Ptaki mówią

Kultura

Ptaki mówią

29.10.2017
autor: Elżbieta Borzymek (opr.)
Iwona Ostrowska (w Wyszkowia bardziej znana jako Iwona Dyl) zaprasza na swoją wystawę malarstwa „Ptaki mówią”. Jej obrazom jakby głosu użyczy Grzegorz Pikora, podobnie jak malarka absolwent wyszkowskiego liceum, współautor (wraz z Adamem Rosłońcem) powieści „Strzały spod pierzyny” i „Dzieciożerca”). - Obrazy z tekstem układają się w książkę, którą można dowolnie czytać jak śpiew ptaków – uważa malarka. Wernisaż 10 listopada o godz. 18.00 w WOK Hutnik.
Wystawa „Ptaki mówią” to projekt realizowany od 3 lat. Pomysł powstał na Festiwalu Wizji w Wierzbicy. Obrazy zaczynają układać się w serie, czarne, białe, kolorowe, a mariaż z poezją otwiera nowe liryczne przestrzenie.Temat wielowymiarowy, głęboki, dający nieograniczoną możliwość interpretacji, tak emocjonalnych, jak i formalnych. Nasze działanie zawiera przekaz ukryty w dwóch warstwach obrazu – warstwie formalnej, gdzie szerokimi pociągnięciami narzędzia pokazujemy swój zdecydowany temperament malarski i słowny, oraz w warstwie uczuciowej, dającej szerokie pole dla wyobraźni i interpretacji widza. Obrazy z tekstem układają się w książkę, którą można dowolnie czytać jak śpiew ptaków. Na wernisażupokazujemy obrazy z tekstami, które będą czytane na żywo.
Kurator wystawy Bogusław Lustyk o Iwonie Ostrowskiej:
Nieczęsto zdarza się artyście posiadać temat, z którym jest identyfikowalny. Temat wielowymiarowy, głęboki, dającynie ograniczoną możliwość interpretacji, tak emocjonalnych, jak i formalnych. Takim tematem u Iwony Ostrowskiej są ptaki.
Nie są to obrazy do prostego podobania się, ale nie przechodzisię obok nich obojętnie. Ostrowska nie wpisuje się we wszechobecne mody i maniery. Idzie konsekwentnie własną droga. Maluje obrazy prawie monochromatyczne, proste i szczere w przekazie, jak urzekające rysunki dzieci, które jeszcze nie nauczyły się naśladować.Ostrowska maluje ptaki od kilku lat z rzadko spotykaną konsekwencję i ze świadomością, że ma skarb dla artysty bezcenny, niewyczerpalne źródło inspiracji. Ma temat, którym można się delektować formalnie, ale też głęboko przeżywać. Temat, na heroizm i słabość, na uniesienia mistyczne i szarość egzystencji, na rozkoszowanie się materia malarską i ascezą formalna, na radości i smutki codzienności, na lirykę i dramat. Temat na całe artystyczne życie.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną