Rocznica zaślubin Polski z morzem (foto)

Kultura

Rocznica zaślubin Polski z morzem (foto)

19.02.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Do oglądania wystawy i wysłuchania koncertu zorganizowanych 18 lutego w WOK Hutnik z okazji 97. rocznicy zaślubin Polski z morzem zaprosili Elżbieta Kasińska, prezes Oddziału Wyszkowskiego Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej i Marek Padjas, wiceprezes Zarządu Głównego LMiR.
- Z racji tego, że Liga Morska i Rzeczna jest w przededniu stulecia – przypomniała prezes Elżbieta Kasińska - chcieliśmy pokazać państwu, skąd się wywodzi, jakie ma założenia, jakie cele i działania. 
- Bardzo się cieszę, że ta wystawa, jako pierwsza w Polsce, otwiera swoje podwoje w Wyszkowie – podkreślił komandor Marek Padjas. Pierwszy raz wystawa była pokazywana w Akademii Marynarki Wojennej, gdzie Liga ma swoje korzenie.
- To jedna z najstarszych polskich organizacji społecznych – kontynuował komandor. – Już 1 października 1918 r., kiedy Polski jeszcze nie było tak naprawdę, zebrali się w Warszawie ludzie, którzy już myśleli o polskim morzu. A przecież zaślubiny z morzem były dopiero dwa lata później. Admirał Porębski, Antoni Garnuszewski, Eugeniusz Kwiatkowski i wielu innych Polaków, którzy wiedzieli, że morze to jest okno na świat, stworzyli organizację, która się nazywała „Bandera Polska”. Nie mieliśmy floty, nie mieliśmy morza, portu, a już mieliśmy banderę.
Dodał, że na ziemi wyszkowskiej i na Mazowszu jest i było wielu Polaków związanych z Ligą Moską. Do tych najbardziej znanych i sławnych zaliczył gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, który urodził się w niedalekim Jadowie.
Uroczystość z okazji 97. rocznicy zaślubin Polski z morzem uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły.
fot. Elżbieta Szczuka, Elżbieta Borzymek
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 21 lutego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość