Wiersze pełne nostalgii i refleksji (foto)

Kultura

Wiersze pełne nostalgii i refleksji (foto)

15.12.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Niemal w rodzinnej atmosferze przebiegało kameralne spotkanie z Bożeną Zofią Kachel, poetką, publicystką, tłumaczką, absolwentką wyszkowskiego liceum. Uczestnicy wysłuchali kilku jej wierszy z tomiku „Obrazy z moich myśli”, drugiego w jej twórczości.
- W centrum zainteresowania stawia przede wszystkim tematy społeczne, czyli te, których bohaterami stają się zwykli ludzie, poszukujący prawdy i sensu życia – zauważyła, przedstawiając poetkę, prowadząca spotkanie Sylwia Jaworska.   
Bożena Z. Kachel, po 22 latach pobytu we Włoszech, dwa lata temu wróciła do Polski. Jej życie toczy się teraz między domem w Warszawie, Marianowem (gm. Długosiodło), gdzie mieszkają jej rodzice, oraz Włochami, do  których chętnie wraca, jako pilotka wycieczek, ale też poetka w wierszach. 
- 22 lata u podnóża Etny pozostawiły ślad – nie kryje. Jednak spotkanie rozpoczęła wierszem „Dzieje Puszczy Białej”, który też otwiera tomik jej poezji „Obrazy z moich myśli” (wydany w maju 2017 r. przez wyszkowski Edytor). – To myśli skierowane do wielu pokoleń, odzwierciedlające tęsknotę za ojczyzną i wrażliwość na stosunki rodzinne – dodała Sylwia Jaworska. 
Poetka szczerze mówiła o swoich  rozterkach związanych z emigracją, ale też o zauroczeniu krajem, w którym spędziła dorosłe życie, spotkała wielu ciekawych ludzi, m.in. noblistkę, poetkę Wisławą Szymborską, której dedykowała wiersz „Wisławo”. Także we Włoszech, w tym roku, udało jej się zamienić kilka słów z papieżem Franciszkiem (wiersz dopiero w planach). Dzieliła się wrażeniami ze swoich dalekich i bliskich podróży, przemyśleniami o życiu: - To, co w życiu się wydarza, ma pewien sens - podsumowała. Chętnie odpowiadała na pytania. Zdradziła, że ma w planach napisanie powieści „U podnóża Etny”. Od 6 lat prowadzi bloga (bkachel.blogspot.com).
Wiersze Bożeny Z. Kachel czytały też Anna Bryk i Sylwia Jaworska, która podziękowała poetce za wiersze „pełne nostalgii i refleksji”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan