Rozmalowany Powiat Wyszkowski (foto)

Kultura

Rozmalowany Powiat Wyszkowski (foto)

14.09.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga, artysty malarza, honorowego obywatela Gminy Wyszków, był plener malarski, który 11 lipca odbył się w Gulczewie. Dwa miesiące później, 11 września, w WOK „Hutnik” odbył się wernisaż wystawy obrazów powstałych podczas pleneru.
 
W plenerze wzięło udział 20 osób: Emilia Bryl, Zuzanna Bućko, Łukasz Dymiński, Irena Filipowicz, Ireneusz Jastrzębski, Julia Jastrzębska, Adrianna Kaszuba, Joanna Krajewska, Iwona Koźliczak, Dominika Małgowska, Julia Marciniak, Agnieszka Michalik, Sebastian Murza, Justyna Pułaska, Karolina Pułaska, Wieńczysław Pyrzanowski, Jagoda Skawska, Katarzyna Słowikowska-Zakrzewska, Natalia Suchta, Zbigniew Zyśk.
Przybyłych na wernisaż powitała Irena Filipowicz, komisarz pleneru w Gulczewie. Przypomniała, że plener zorganizowała Gmina Wyszków wspólnie z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.
- Myślę, ze wszystkim utkwiły nam w pamięci słowa Wieńczysława Pyrzanowskiego, którymi pięknie wprowadził nas klimat Gulczewa, opowiadał ciekawie o Profesorze – nawiązała do wystąpienia ostatniego dyplomanta prof. Maciąga w dniu 11 lipca. 
Przypomniała te słowa: „Malowanie z natury to najlepszy sposób uczczenia pamięci tego wybitnego polskiego artysty malarza, który ponad ćwierć wieku mieszkał tu i tworzył. Pejzaże nadbużańskie stanowiły inspirację jego niezliczonych akwareli i obrazów olejnych”. 
- Każdy z was, ale w innym stylu, pokazał tę naturę, te pejzaże, konie, które towarzyszyły nam na plenerze – zwróciła się do uczestników pleneru. - Nie każdy zmierzył się z tym trudnym tematem, jakim jest koń, ale powstało kilka pięknych obrazów.
Mariusz Kowalski, dyrektor WOK, przypomniał, że podczas pleneru trochę szwankowała pogoda (po trzech godzinach duża i długa ulewa przerwała malowanie, obrazy dokończone zostały w późniejszym terminie – ES). Ostateczne efekty pracy widoczne są na wystawie, którą można oglądać do końca października.
- Cieszę się, że w tak piękny sposób uczczono rocznicę urodzin Ludwika Maciąga. Dzięki wam przez jakiś czas będziemy mogli oglądać piękne nadbużańskie tereny, konie - te wielkie miłości profesora - mówiła Elżbieta Piórkowska, przewodnicząca rady miejskiej.
- Świetnie, że tak dużo młodych ludzi wzięło się za malowanie – podkreślił Wieńczysław Pyrzanowski. – Powiat rozmalowany.
Artyści uczestniczący w plenerze otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki. Zgodnie z regulaminem pleneru powołana przez organizatorów komisja (zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, naczelnik wydz. promocji, kultury i sportu Edyta Wittich, dyrektor WOK Mariusz Kowalski) wybrała trzy prace, które przejdą na własność Gminy Wyszków. Ich autorami są Adrianna Kaszuba, Justyna Pułaska i Zbigniew Zyśk.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na koncert zaprasza Ognisko Muzyczne

Na koncert zaprasza Ognisko Muzyczne

W sobotę 21 stycznia WOK „Hutnik” zaprasza na kolejny już koncert uczniów Ogniska Muzycznego.
zobacz więcej
Pan Hilary też odwołuje zajęcia i spektakle

Pan Hilary też odwołuje zajęcia i spektakle

W związku z panującą w kraju sytuacją oraz zamknięciem z dniem 12 marca Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Akademia Umiejętności Pan Hilary zmuszony jest, na razie do 25 marca, odwołać wszystkie zajęcia i imprezy, które się tam odbywają bądź były tam, w najbliższym czasie zaplanowane.
zobacz więcej
Był dla nas białym krukiem (foto)

Był dla nas białym krukiem (foto)

Setna rocznica urodzin prof. Ludwika Maciąga, wybitnego malarza, miłośnika koni i jeździectwa, honorowego obywatela Gminy Wyszków minęła w poniedziałek 13 lipca. Z tej okazji w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbył się wernisaż wystawy jego prac, w większości nigdy wcześniej nie pokazywanych, zatytułowanej „Białe Kruki”.  – Sam prof. Maciąg był dla nas takim białym krukiem. Człowiek unikat. Mieliśmy wielką przyjemność grzać się w jego blasku, jego przyjaźni, podziwiać. Jego twórczość jest osobna, wyjątkowa – mówiła na otwarciu wystawy dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Wystawę, w sali im. prof. Ludwika Maciąga, otworzyli burmistrz Grzegorz Nowosielski i dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
zobacz więcej
Podwójny kochanek

Podwójny kochanek

W cyklu „Kino z górnej półki” trwa miesiąc francuski. W poniedziałek 22 stycznia o godz. 19 będzie można obejrzeć thriller „Podwójny kochanek”.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom