Vyškoviak wystawia w Wyszkowie (foto)

Kultura

Vyškoviak wystawia w Wyszkowie (foto)

13.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Do 2 czerwca można oglądać w galerii WOK Hutnik interesujące rzeźby i grafiki Tomiša Zedníka, który po raz pierwszy swoje prace wystawia w Polsce, a przyjechał do nas z Vyškova... czeskiego. W swoich pracach często w zaskakujący sposób „łączy przedmioty metalowe z lipowymi rzeźbami”.
Wystawę zorganizowali Akademia Umiejętności Pan Hilary oraz WOK Hutnik. Obecnych na wernisażu, 7 maja, powitali dyrektor WOK Mariusz Kowalski i Piotr Adler z AU Pan Hilary oraz bohater wieczoru, rzeźbiarz i grafik, Tomiš Zedník. Artysta powitał wszystkich, podziękował za zaproszenie. Przyznał, że ma tremę, bo to jego pierwsza wystawa w Polsce. – Tomiš oprowadzi nas po wystawie – zapowiedział Piotr Adler. – Będzie opowiadał o poszczególnych pracach, o poszczególnych cyklach, mówił, jak mamy to zrozumieć. Będzie naszym przewodnikiem. 
Artysta przedstawił swoje prace, wykonanego w drewnie „Romea i Julię”, cykl 4 grafik „Kobiety” („Wiosna”, „Lato”, „Jesień, „Zima”), „Rowerowy świat” (ramą obrazów są obręcze koła), „Miłość motyli”, a także „Cykloserce”, „Migające serce”, „Dziecko na huśtawce”
Artysta ma 40 lat. Ukończył Średnią Szkołę Sztuk Użytkowych – wydział rzeźby w kamieniu. Od 2000 r. uprawia wolny zawód artysty rzeźbiarza. Do jego najważniejszych dokonań należą: zaprojektowanie i wyrzeźbienie szopki do kościoła pw. św. Mikołaja w mieście Louny, rzeźbienie łodzi do serialu HBO „Wikingowie”, zaprojektowanie i wyrzeźbienie szopki wystawianej corocznie pod choinką na vyškovskim rynku, wystawy we Włoszech i Niemczech. Ponadto co dwa lata prezentuje swoje rzeźby na wystawach tematycznych w rodzinnym mieście (tematy wystaw: „Głowa”, „Znaki Zodiaku”, „Ciąża”, „Wnętrze” i „Cykle Świata”). Współpracuje z teatrami i producentami filmowymi.  
Piotr Adler zachęcał, by bliżej przyjrzeć się pracom vyškovianina, bo ukryte w nich jest wiele podtekstów, kodów, znaczeń: „Twórczość Tomiša Zednika to głównie jego oryginalne pomysły. Z upodobaniem i często zaskakującym dla odbiorcy efektem łączy przedmioty metalowe z lipowymi rzeźbami. Dla wywołania pożądanego efektu artystycznego często posługuje się żartem lub zabawą formalną. Tematem jego twórczości są głównie anioły (czuwające nad jego twórczymi zmaganiami), konie (głównie Pegazy) oraz klauni i niemowlęta”(ulotka wystawy).  
Zwiedzaniu wystawy towarzyszyła muzyka w pianisty Kamila Pałubińskiego, nauczyciela w ognisku muzycznym.
A jak to się stało, że Tomiš Zedník znalazł się w Wyszkowie? Od kilkunastu lat Rdzewiejące Niezbędniki (byli harcerze i instruktorzy) przyjaźnią się z oldskautami z Vyškova (to efekt inicjatywy Nowego Wyszkowiaka, który wybrał się do Vyškova, by nawiązać kontakty z miastem, jak się okazało, bliźniaczym nie tylko z nazwy). Przynajmniej raz w roku spotykają się, na zmianę w Polsce i Czechach, poznając coraz lepiej kraje swoich przyjaciół, a należy do nich ojciec Tomiša – Bohuš Zedník.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość