Proszę je pokochać, jak kocha się trudne dzieci (foto)

Kultura

Proszę je pokochać, jak kocha się trudne dzieci (foto)

20.11.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Na pierwszą wystawę malarstwa Iwona Panasewicza – skromnego, sympatycznego i utalentowanego lekarza anestezjologa z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wyszkowskiego szpitala, oprócz stałych bywalców Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, licznie stawili się pracownicy szpitala. Wernisaż odbył się w czwartek 16 listopada.
Iwo Panasewicz urodził się na pograniczu Litwy i Białorusi. Od dwudziestu lat mieszka w Polsce, od kilku lat pracuje w Wyszkowie. Ma żonę Natalię, dwie córki i pięcioro wnuków.
Wystawa w bibliotece zatytułowana jest „Dwa kolory”, bo na obrazach dominują dwa energetyczne kolory – czerwony i zielony. 
Przybyłych „w ten nostalgiczny, jesienny wieczór” powitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko, w szczególności zaś rodzinę Iwona Panasewicza oraz Annę i Roberta Dominowskich. To właśnie Robert Dominowski pół roku temu przyprowadził do biblioteki swojego kolegę Iwona i przekonał go do zorganizowania wystawy. Natomiast sam artysta twierdzi, że nie umie malować, chociaż lubi. Maluje głównie dla siebie, terapeutycznie, dla zabicia czasu. W swoich pracach inspiruje się podróżami, literaturą, ulubionymi mistrzami malarstwa, do których należą: Henri de Toulouse-Lautrec, Lucian Freud, Gustav Klimt, Alfred Wickenbereg, Chaim Soutine, malarze rosyjskiej awangardy.
 
Uciekam od realiów życia
- Chciałem uprzedzić, że jeżeli sprawy pójdą tak, że będziecie państwo żałowali straconego czasu, to w tym jest tylko moja wina – skromnie rozpoczął swoje wystąpienie bohater wieczoru. – Co dotyczy malarstwa, to wiadomo, że aby stworzyć dobry czy czasami ciekawy obraz, to trzeba mieć sporo schizofrenii w sobie. Nie jestem ani wykształconym, ani utalentowanym malarzem, dlatego obrazy są, jakie są. Proszę je pokochać, jak kocha się trudne dzieci. Drążąc temat – jeśli jest tak źle, to dlaczego ta wystawa? Odpowiedź prosta – to zwykła, ludzka próżność. Czemu maluję? Pani dyrektor już wymieniła: czasem z nudów, czasem terapeutycznie. Moja żona ma teorię, że ja w taki sposób uciekam od realiów życia. I po części ma rację. Zdaję sobie sprawę, że to wystawa pierwsza i raczej ostatnia. 
- O, nie! – krzyknęła publiczność.
Pięknym muzycznym akcentem wernisażu był występ Spirit Duo. Założony w 2013 r. zespół tworzą Paulina Kusa – skrzypce i Paweł Ściebior – akordeon, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureaci licznych krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. W bibliotece wykonali utwory Astora Piazzoli, Beli Bartoka, Carlosa Gardela i Henryka Wieniawskiego. 
Obrazy pokazane na wystawie można kupić, wzbudziły zainteresowanie, już w czwartek kilkanaście z nich znalazło nabywców.
Obrazy Iwona Panasewicza można oglądać w bibliotece przez miesiąc.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 21 listopada.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
21.82% (199 głosów)
28.95% (264 głosów)
7.24% (66 głosów)
7.68% (70 głosów)
34.32% (313 głosów)
manhattan