Trzeba umieć dostrzec (foto)

Kultura

Trzeba umieć dostrzec (foto)

20.12.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Przez miesiąc w WOK „Hutnik” można oglądać piękne zdjęcia Wyszkowa i okolic, których autorem jest Lesław Białousz, emerytowany inżynier metalurg, od 30 lat mieszkający w Wyszkowie (ożeniony jest z wyszkowianką). Wernisaż wystawy odbył się 17 grudnia.
"Urodziłem się w 1940 roku w Warszawie. W wieku 13 lat dostałem aparat fotograficzny „Druh” i wtedy polubiłem patrzeć na świat ograniczony ramką wizjera. To mnie zachęciło do fotografowania. Zacząłem oglądać wystawy fotograficzne i czytać książki fotograficzne. Czas wolny, urlopy, turystyka były świetną okazją do robienia zdjęć, ale już nie „Druhem”.
Dzisiaj jestem emerytem. Od 1988 roku mieszkam w Wyszkowie. Wiele fotografuję. Najczęstsze tematy to krajobraz, przyroda, kwiaty, architektura, zabytki, ludzie, Wyszków i okolice. Bardzo często wychodząc z domu, na wszelki wypadek zabieram aparat fotograficzny, który stał się moim druhem" – tyle fotografik napisał o sobie w ulotce towarzyszącej wystawie.
Przybyłych na wernisaż wystawy fotografii Lesława Białousza „Nad Bugiem” powitała Irena Filipowicz, instruktor plastyki w „Hutniku”.
- Niektóre zdjęcia są oczywiste, bo widać pejzaż, ktoś może skojarzyć, gdzie takie drzewa rosną, ale niektóre są bardzo intrygujące - zauważyła. 
Takim intrygującym zdjęciem jest np. zdjęcie leżącej topoli, bez kory, bez gałęzi. - Przechodziłem obok i tak się poczułem, jakbym leciał samolotem i patrzył się z góry na dół – tłumaczył artysta. - Widać tam dołki i doliny, odpowiednio oświetlone. Rzecz polega na tym, żeby umieć to dostrzec.
Większość zdjęć jest robiona nad Bugiem w Wyszkowie, Kamieńczyku, Skuszewie. Malownicze wierzby, które należało sfotografować. Przepiękne są pejzaże zimowe.
W Skuszewie zauważył skałkę z piachu wielkości pięści: - To ja się położyłem na piasku i sfotografowałem. Wygląda jak głaz na pustyni. To trzeba zauważyć, mieć skojarzenie.
Wyobraźni pogratulowała artyście naczelniczka wydziału promocji Edyta Wittich, gratulacje złożył też dyr. WOK Mariusz Kowalski. Do robienia zdjęć ginącej architektury Wyszkowa zachęcał autora Konrad Wróbel.
Te malownicze zdjęcia można oglądać w Galerii WOK „Hutnik”, ul. Prosta 7,  do 13 stycznia.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość