Advertisement 
Wieczór artystyczny

Kultura

Wieczór artystyczny

15.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Teatr Farsa oraz Gmina Wyszków zapraszają na 5. Wieczór Artystyczny: 17 listopada, godz. 17, budynek LOK. Wstęp wolny. Głównym wydarzeniem będzie prapremiera sceniczna monodramu „Wiara i Arras” w wykonaniu Jonasza Kosowskiego, aktora wyszkowskiego Teatru Farsa, uczącego się w Studium Technik Aktorskich przy Warszawskiej Szkole Filmowej.
Monodram „Wiara i Arras” oparty jest na utworze „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego, w adaptacji stworzonej przez Igora Sawina.
„Wiosną roku 1458 miasto Arras nawiedzone zostało klęską zarazy i głodu. W ciągu miesiąca niemal piąta część obywateli straciła życie. W październiku roku 1461 z niewyjaśnionych przyczyn nastąpiło słynne ,,Vauderie d’Arras”. Były to okrutne prześladowania Żydów i czarownic, procesy o urojone herezje, a także wybuch łupiestwa i zbrodni. Po trzech tygodniach przyszło uspokojenie. Jakiś czas potem Dawid, biskup Utrechtu, bastard księcia burgundzkiego Filipa Dobrego – unieważnił wszystkie procesy o czary i pobłogosławił Arras. Te właśnie wydarzenia stanowią kanwę niniejszej opowieści.”
Monodram to opowieść o szaleństwie, potrzebie buntu, ocaleniu rozsądku i wiary, o hańbie i godności, idei i życiu, strachu i męstwie, o doświadczeniu w tym sensie, w jakim się powiada, że Bóg czy los kogoś doświadczył. Spektakl opowiada historię średniowiecznego miasta ogarniętego chęcią wymierzania sprawiedliwości w imię odkupienia własnych win... 
Spektakl dla widzów w wieku powyżej 14 lat.
Podczas Wieczoru Artystycznego wystąpi również Ola Milczarczyk (śpiew).
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku