Dlaczego warto używać produkty ekologiczne

Od czytelników

Dlaczego warto używać produkty ekologiczne

31.08.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Każdy z nas chciałby zadbać o dobro swoje i swoich najbliższych. Niestety współczesne zakupy często kojarzą się z produktami zawierającymi niepotrzebne, a nawet szkodliwe substancje. Z drugiej strony nasza świadomość dot. zdrowia i środowiska stale rośnie, dzięki czemu decydujemy się na produkty ekologiczne wyższej jakości. Poznaj powody, dla których warto zmienić podejście do swojej zakupowej rutyny.

Produkty ekologiczne, czyli jakie dokładnie?

W standardowej definicji są to takie produkty, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jeśli ten warunek jest spełniony, produkt można nazywać ekologicznym. W praktyce będzie to oznaczało szybszy, mniej inwazyjny rozkład, mniejsze zagrożenie dla dzikich gatunków czy możliwość recyklingu. To jednak nie wszystko, jeśli spojrzymy na sprawę z ludzkiej perspektywy. Tego rodzaju produkty są dla nas zdrowsze, bo nie zawierają żadnych dodatków ani substancji, które byłyby obce dla wspomnianego środowiska naturalnego. 
Procedury obejmujące ich produkcję uniemożliwiają zastosowanie tanich i nieprzebadanych surowców. Większość z nich podlega wielokrotnym próbom, po których przyznawany jest odpowiedni atest. Warto rozglądać się za certyfikatami takimi jak PEFC, OK Compost, Green Seal, Energy Star, USDA Organic Seal itp. Jeśli bowiem nie ma ich na opakowaniu, produkt najpewniej nie jest przyjazny dla środowiska.

Dlaczego warto używać produktów ekologicznych?

Jako ludzie możemy sobie uzmysłowić, że nasze środowisko ma na nas duży wpływ. Dlatego to, co w nim pozostawimy, najpewniej z czasem do nas wróci. Poza tą w miarę oczywistą kwestią możemy spojrzeć na bezpośrednie korzyści wynikające z zastosowania produktów ekologicznych. 
Współcześnie największym pogromcą przyjaznego środowiska jest plastik. Jest on nie tylko problematyczny w utylizacji, ale też w trakcie wykorzystywania. Zawiera domieszki substancji znanej pod nazwą bisfenol a, która zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby układu pokarmowego, układu krążenia, a nawet nowotwory. Zastąpienie plastikowej siatki materiałową torbą nie tylko zmniejszy koszty naszych zakupów. Pozwoli też na bezpośredni kontakt z żywnością bez opakowania, taką jak owoce czy warzywa.
 
Jednym z najistotniejszych wyborów, przed jakimi stajemy, gdy zechcemy żyć w zgodzie z inicjatywą eko, są produkty czyszczące. Największe niebezpieczeństwo stwarzają produkty takie jak wybielacze, mydła antybakteryjne i środki czyszczące bazujące wyłącznie na laboratoryjnie pozyskanych substancjach. Zamieniając je na produkty ekologiczne będziemy mieć pewność że nie pozbędziemy się korzystnych bakterii, a brud zlikwidujemy w sposób mniej radykalny. 
Kolejnym pomysłem jest wymiana tradycyjnej elektroniki na tę bardziej energooszczędną. Warto rozejrzeć się za żarówkami o mniejszej mocy, energooszczędnymi ekranami czy procesorami o obniżonym poborze moce. Przedstawicielki płci pięknej dla wspólnego dobra mogą rozważyć wymianę zwykłych kosmetyków na te bardziej bezpieczne - przyjazne dla skóry - wytworzone z ekologicznych składników.
Gdzie szukać produktów ekologicznych?
Większość sklepów ma swoje działy ze „zdrową żywnością” i produktami ekologicznymi, jednak u niektórych nie wzbudzają one zaufania. Na szczęście powstały specjalne sklepy z produktami ekologicznymi, takie jak zakreconysloik.com.pl. Oferują one szeroki wachlarz produktów dostępnych od ręki, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. To idealna okazja, żeby zacząć żyć ekologicznie.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość