Wieczór z Norwidem (foto)

Kultura

Wieczór z Norwidem (foto)

22.10.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Na scenie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” z recitalem 17 października wystąpiła Natalia Sikora. Towarzyszyła jej grająca na basie Paulina Sołtan.
Natalia Sikora jest aktorką (skończyła Akademię Teatralną w Warszawie) i piosenkarką (m.in. w 2013 r. wygrała drugą edycję programu telewizyjnego The Voice of Poland). Od kilku lat pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie, od 2012 r. w jego programie znajduje się recital „Natalia Sikora śpiewa Niemena”. Muzykę do wierszy Cypriana Norwida skomponowali Czesław Niemen, Piotr Proniuk i Grzegorz Kwiecień.
Występ w Wyszkowie Natalia Sikora rozpoczęła wierszem „Pielgrzym”:
 
Przecież i ja ziemi tyle mam,
Ile jej stopa ma pokrywa,
Dopókąd idę!...
 
Potem swoim mocnym, drapieżnym głosem zaśpiewała m.in. „Kółko”, „Aerumnarum Plenus” („Czemu mi smutno i czemu najsmutniej”), „Nerwy”, „Daj mi wstążkę błękitną”. Równie ostrą, przejmującą, czasem drażniącą muzykę (dla niektórych zbyt głośną) grała na gitarze basowej Paulina Sołtan.
Na zakończenie artystka zaśpiewała „Sen o Norwidzie”, którego autorem jest Piotr Proniuk.
 
Nie mów,
Że serca w sobie nie masz
Bo chleba nie ma 
Nie mów,
Że w duszy ciepła nie masz 
Bo cię nie stać
 
Są łzy co głazy kruszą 
A słowa nozdrzami duszy 
Najtwardszy lód osuszą.
 
To, że wyszkowianie mogą za darmo oglądać spektakle Teatru Polskiego, jest wynikiem współpracy WOK „Hutnik” z tym teatrem. Projekt „Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana dla Mazowsza” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. 
Kolejny spektakl – „Emigranci” Mrożka – odbędzie się 7 listopada, o godz. 12 dla szkół, o 18.00 – dla wszystkich zainteresowanych. Zagrają Piotr Cyrwus i Szymon Kuśmider. Wejściówki do odbioru w kasie WOK od 25 października.
 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku