Rajd Start 2017. Jednocześnie inaugurował on rok harcerski.
 
Cóż to by były za zmagania bez zwycięzców? Podium wyglądało następująco:
I miejsce – „Baszciaki” z 23 WDH Baszta K-2
II miejsce – „Trzy, dwa jeden…” z 33 DH Lucki
III miejsce – „Sokoły” z 22 WDH Marat
 
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
 
Dziękujemy
Wydziałowi Promocji, Kultury i Sportu Gmyny Wyszków – za zasponsorowanie nagród dla najlepszych patroli oraz dostarczenie map turystycznych dla patroli
Publicznej Szkole Podstawowej w Jadowie  - za gościnę w pierwszy dzień rajdu
Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Tłuszcu – za gościnę drugiego dnia rajdu
Pałacowi w Chrzęsnem – za udostępnienie pięknego terenu zespołu pałacowego
 
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na wakacje po uśmiech

Na wakacje po uśmiech

W ramach programu „Na wakacje po uśmiech” od 24 lipca do 6 sierpnia 45-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego wypoczywała na koloniach nad morzem, w malowniczo położonym ośrodku wczasowo – kolonijnym ALGA w Sztutowie. Program współfinansował Zarząd Województwa Mazowieckiego, a zrealizował oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wyszkowie.
zobacz więcej
Wszystkie drogi prowadzą do Porządzia

Wszystkie drogi prowadzą do Porządzia

Bieg na orientacje i nie tylko
 
Fundacja Razem i Mazowiecka Liga Dogtrekkingu zapraszają 20 października (sobota) na  wspólne wędrowanie z psem w okolicach Porządzia. Dla uczestników powiatu wyszkowskiego udział jest bezpłatny. Zbiórka w siedzibie Fundacji RAZEM Porządzie 65. Zgłoszenia i skan aktualnych szczepień psa należy przesyłać na adres: daml2005@o2.pl, Fundacja RAZEM, Porządzie 65, tel. 733-007-376.
zobacz więcej
Jesienny Bal Sportowca (foto)

Jesienny Bal Sportowca (foto)

Tradycją Przedszkola nr 9 są jesienne bale dla dzieci. W tym roku bal odbył się na sportowo, dostarczył wielu przeżyć i radości dzieciom, które przygotowywały się do niego od wielu dni.
zobacz więcej
Wyszków wsparł fundację w Radzyminie

Wyszków wsparł fundację w Radzyminie

Mieszkańcy województwa mazowieckiego wybrali 17 projektów, które otrzymają po 5 tys. zł na realizację zadań społecznych w ramach III edycji programu „Decydujesz, pomagamy”. W tegorocznym konkursie nie brała udziału żadna lokalna placówka, ale głosowane odbywało się również w wyszkowskim supermarkecie Tesco, którego klienci wybrali projekt fundacji w Radzyminie.
zobacz więcej
Zitcom