Vyškoviak wystawia w Wyszkowie (foto)

Kultura

Vyškoviak wystawia w Wyszkowie (foto)

13.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Do 2 czerwca można oglądać w galerii WOK Hutnik interesujące rzeźby i grafiki Tomiša Zedníka, który po raz pierwszy swoje prace wystawia w Polsce, a przyjechał do nas z Vyškova... czeskiego. W swoich pracach często w zaskakujący sposób „łączy przedmioty metalowe z lipowymi rzeźbami”.
Wystawę zorganizowali Akademia Umiejętności Pan Hilary oraz WOK Hutnik. Obecnych na wernisażu, 7 maja, powitali dyrektor WOK Mariusz Kowalski i Piotr Adler z AU Pan Hilary oraz bohater wieczoru, rzeźbiarz i grafik, Tomiš Zedník. Artysta powitał wszystkich, podziękował za zaproszenie. Przyznał, że ma tremę, bo to jego pierwsza wystawa w Polsce. – Tomiš oprowadzi nas po wystawie – zapowiedział Piotr Adler. – Będzie opowiadał o poszczególnych pracach, o poszczególnych cyklach, mówił, jak mamy to zrozumieć. Będzie naszym przewodnikiem. 
Artysta przedstawił swoje prace, wykonanego w drewnie „Romea i Julię”, cykl 4 grafik „Kobiety” („Wiosna”, „Lato”, „Jesień, „Zima”), „Rowerowy świat” (ramą obrazów są obręcze koła), „Miłość motyli”, a także „Cykloserce”, „Migające serce”, „Dziecko na huśtawce”
Artysta ma 40 lat. Ukończył Średnią Szkołę Sztuk Użytkowych – wydział rzeźby w kamieniu. Od 2000 r. uprawia wolny zawód artysty rzeźbiarza. Do jego najważniejszych dokonań należą: zaprojektowanie i wyrzeźbienie szopki do kościoła pw. św. Mikołaja w mieście Louny, rzeźbienie łodzi do serialu HBO „Wikingowie”, zaprojektowanie i wyrzeźbienie szopki wystawianej corocznie pod choinką na vyškovskim rynku, wystawy we Włoszech i Niemczech. Ponadto co dwa lata prezentuje swoje rzeźby na wystawach tematycznych w rodzinnym mieście (tematy wystaw: „Głowa”, „Znaki Zodiaku”, „Ciąża”, „Wnętrze” i „Cykle Świata”). Współpracuje z teatrami i producentami filmowymi.  
Piotr Adler zachęcał, by bliżej przyjrzeć się pracom vyškovianina, bo ukryte w nich jest wiele podtekstów, kodów, znaczeń: „Twórczość Tomiša Zednika to głównie jego oryginalne pomysły. Z upodobaniem i często zaskakującym dla odbiorcy efektem łączy przedmioty metalowe z lipowymi rzeźbami. Dla wywołania pożądanego efektu artystycznego często posługuje się żartem lub zabawą formalną. Tematem jego twórczości są głównie anioły (czuwające nad jego twórczymi zmaganiami), konie (głównie Pegazy) oraz klauni i niemowlęta”(ulotka wystawy).  
Zwiedzaniu wystawy towarzyszyła muzyka w pianisty Kamila Pałubińskiego, nauczyciela w ognisku muzycznym.
A jak to się stało, że Tomiš Zedník znalazł się w Wyszkowie? Od kilkunastu lat Rdzewiejące Niezbędniki (byli harcerze i instruktorzy) przyjaźnią się z oldskautami z Vyškova (to efekt inicjatywy Nowego Wyszkowiaka, który wybrał się do Vyškova, by nawiązać kontakty z miastem, jak się okazało, bliźniaczym nie tylko z nazwy). Przynajmniej raz w roku spotykają się, na zmianę w Polsce i Czechach, poznając coraz lepiej kraje swoich przyjaciół, a należy do nich ojciec Tomiša – Bohuš Zedník.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan