Wyszkowska Syrenka (foto)

Kultura

Wyszkowska Syrenka (foto)

15.03.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Uczniowie Szkół Podstawowych nr 1, nr 2, w Lucynowie i Rybnie będą reprezentowali Gminę Wyszków w konkursie recytatorskim Warszawska Syrenka. Zaskakującą decyzję jury podjęło odnośnie najstarszej kategorii wiekowej, w ogóle nie wybierając reprezentanta. Eliminacje gminne odbyły się w czwartek 15 marca w Bibliotece Miejskiej.
Recytacje oceniało jury w składzie: zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, reprezentująca Mazowiecki Instytut Kultury (organizatora finału konkursu Warszawska Syrenka) Magdalena Chabros, dyrektorzy Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Mariusz Kowalski i Biblioteki Miejskiej Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz aktor Piotr Kamiński. Pod uwagę brali dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy i ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas 0 – III wystąpiło 25 uczniów, wśród których niezmiennie najpopularniejszym autorem pozostaje Jan Brzechwa. – To nie jest konkurs aktorski – komentowała Magdalena Chabros. – Najważniejsza jest kultura słowa i zrozumienie tego, co się mówi. Fajne jest, jak opowiadacie wiersz, trochę mniej fajne, jak pokazujecie.
- Interpretacja utworu to opowiadanie jakiejś historii, musi wynikać z emocji dziecka. Zachęcajcie dzieci, żeby recytowały same z siebie – dodał Piotr Kamiński.
W najmłodszej kategorii I miejsce zajął Stanisław Oleksiak z SP w Lucynowie, który wybrał wiersz „Ryby, żaby i raki” Jana Brzechwy. – „Rak byle jak”, ale ty wspaniale – pochwaliła zastępczyni burmistrza.
II miejsce zajęła Maria Szewczyk z SP1, III – Michalina Zawadzka z SP2.
W tej kategorii wiekowej wystąpili również: Amelia Brejnak, Wiktoria Parys i Kornelia Pudlis ze szkoły językowej „Language”, Anna Grzywacz i Maja Popiel z SP1, Aleksandra Korczakowska, Liliana Maciejewska i Natalia Rakowiecka z SP4, Maria Makrzanowska i Kinga Ponichtera z SP2, Mateusz Maksajdowski i Antoni Wielk z Akademii Ucznia, Zuzanna Mańko, Aleksandra Skowrońska i Józef Tchórzewski z SP w Leszczydole Starym, Aleksandra Pawełko i Gabriela Perzanowska z SP5, Szymon Podgórski, Jan Wołyniec i Amir Zając z SP w Leszczydole-Nowinach, Paweł Surowiecki i Piotr Surowiecki z SP3. Wszyscy są zwycięzcami eliminacji w swoich szkołach.
Bardziej krytycznie jury oceniło uczestników starszych kategorii wiekowych. Można było usłyszeć wiersze m.in. Aleksandra Fredry, Edwarda Stachury, Hanny Niewiadomskiej, Juliana Tuwima, Małgorzaty Strzałkowskiej, Joanny Papuzińskiej, Marii Konopnickiej, Krzysztofa Buszmana, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jana Pietrzaka, Wisławy Szymborskiej, Władysława Broniewskiego, Adama Mickiewicza, Jerzego Jurandota, Ludwika Jerzego Kerna, Roberta Frosta, Tadeusza Różewicza, ale też fragmenty prozy, np. „Nowych przygód Mikołajka”, „Pipi Pończoszanki”, „Mariolki. Zwariowanej powieści dla nastolatek”, „Harrego Pottera”.
Magdalena Chabros mówiła m.in. o doborze repertuaru: - Dobierajcie wiersze do siebie i niech będą o czymś, z czym się zgadzacie. Pięknie jest mówić Szymborską, tylko czy do końca rozumiecie, o czym pisze?
Jury zwróciło również uwagę na opanowanie tekstu, akcentowanie puent i staranną wymowę.
W kategorii klas IV – VI wygrał Maksymilian Martyna z SP1. II miejsce zajęła Zofia Wołyniec z SP2, III – Łukasz Milczarczyk z SP w Rybnie. Wyróżnienie otrzymała Maria Czyż z SP1.
Zaprezentowali się również: Szymon Ambroziak, Aleksander Buźniak i Bartosz Wyszyński z SP w Leszczydole Starym, Nikola Baranowska i Zofia Gołębiewska z SP2, Franciszek Bieniawski i Magdalena Szczytowska ze szkoły językowej „Language”, Nikodem Biernacki z SP w Rybnie, Malwina Depta, Natalia Rojek i Aleksandra Rutka z SP5, Karolina Szymańska z SP1, Weronika Urbanowska z SP w Lucynowie, Julia Wiśniewska z SP3, Nadia Bluszko z SP4.
Zaskakująca była natomiast decyzja jurorów, którzy w kategorii klas VII i gimnazjów w ogóle nie przyznali nagród i nie wyłonili nawet jednego reprezentanta Gminy Wyszków do etapu powiatowego, który odbędzie się 22 marca również w Bibliotece Miejskiej. – Od was musimy więcej wymagać i oczekiwać, zwrócić większą uwagę na to, czym jest recytacja – argumentowała Magdalena Chabros.
W najstarszej kategorii wiekowej zaprezentowali się: Adrian Białobrzeski z SP w Leszczydole Starym, Wiktoria Buźniak, Julia Ciach i Klara Lisek z SP2, Zuzanna Deluga z SP1, Oliwia Kaczmarska z SP3, Alicja Kalata z SP w Lucynowie, Maria Kaniewska i Oliwia Kwapisz z SP5, Gabriela Rozenek i Barbara Rutka z SP3, Julia Gromkiewicz, Jagoda Ciskowska i Ewa Czupryniak z SP4.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom