Wieczór wzruszający, wśród przyjaciół (foto)

Kultura

Wieczór wzruszający, wśród przyjaciół (foto)

13.11.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Iwona Ostrowska i Grzegorz Pikora zaprosili w piątek 10 listopada do WOK Hutnik na otwarcie wystawy, która jest ich wspólnym dziełem, a zatytułowanej "Ptaki mówią". Iwona maluje ptaki, a Grzegorz pisze inspirowane nimi wiersze. Na wernisażu można było obejrzeć obrazy i posłuchać wierszy w interpretacji autora. Całości dopełniła muzyka Romana Grusa. 
Bohaterów wieczoru przedstawiła Irena Filipowicz, instruktorka plastyki w Wyszkowskim Ośrodku Kultury. Iwona Ostrowska jest absolwentką malarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, swoje obrazy prezentowała na 15 wystawach indywidualnych i 80 zbiorowych, także we Włoszech, Turcji, Tunezji, Grecji, Niemczech, na Łotwie i w Brukseli. Natomiast Grzegorz Pikora ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze powieści, wiersze, scenariusze, teksty prasowe, robi przedstawienia teatralne i filmy, organizuje wydarzenia multimedialne i artystyczne. Czyta dorosłym i dzieciom. 
Pomysł wspólnego tworzenia narodził się 3 lata temu podczas Festiwalu Wizji w Winnicy, gdzie Artystyczną Stanicę Rowerową w zabytkowym dworze prowadzą Iwona i Piotr Kiwerscy. Grzegorz i Piotr należeli niegdyś do drużyny harcerskiej, którą prowadziła w Wyszkowie druhna Iwona Ostrowska (wtedy Dyl). 
- To wieczór dla mnie wzruszający, wśród przyjaciół – mówiła, patrząc na obecnych na wernisażu, Iwona Ostrowska. – Prace powstawały przez 3 lata. Ptaki z tekstami Grzegorza można czytać jak książkę. 
- Pisałem własną powieść –dodał Grzegorz. – Obrazy Iwony, na których ja napisałem swoje teksty. Od czasu do czasu piszemy razem. To zwiększa przestrzeń. 
Bogusław Lustyk, kurator wystawy w katalogu towarzyszącym wystawie napisał: "Nieczęsto zdarza się artyście posiadać temat, z którym jest identyfikowalny. Temat wielowymiarowy, głęboki, dający nieograniczoną możliwość interpretacji, tak emocjonalnych, jak i formalnych. Takim tematem u Iwony Ostrowskiej są ptaki (...) Ostrowska nie wpisuje się w wszechobecne mody i maniery. Idzie konsekwentnie własną drogą. Maluje obrazy prawie monochromatyczne, proste i szczere w przekazie, jak urzekające rysunki dzieci, które jeszcze nie nauczyły się naśladować. (...) "Ptaki" pokazują jej dynamiczny, artystyczny rozwój. Obrazy zaczynają układać się w serie, czarne, białe, kolorowe, a mariaż z poezją otwiera przed nią nowe liryczne przestrzenie". 
- Byłem tu kilka lat temu. Mówiłem, że widzę w Iwonie potencjał – przypomniał na wernisażu Bogusław Lustyk. – W dalszym ciągu jest w niej wielki potencjał. Jeśli będzie dalej tak pracować i drążyć ten temat szczególnie, życzę jej wielu sukcesów. 
To, że pomysł połączenia malarstwa z poezją narodził się w Wierzbicy, stało się oczywiste po wypowiedzi Iwony Kiwerskiej, która podkreśliła, że celem realizowanych w Wierzbicy projektów jest łączyć wszystko ze wszystkim, także różne rodzaje sztuki, bo na styku różnych żywiołów, postaw, światopoglądów powstają bardzo ciekawe rzeczy. 
- Obrazy mówią same za siebie – uważa, poproszony o wypowiedź Arek Świderski, przyjaciel jeszcze z czasów harcerstwa Iwony i Grzegorza. –Wystawa nazywa się "Ptaki mówią", a dopełnia się tego jeszcze słowem pisanym. Nie widzę przestrzeni dla wypowiedzi Arka Świderskiego. Niech ta wystawa zaprowadzi was w nowe przestrzenie myśli i odczuć – życzył uczestnikom wernisażu. – Niech to, co zobaczycie, to, co przeżyjecie poruszy waszą wrażliwość. 
Tego należy życzyć wszystkim zwiedzającym wystawę, a jej autorom kolejnych artystycznych pomysłów i sukcesów.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
23.15% (178 głosów)
29.39% (226 głosów)
7.67% (59 głosów)
6.89% (53 głosów)
32.90% (253 głosów)