Śpiewali o Niepokonanej (foto)

Kultura

Śpiewali o Niepokonanej (foto)

24.04.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
„Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota, ta szara piechota” – znane i lubiane pieśni oraz ballady o „Niepokonanej”, czyli wolnej Polsce 22 kwietnia śpiewała wyszkowska młodzież.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odpowiedzieli na zaproszenie starostwa do udziału w Powiatowym Przeglądzie Pieśni Legionowej, który odbył się w WOK „Hutnik”. Wygrała go Anita Wyrzykowska z ILO, której na fortepianie towarzyszył Kamil Rosłoniec. Anita przepięknie oddała charakter dwóch piosenek: „Jak to na wojence ładnie” i „Siwy mundur”. II miejsce zajęła Natalia Sieńkowska z ZS3, III – Kamila Soliwoda z CEZiU „Kopernik”. Laureaci będą reprezentowali powiat wyszkowski w maju na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Legionowej.
Jury, w skład którego wchodzili: Małgorzata Tunkiewicz i Wojciech Bardowski – gwiazdy wieczoru, Andrzej Zbyszyński, Józef Bieganowski i Danuta Deptuła wyróżniło również Oliwię Jabłońską z ZS1 i Ernesta Bereskiego z ZS3. W przeglądzie zaprezentowali się także: Klaudia Nasiadka z ZS1, Piotr Kuchta z ZS3 oraz Natalia Prucnal z ZS1. Młodzieży występów pogratulowali starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Adam Mróz i prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel.
To jednak nie był koniec wspólnego śpiewania. Wiązankę pieśni i ballad wojskowych, z czasów powstań, wojny polsko – bolszewickiej, II wojny światowej, wykonali – przy ogromnym wsparciu publiczności – sopranistka Małgorzata Tunkiewicz i baryton Wojciech Bardowski.
Zarówno przegląd, jak i koncert dedykowany był wszystkim, którzy walczyli o Ojczyznę, tracącą swoich bohaterów, upadającą, a jednak niepokonaną. – Te pieśni to mały, ale jakże ważny wycinek polskiej historii, wyraz miłości do ojczyzny – podkreślali prowadzący uroczystość Anna Witkowska ze starostwa i Wojciech Bardowski.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane