Teatr łączy pokolenia (foto)

Kultura

Teatr łączy pokolenia (foto)

04.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Grupa uczestników projektu „Teatr łączy pokolenia!” w sobotę 29 września odwiedziła wyszkowskich seniorów. W Domu Dziennego Pobytu „Senior” czekała na gości – dzieci uchodźców z Czeczenii i Rosji oraz ich opiekunów – prawdziwa uczta. – Można podchodzić do naszych babć i dziadków, przytulać się. Myślę, że ten czas miło spędzicie – witała nieco spóźnionych gości Dorota Wojtkowska, kierownik DDP „Senior”.  
- Sercem jesteśmy z wami. Chcemy, żebyście tutaj dobrze się czuli – dodała Katarzyna Kacpura, wicedyrektor OPS. – Integracja międzypokoleniowa to jest coś wspaniałego.
Specjalnie dla gości bywalcy DDP „Senior” zrobili kolorowe kanapki, usmażyli placki ziemniaczane, placuszki z jabłkami, ugotowali pierogi z serem, upiekli ciasta i ziemniaki z ziołami w folii. 
Goście z Warszawy odwzajemnili się spektaklem, który podczas wakacji dzieci i młodzież z Czeczenii, Ukrainy i Kenii przygotowały pod okiem profesjonalistów z Teatru Polskiego. Przedstawienie dotyczy obecnego czasu oraz młodości i starości. 
Spektakl, w ramach projektu, w listopadzie zostanie zaprezentowany widowni Teatru Polskiego oraz seniorom i seniorkom z 4 podwarszawskich miejscowości, m.in. Wyszkowa, którzy gościli u siebie uczestników projektu „Teatr łączy pokolenia”. Seniorzy wezmą też udział w uroczystej gali z udziałem aktorów i aktorek tego teatru. 
Dla dzieci uchodźczych spotkania z seniorami są ważne, bo często, opuszczając swój kraj, zostawiały tam swoje babcie i dziadków. Ponieważ część z nich od wielu lat przebywa w Polsce i doskonale zna język polski, nie było problemu z komunikacją. Przy stołach toczyły się serdeczne rozmowy. Jedna z Czeczenek, 19-letnia mężatka, która zdecydowała się chodzić w chuście (jej młodsze siostry nie), przyznała, że spotykają ją z tego powodu często nieprzyjemności, bywa opluwana, a nawet bita. Jej mama, Leyla Elsanova, „Czeczenka z urodzenia, warszawianka z wyboru”, kandyduje do tytułu Warszawianka Roku 2018 (wraz z m.in. aktorkami Krystyną Jandą i Mają Ostaszewską czy bohaterką Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską). Sama, po rozwodzie, wychowuje 5 dzieci (2 córki wyszły już za mąż) i pomaga uchodźcom. 
Do Wyszkowa z aktorami przyjechały Katarzyna Kubińska z Fundacji Ocalenie, Magdalena Rutkiewicz z Fundacji Projekt Starsi i Paulina Chodnicka z Teatru Polskiego.  
Projekt „Teatr łączy pokolenia – aktywizacja społeczna seniorów poprzez integrację z dziećmi uchodźczymi przy użyciu spektaklu teatralnego” jest realizowany przez ww. stowarzyszenia i teatr, dofinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan