Kultura

1 / 7

Zaczytani w Sienkiewiczu (foto)

14.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Fragmenty najsłynniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza, w ciekawych interpretacjach, można było usłyszeć 10 czerwca w wyszkowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej podczas konkursu pięknego czytania „Bliżej Sienkiewicza”. Biblioteka włączyła się w ten sposób w obchody roku drugiego polskiego noblisty (pierwszego Nobla otrzymała Maria Skłodowska-Curie).
Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – czytamy w uchwale, którą senat ustanowił 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza. – „Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”.
W konkursie wzięło udział 14 gimnazjalistów. Niełatwego zadania oceny interpretacji sienkiewiczowskich utworów podjęły się: Anna Kordyszewska, Katarzyna Zglinicka, Agnieszka Nowatcińska i Renata Powichrowska.
Najwyżej jury oceniło umiejętności Hanny Skawskiej z Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach, II miejsce zajęła Julita Wilczyńska z Gimnazjum w Długosiodle, obie wybrały fragmenty „Krzyżaków”. III miejsce przyznano Karolinie Zwolińskiej z Gimnazjum w Rząśniku, za przeczytanie fragmentu „Quo vadis”. Wyróżnienia otrzymali: Szymon Tarabuła z Gimnazjum w Zabrodziu („Quo vadis”) i Aleksandra Milczarczyk z Gimnazjum w Rybnie („Pan Wołodyjowski”). 
„Quo vadis”, „Krzyżacy” oraz „W pustyni i w puszczy” to powieści najczęściej wybierane przez uczestników konkursu. Można było usłyszeć również ciekawie przeczytane fragmenty słynnej „Trylogii” i noweli „Latarnik”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom