Kultura

1 / 7

Zaczytani w Sienkiewiczu (foto)

14.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Fragmenty najsłynniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza, w ciekawych interpretacjach, można było usłyszeć 10 czerwca w wyszkowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej podczas konkursu pięknego czytania „Bliżej Sienkiewicza”. Biblioteka włączyła się w ten sposób w obchody roku drugiego polskiego noblisty (pierwszego Nobla otrzymała Maria Skłodowska-Curie).
Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – czytamy w uchwale, którą senat ustanowił 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza. – „Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.
W konkursie wzięło udział 14 gimnazjalistów. Niełatwego zadania oceny interpretacji sienkiewiczowskich utworów podjęły się: Anna Kordyszewska, Katarzyna Zglinicka, Agnieszka Nowatcińska i Renata Powichrowska.
Najwyżej jury oceniło umiejętności Hanny Skawskiej z Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach, II miejsce zajęła Julita Wilczyńska z Gimnazjum w Długosiodle, obie wybrały fragmenty „Krzyżaków”. III miejsce przyznano Karolinie Zwolińskiej z Gimnazjum w Rząśniku, za przeczytanie fragmentu „Quo vadis”. Wyróżnienia otrzymali: Szymon Tarabuła z Gimnazjum w Zabrodziu („Quo vadis”) i Aleksandra Milczarczyk z Gimnazjum w Rybnie („Pan Wołodyjowski”). 
„Quo vadis”, „Krzyżacy” oraz „W pustyni i w puszczy” to powieści najczęściej wybierane przez uczestników konkursu. Można było usłyszeć również ciekawie przeczytane fragmenty słynnej „Trylogii” i noweli „Latarnik”.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan