Teatr łączy pokolenia (foto)

Kultura

Teatr łączy pokolenia (foto)

04.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Grupa uczestników projektu „Teatr łączy pokolenia!” w sobotę 29 września odwiedziła wyszkowskich seniorów. W Domu Dziennego Pobytu „Senior” czekała na gości – dzieci uchodźców z Czeczenii i Rosji oraz ich opiekunów – prawdziwa uczta. – Można podchodzić do naszych babć i dziadków, przytulać się. Myślę, że ten czas miło spędzicie – witała nieco spóźnionych gości Dorota Wojtkowska, kierownik DDP „Senior”.  
- Sercem jesteśmy z wami. Chcemy, żebyście tutaj dobrze się czuli – dodała Katarzyna Kacpura, wicedyrektor OPS. – Integracja międzypokoleniowa to jest coś wspaniałego.
Specjalnie dla gości bywalcy DDP „Senior” zrobili kolorowe kanapki, usmażyli placki ziemniaczane, placuszki z jabłkami, ugotowali pierogi z serem, upiekli ciasta i ziemniaki z ziołami w folii. 
Goście z Warszawy odwzajemnili się spektaklem, który podczas wakacji dzieci i młodzież z Czeczenii, Ukrainy i Kenii przygotowały pod okiem profesjonalistów z Teatru Polskiego. Przedstawienie dotyczy obecnego czasu oraz młodości i starości. 
Spektakl, w ramach projektu, w listopadzie zostanie zaprezentowany widowni Teatru Polskiego oraz seniorom i seniorkom z 4 podwarszawskich miejscowości, m.in. Wyszkowa, którzy gościli u siebie uczestników projektu „Teatr łączy pokolenia”. Seniorzy wezmą też udział w uroczystej gali z udziałem aktorów i aktorek tego teatru. 
Dla dzieci uchodźczych spotkania z seniorami są ważne, bo często, opuszczając swój kraj, zostawiały tam swoje babcie i dziadków. Ponieważ część z nich od wielu lat przebywa w Polsce i doskonale zna język polski, nie było problemu z komunikacją. Przy stołach toczyły się serdeczne rozmowy. Jedna z Czeczenek, 19-letnia mężatka, która zdecydowała się chodzić w chuście (jej młodsze siostry nie), przyznała, że spotykają ją z tego powodu często nieprzyjemności, bywa opluwana, a nawet bita. Jej mama, Leyla Elsanova, „Czeczenka z urodzenia, warszawianka z wyboru”, kandyduje do tytułu Warszawianka Roku 2018 (wraz z m.in. aktorkami Krystyną Jandą i Mają Ostaszewską czy bohaterką Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską). Sama, po rozwodzie, wychowuje 5 dzieci (2 córki wyszły już za mąż) i pomaga uchodźcom. 
Do Wyszkowa z aktorami przyjechały Katarzyna Kubińska z Fundacji Ocalenie, Magdalena Rutkiewicz z Fundacji Projekt Starsi i Paulina Chodnicka z Teatru Polskiego.  
Projekt „Teatr łączy pokolenia – aktywizacja społeczna seniorów poprzez integrację z dziećmi uchodźczymi przy użyciu spektaklu teatralnego” jest realizowany przez ww. stowarzyszenia i teatr, dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom