Do sanatorium z ZUS: za darmo i bez kolejek

Od czytelników

Do sanatorium z ZUS: za darmo i bez kolejek

30.07.2017
autor: Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego
Tylko w I kwartale płocki ZUS skierował na rehabilitację prawie 670 osób z terenu północnego Mazowsza. Za pobyt, dojazd, zabiegi oraz wyżywienie płaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Sanatorium najczęściej kojarzymy z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale na rehabilitację skierować może także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kolejki są dużo krótsze, a decyzję można dostać nawet w kilka dni. Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby ubezpieczone, których stan zdrowia grozi niezdolnością do pracy. Ważne jest samo zagrożenie długotrwałą chorobą, która w efekcie mogłaby wyeliminować nas z aktywnego życia zawodowego. Czas w tym przypadku jest kluczowy, bo dalsze miesiące pracy, mimo złego stanu zdrowia, mogą przynieść nieodwracalne skutki i pozbawić możliwości aktywności zawodowej w przyszłości. W przeciwieństwie do sanatoriów NFZ, czas oczekiwania na skierowanie w ZUS jest zdecydowanie krótszy, a w przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Istotne jest także to, że - przeciwieństwie do NFZ - osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów związanych ze swoją kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ na podstawie skierowania do sanatorium lekarz wystawi zwolnienie.
Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą, trzeba posiadać stosowne orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Taki dokument orzecznik może wydać na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy oraz podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych. Jeśli orzecznik wyda pozytywną decyzję, osoba zainteresowana otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację. Czas oczekiwania na rehabilitację wynosi średnio około 8 tygodni.
Coraz większa popularność wyjazdów do sanatoriów na koszt ZUS wynika przede wszystkim z poszerzającej się oferty rehabilitacyjnej. 20 lat temu placówki, z którymi współpracował ZUS, prowadziły leczenie tylko z dwóch grup schorzeń: narządów ruchu i narządów krążenia. Dzisiaj z sanatoriów mogą korzystać już cierpiący na schorzenia narządów krążenia, ruchu, układu oddechowego, głosu, a także osoby z dolegliwościami psychosomatycznymi oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narządami ruchu i krążeniem często możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu naszego zamieszkania.
ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Obecnie współpracujemy ze 128 ośrodkami w całej Polsce m.in. w Ciechocinku, Świeradowie, Gdańsku, Krynicy Morskiej oraz Augustowie. Jakość usług, kwalifikacje personelu, czy też np. samo wyżywienie jest regularnie kontrolowane. Wszystko po to, aby rehabilitacja odnosiła jak najlepsze skutki. Efekty tego programu są widoczne, coraz więcej osób odzyskuje zdrowie. W 2016 r. z rehabilitacji leczniczej w ZUS skorzystało łącznie ponad 45 tys. osób, z czego 54% pacjentów odzyskało zdolność do pracy.
Więcej na temat rehabilitacji leczniczej ZUS znajdziesz na stronie www.zus.pl.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect bezpłatnie udostępnia zestawy do nauki lekcji języka angielskiego

Zespół Future Perfect zachęca do skorzystania z zestawów przygotowanych przez zespół Future Perfect. Zestawy są oparte na wymaganiach leksykalnych egzaminu maturalnego, ale także nauczyciele szkół podstawowych znajdą wśród nich wiele cennych materiałów.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej
Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

Polsko-niemiecka wymiana uczniów Skłodowskiej (FOTO)

W dniach 12.03-19.03.2024 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie wyjechali na spotkanie z młodzieżą z nowej szkoły partnerskiej Gesamtschule an der Erft z Neuss. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej